YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner: Kalemini kırdık
Erzurum'da devam eden Ergenekon soruşturmasında Cihaner'in davanın gizli tanıklarından İlyas Meral'i tehdit ettiği iddiaları soruşturma dosyasına eklendi. Cihaner, bir esnafla Meral'ın arkadaşına "Cihaner, Meral'ın kalemini kırdı"şeklinde haber yollamış!
Cihaner: Kalemini kırdık
17 Ağustos 2010 / 08:46 Güncelleme: 17 Ağustos 2010 / 10:17

Erzurum'da devam eden Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan daha sonra Yargıtay 11. Ceza Kurulu'nun tartışmalı kararıyla serbest bırakılan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in aynı davanın tanıklarından İlyas Meral'i tehdit ettiği iddiasının soruşturma dosyalarına eklendiği öğrenildi.

Savcılığın, Cihaner'le ilgili iddiaları, Erzincan'da süren Ergenekon soruşturmasına dahil ettiği belirtiliyor. Cihaner'in, Meral'e iki defa lehte tanıklık yapması için baskı yaptığı ileri sürülüyor.

Zaman'a konuşan İlyas Meral, Cihaner'in kendisini nasıl tehdit ettirdiğini şöyle anlattı: "2 Temmuz'da İlhan Cihaner, Yargıtay'daki duruşması öncesi Şenol Bozkurt ile bana haber gönderdi. Bozkurt, Cihaner'in davada kendi lehlerine tanıklık yapmamı istediğini söyledi. Cihaner aksi durumda beni bitireceğini söylemiş." Meral, ayrıca Cihaner'in Şenol Bozkurt'a, "Başbakan ve Cemil Çiçek'e rağmen kimse bana dokunamadı. İlyas Meral aklını başına alsın. Gelip ifade versin." dediğini ileri sürdü.

Diğer tehdit olayı Cihaner'in serbest bırakılmasının hemen ardından yaşanıyor. Meral'in iddiasına göre Yargıtay tarafından tahliye edildikten sonra Cihaner, Erzincan'daki bir esnaf ile İlyas Meral'in yakın arkadaşına haber gönderiyor. O.B. isimli esnaf, Meral'in yakın arkadaşı M.Y.'ye "Cihaner, İlyas Meral'in kalemini kırdı. Onun yaşamaya hakkı yok." ifadelerini kullanmış. Ayrıca Meral, Cihaner'in avukatı Turgut Kazan'ın da kendisine Şenol Bozkurt ile haber gönderdiğini söyledi. Diğer yandan yine sanık Şenol Bozkurt aracılığıyla Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, Meral'e lehte ifade vermesi halinde kendisine sahip çıkacağını belirtmiş.

İlyas Meral, Cihaner'in tahliye olduktan sonra da tanıklık yapması için kendisine baskı kurduğunu söyledi. Erzincan'da yaşayan anne ve babasının evine sık aralıklarla jandarma personelinin geldiğini söyleyen Meral, ailesine psikolojik baskı yapıldığını da ileri sürüyor. Sanık veya şüpheli olmadığı halde Cihaner tarafından takip ettirildiğini savunan Meral, yanında kaldığı işadamı Cansey Önbay'a da kendisini evinden uzaklaştırması için baskı yapıldığını iddia etti.

İlhan Cihaner, İlyas Meral'in iddialarıyla ilgili konuştu. İddiaların deli saçması olduğunu söyledi. Uzun süreden beri Erzincan'da bulunmadığını anlattı. Cihaner'in avukatı Turgut Kazan da tehdit iddialarını yalandı. İlyas Meral'i sadece isim olarak tanıdığını belirten Kazan, tehdit iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler