YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner'in avukatından tepki!
Cihaner'in avukatından tepki!
22 Nisan 2010 14:16
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan özel yetkisi elinden alınan Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal hakkında açtıkları davada Adalet Bakanlığı'nın verdiği dilekçelere tepki gösterdi..

Erzincan'da yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca özel yetkisi elinden alınan Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal hakkında açtıkları davada, Adalet Bakanlığının, ''mahkeme başkanının reddedilmesi ve dosyanın Osman Şanal'a ihbar edilmesi (dava hakkında bilgilendirilmesi)'' yönünde verdiği dilekçelere tepki gösterdi.

Avukat Kazan, Adalet Bakanlığının verdiği karara ilişkin İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Cihaner'in ''Okul öncesi çocuklar için yasa dışı eğitim kurumları oluşturulduğu ve bu amaçla yasa dışı bağış toplandığı'' için kendisine ulaşan bilgi ve belgeler ışığında ''İsmailağa Soruşturmasını'' başlattığını söyledi. Kazan, ''Bu soruşturmayla birlikte, yürütmenin kapısı çalındığı için Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek telefon ederek, kendisini uyarmıştı. Baskılar sonuç vermeyince imzasız bir ihbar mektubuyla vasıf değişikliği yaratılmaya çalışılarak, dosyanın Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesi sağlanmıştı'' dedi.

Baskılar sonucu müvekkilinin söz konusu dosyayı görevsizlik kararıyla Erzurum'a göndermek zorunda kaldığını anlatan Kazan, silah ve şiddet vurgularıyla Erzurum'a alınıp, TCK'nın 309. maddesi uyarınca, haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenen ve bu olayla ilgili aleyhlerine dava açılan bütün sanıkların, salıverildiğini ve görevsizlik kararındaki notlar ve ekleri için yasal hiçbir işlemin yapılmadığını savundu.

Avukat Kazan, ele geçirilen belgeler için savcılığa hiçbir bildirimde bulunulmadığını ve Şanal'ın, dinlemeye takılan kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapmadığını ifade ederek, şöyle dedi:

''Biz Osman Şanal'ın bu akıl almaz davranışı nedeniyle Adalet Bakanlığına başvurarak, soruşturma izni verilmesini istemiştik. Cevap gelmeyince de menfi işlemin iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesine dava açmıştık. Dün de bu davanın duruşması vardı ancak dava dilekçemizi, 29 Ocakta cevaplayan Bakanlık, aylarca bekledikten sonra tam duruşma öncesi iki ayrı dilekçe vererek yargılama faaliyetini geciktirmeye çalışmıştır.''

Söz konusu dilekçelerin birinde davanın Osman Şanal'a ihbarı (açılan dava hakkında bilgilendirilmesi) istenirken, diğerinde mahkeme başkanının reddedildiğini belirten Kazan, ''Bakanlığın yaptığı, yasaya aykırı ve keyfi uygulamaları nedeniyle Osman Şanal hakkında soruşturma açılmasını engelleme girişimidir. Böylece siyasal iktidarın istemlerini yerine getirenlerin korunacağı, diğerlerinin de cezalandırılacağı gösterilmiş oluyor'' dedi. A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler