YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner'i Kurtarma planı tıkır tıkır işliyor...
Cihaner'i Kurtarma planı tıkır tıkır işliyor...
29 Eylül 2010 08:00
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Cihaner davasının oy çokluğu ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görülmesine karar verdi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ''Ergenekon terör örgütüne üye olma'' suçu kapsamında görülen davanın Yargıtay 11. Ceza Dairesinde görülmesine karar verdi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesinin, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ''Ergenekon terör örgütüne üye olma'' suçlamasıyla yargılandığı dava ile ''görevi kötüye kullanma'', ''evrakta sahtecilik'' ve ''imar kirliliğine neden olma'' iddialarıyla Yargıtayda yargılandığı davanın birleştirilmesine kararının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' davası ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ''Ergenekon terör örgütüne üye olma'' suçu kapsamında görülen davanın birleştirilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi yönünde karar almıştı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının ardından Yargıtay 11. Ceza Dairesi, ''aradaki olumlu görev uyuşmazlığının çözümü için'' dosyaların Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na iletilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığa gönderilmesine karar vermişti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu da bugünkü toplantısında, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ''Ergenekon terör örgütüne üye olma'' suçu kapsamında görülen davanın Cihaner'in Yargıtay 11. Ceza Dairesinde ''görevi kötüye kullanma'', ''evrakta sahtecilik'' ve ''imar kirliliğine neden olma'' iddialarıyla görülen davayla birleştirilerek Yargıtay 11. Ceza Dairesinde görülmesine karar verdi.

DEŞİFRE OLAN KURTARMA PLANI ADIM ADIM İŞLEDİ

1-) Yargıtay’a getirdik mi biz bu işi bitiririz

“İlhan Cihaner’i kurtarma ve Erzincan Ergenekon davasının üzerini örtme operasyonu” Ergenekon iddianamesinde “Örgüte üst düzey eleman kazanma toplantısı” olarak gösterilen Kent Otel Toplantıları’nın müdavimi olduğu belirlenen Yargıtay 8. Daire Üyesi Hamdi Yaver Aktan’ın internete düşen ses kayıtlarıyla açığa çıkmıştı. İnternete ilk önce Yargıtay üyesi Aktan ile İlhan Cihaner’in yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker arasında geçtiği iddia edilen görüşmenin ses kaydı düştü. Aktan bu ses kaydında “Errzincan Ergenekon davasını Yargıtay’a getirdik mi biz bu davayı bitiririz” diyordu. 

2-) Davayı al, Yargıtay başkanı yapalım!..

İnternete düşen ve yalanlanmayan ikinci ses kaydında ise Yargıtay 8. Daire üyesi Aktan ile Yargıtay 10. Hukuk Dairesi Üyesi Fatih Arkan, Cihaner’i yargılayan 11. Ceza Dairesi Başkanı Ülker’e davanın üzerini kapatması için Yargıtay Başkanlığı teklif edildiğini konuşuyordu. Aktan “Ersan Ülker’e dedim; bunu yaparsan Yargıtay Başkanısın. Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek (HSYK Başkanvekili)  ve sen. Kadir’e de söyledim. Yapmazsan üç tane adamsınız. Hepsine söyledim. Bunu yapan geçer. Kubilay Taşdemir (11. Ceza Üyesi) Başsavcı Vekilliğine aday. İstiyorsan bu işi yapmak zorunda. İdris’le (Çobanoğlu - 11. Ceza Daire üyesi) de konuştum” diyordu.

3-) Cihaner, Yargıtay’da CGK üyeleriyle kuliste 

star geçtiğimiz hafta Erzincan Ergenekon sanığı Başsavcı İlhan Cihaner’in tahliye olduktan sonra Yargıtay 8. Daire üyeleriyle 15 Temmuz 2010 günü Yargıtay’da bir toplantı yaptığını ve tüm bu üyelerin aynı zamanda Ceza Genel Kurulu üyesi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Yargıtay 8. Daire yazılı açıklama ile bui iddiayı yalanlamıştı. Ancak önceki gün internete düşen ses kaydında Cihaner’in sadece Yargıtay üyeleriyle değil, “Cihaner Yargıtay’da yargılansın” diyen Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı İhsan Akçıl’la da görüştüğünü ortaya çıkardı. Fatih Arkan “...Size, Başsavcıya, Ceza Kurul Başkanına (İhsan Akçil), yani ben, eee görüştürdük hepsiyle. Fatih Arkan: Çok önce başladık, geliyor belli süreç yani. Herkes tavrını alsın, herkes...” diyordu.

ZULUM
 // m.ali kbaroğlu
ZALİMİN ZULMU VARSA HALKIN ALLAH I VAR...
29 Eylül 2010 18:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler