YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner'e sürpriz ziyaretçi
Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, tutuklu bulunan başsavcı İlhan Cihaner'i ziyaret etmek için cezaevine geldi
Cihaner'e sürpriz ziyaretçi
22 Şubat 2010 / 15:34 Güncelleme: 22 Şubat 2010 / 15:43

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasının ardından yaşanan tartışmalarla ilgili, ''Ankara'daki tartışma bir yargı tartışması değildir. Temyiz mahkemelerinin yeri HSYK ya da Adalet Bakanlığı değil'' dedi.

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, Orhan Gazi Ertekin ile derneğin genel sekreteri Kazan Hakimi Kemal Şahin, tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i ziyaret etmek amacıyla cezaevine geldi.

Başsavcı Cihaner'i ziyaret etmek için tutuklu bulunduğu Erzurum H Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gelen Ertekin, girişte gazetecilere yaptığı açıklamada, Cihaner'i ziyaret edeceklerini ifade etti.

Ankara'da çok ciddi yargı tartışmalarının yürütüldüğünü belirten Ertekin, şunları söyledi:

''Bu tartışmaların asıl muhataplarının burada olduğunu düşünüyoruz, onun için ziyarete geldik. Hem özel yetkileri alınan Osman Şanal ile hem Cihaner ile hem de kabul ederlerse yetkileri alınan savcıların yerine görevlendirilen savcılar ile görüşeceğiz. Bu tartışmaların muhatapları burada, asıl bu kişilerle görüşülmesi lazım.''

Osman Can ise Ankara'da yürütülen tartışmalardan en fazla etkilenenlerin ve ''mağdur olanların'' Erzurum'da olduğuna işaret ederek, ''Sorun da burada. Buna dikkat çekmek istiyoruz'' dedi.

Bu olayın insani bir boyutu da bulunduğunu belirten Can, şunları kaydetti:

''Ankara'daki tartışma bir yargı tartışması değildir. Yargı tartışmaları adliyelerle ilgili bir tartışmadır. Çünkü adalet adliyelerde gerçekleşir. Temyiz mahkemelerinin yeri HSYK ya da Adalet Bakanlığı değil. Sorun da burada. Adalet dağıtanların güvencesiz hale getirilmesindedir sorun.''

Adalet Bakanlığı'ndan izin aldıklarını belirten Ertekin, Can ve Şahin, daha sonra Cihaner'le görüşmek için cezaevine giriş yaptı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler