YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner'e Bursa piyangosu
Cihaner'e Bursa piyangosu
11 Ağustos 2010 07:44
HSYK üyelerinin Erzincan'daki Ergenekon davasının 2 numaralı sanığı olan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i Bursa'ya başsavcı olarak atanması çabaları dünkü toplantıda da devam etti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), üyelerinin Erzincan'daki terör örgütü davasında 2 numaralı sanık olan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Bursa'ya başsavcı olarak atanması çabaları dün de sürdü. Ankara Dikmen'deki Hakimevi'ne sabah ilk olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin geldi. Toplantıya Başkan olarak katılan Ergin, Bakanlık tarafından Kurul'a gönderilen atama kararnamesi üzerindeki görüşmelere katıldı.

BAŞKENT PLANI TUTMADI

Görüşmelerde Erzincan Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının 2 numaralı sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de durumu ele alındı. Cihaner'in 18 Ocak'tan beri boş olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilmesi için yapılan planın tutmadığı, Cihaner'in Bursa'ya atanmak istediği öğrenildi. Cihaner'in resmi Evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, fotokopiler üzerinden verdiği kararla önce terör örgütü davasını almış, ardından da Başsavcıyı, davayı birleştirdiği gün tahliye etmişti.

Ergenekon davasına müdahale planını adım adım uygulamaya koyan HSYK üyeleri Ergenekon davası ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yürüten hakim ve savcıların bypass edilmesi için çeşitli senaryolar üzerinde çalıştı.

TERFİYLE TASFİYE

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbu1 Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile ilgili formüller üzerinde duran Kurul, daha önce hakkındaki soruşturmaları bahane ederek 1. sınıfa ayırmadığı Öz'ü bu kez terfi ettirerek, başka bir ile başsavcı olarak atamasını yapmayı planladığı öne sürüldü. İstanbul, 1. bölgede olduğu için Zekeriya Öz, 1. bölgeye veya bir şehre başsavcı olarak atanabiliyor. Öz ile ilgili yapılan bir başka plan da Öz'ün bir ilçeye başsavcı olarak atanması.

ERGİN'NDEN REST

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Ergenekon davasını yürüten mahkemelere yeni üye atanması girişimlerini toplantının başında kabul etmediği belirtildi. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler