YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner’e 100 bin TL'lik tazminat davası
Cihaner’e 100 bin TL'lik tazminat davası
17 Haziran 2010 10:01
Erzurum Savcısı Osman Şanal, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında tazminat davası açtı

Erzurum Savcısı Osman Şanal, gözaltına alarak tutuklanmasını sağladığı Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Cihaner kararı nedeniyle HSYK’nın özel yetkilerini kaldırdığı Şanal, Cihaner’in kendisine yönelik komplo hazırlığında olduğu iddiası ile makamında arama yaparken sarfettiği sözleri gerekçe gösterdi. Şanal, dava dilekçesinde, Cihaner’in makamında arama yapılması sırasında kendisine “Ne yaptığınızın farkında değilsiniz herhalde”, “Eşkıya gibi davranıyorsunuz”, “Eşkıya kılıçla, silahla olmaz, eşkıyanın değişik şeyleri var”, “Bu kadar ahlaksız bu kadar hukuk dışı bir şeyi nasıl yapabiliyorsunuz” dediğini belirtti. Ayrıca Cihaner’in bu eylemleri nedeniyle soruşturma geçirdiği belirtilerek, “Yaşanan tüm olaylar beni son derece üzmüştür. Hükmedilecek manevi tazminatın bir nebze olsun üzüntülerimi giderecektir” denildi. Şanal’ın tazminat istediği olaylardan sonra Cihaner soruşturmasına devam etmiş olması dikkat çekti.

Sami Selçuk: Erzurum suç işliyor

Eski Yargıtay Başkanı Prof. Sami Selçuk, Erzincan dosyasının Yargıtay’a gönderilmemesini eleştirdi. Selçuk şöyle konuştu: “Ortada bir görev uyuşmazlığı ve yetkisizlik davası var. Bu davayı çözmeden Yargıtay işin esasına giremez. Çözmek için de dava dosyasının gelmesi şarttır. Erzurum’daki hakimlerin kararına katılmıyorum ve gülüyorum, yaptıkları en azından disiplin suçudur. Benim kanaatime göre de ’görevde yetkiyi kötüye kullanma’ suçudur. Bu bir skandaldır.” (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler