YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner yeniden tutuklanabilir
Cihaner yeniden tutuklanabilir
21 Haziran 2010 09:35
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon üyesi olmaktan yargılanan Başsavcı İlhan Cihaner'i yeniden tutuklayabileceği belirtiliyor.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin dosyanın aslı olmadan kopya CD üzerinden Ergenekon tutuklusu İlhan Cihaner'i tahliye etmesi, hukuk tartışmalarını alevlendirdi. Yargıtay 11. Daire, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'le ilgili dava dosyası İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin elinde olmasına rağmen yetkisini aşarak birleştirme ve tahliye kararı verdi. Oysa Cihaner hakkında tutuklama kararını veren Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ydi. Dolayısıyla Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum'un kararını bozmuş oldu. Hukukçular, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yargıtay 11. Ceza'nın dosyaları birleştirme kararını tanımayarak Cihaner ve diğer sanıkları yeniden tutuklayabileceğini söylüyor.

GÖZLER 13. AĞIR CEZA'DA

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İlhan Cihaner dosyasıyla ilgili Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme hükmü konusunda kritik bir karar verecek. Ergenekon davasına bakan mahkeme, birkaç şekilde karar alabilir. Mahkeme, Cihaner dosyasını fiili irtibatı var gerekçesiyle 'millete komplo' belgesi davasıyla birleştirebilir. Mahkeme, eğer Çiçek ve Cihaner dosyaları arasında hukuki irtibat yok derse dosyayı Erzurum Ağır Ceza'ya iade edebilir. Bu durumda Erzurum Ağır Ceza'nın yeni bir karar vermesi gerekecek. İstanbul 13. Ağır Ceza başka bir ihtimale göre dosyayı Yargıtay'a gönderebilir. Bu gelişmenin yaşanması halinde Erzurum Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği 'uyuşmazlık talebinde bulunabilir. Uyuşmazlılık halinde son kararı Yargıtay 5. Ceza Dairesi ya da Yargıtay Ceza Genel Kurulu verecek. Dosya Silivri'deki mahkemede birleşirse Ergenekon Terör Örgütü üyeliğinden yargılanan Cihaner'in yeniden tutuklanması için karar çıkabilir.

İSTERSE TUTUKLATIR

Eski savcı Gültekin Avcı, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin elinde yeterli belge olmadığı halde tahliye kararı verdiğini belirterek "Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi isterse birleştirme kararı verebilir. Cihaner ve diğer sanıkları tekrar tutuklabilir" dedi. Yeniden tutuklamanın hukuken mümkün olduğunu ifade eden Avcı, İstanbul 13. Ağır Ceza'nın Ergenekon ana davasına bakan mahkeme olduğuna dikket çekerek "Eğer birliştirme kararı verirse Yargıtay'la aralarında yetki çatışması çıkacaktır. Bu da Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu'na kadar uzanan bir süreci başlatacaktır" dedi. Prof. Dr. Hakan Hakeri ise mahkemelerin birleştirme kararına uymak zorunda olmadığını belirterek "Yargıtay bir temyiz mahkemesi olarak karar verseydi uyma zorunluluğu vardı. Ama Cihaner 1. sınıf savcı olduğu için Yargıtay'da yargılanıyor " diye konuştu.

 

ASLI KiMDEYSE KARARI O VERiR

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı ve Beypazarı Hakimi Orhan Gazi Ertekin, Cihaner dosyasının bulunduğu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nden çıkan kararı yok hükmünde sayabileceğini söyledi. Yargıtay 11. Ceza'nın CD üzerinden karar verdiğine dikkat çeken Ertekin, şunları söyledi: "Herhangi bir kopya üzerinden yargılama yapılamaz. Dünyanın hiçbir yerinde yoktur böyle bir şey. Hukukta sanığın bedeninin duruşmada olması diye bir ilke vardır. Dosyanın bizzat aslının olması da o kadar önemlidir." 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CD ile yürütlen yargılamayı yok sayma yetkisinin bulunduğuna işaret eden Ertekin, "Böyle bir hukuki yol var. Cihaner hakkında nasıl karar verir bilemiyorum. Yapacağı işleme göre tutuklama kararı verebilir de. Çünkü dosyanın aslı elinde olan mahkeme buna karar verir." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler