YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaner de kaydını yaptırdı
Cihaner de kaydını yaptırdı
27 Haziran 2011 15:50
CHP Milletvekili İlhan Cihaner ilk kez konuştu. Aslında daha önce pek çok kez dinlemiştik onu ancak ilk ekz vekil olarak konuştu. Gündeminde ise meclise girmeyen vekiller vardı...

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, milli iradenin oluştuğu bir tablonun bulunduğunu ancak bu tablonun, ''özel yetkili mahkemeler ya da AK Parti'nin dizayn ettiği yargı eliyle yeniden yapılandırılmaya çalışıldığını'' savundu.

Mecliste bugün kaydını yaptıran milletvekilleri arasında Cihaner de yer aldı. Cihaner, CHP'nin yarınki yemin törenine katılıp katılmama konusundaki tavrına ilişkin soruyu yanıtlarken, yaşanılan durumun, görmezden gelinemeyeceğini belirtti. Cihaner, milli iradenin oluştuğu bir tablonun bulunduğunu ancak bu tablonun, ''özel yetkili mahkemeler ya da AK Parti'nin yeniden dizayn ettiği yargı eliyle yeniden yapılandırılmaya çalışıldığını'' savundu.

Cihaner, bir kaç oyun bile değerli olduğu anlaşılan bir Meclis aritmetiği söz konusuyken 9 milletvekilinin çok da hukuki olmayan gerekçelerle Meclise, yasama faaliyetlerine katılamaması gibi bir tablonun bulunduğunu öne sürdü. Cihaner, bunun kabul edilemez olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sakın bunu yalnızca bir tahliye olayı olarak ele almayın. Büyük tabloya baktığımız zaman, özellikle referandum sonucu oluşan HSYK'nın yaptığı atamaları, mahkemelerde tercihini tahliyeden yana, karşı oy kullanan hakimlerin nasıl kıyıma uğratıldığı, Başbakanın, siyasi iktidar mensubu milletvekillerinin, bakanların bu konularla ilgili yargıyı etki altına alacak açıklamaların hepsi birlikte değerlendirilirse, bunun sorumlusunun iktidar olduğu açıktır. Bu, tepkisiz kalınacak bir durum değildir. Genel Başkanın da belirttiği gibi özgürlük, demokrasi istiyoruz, hem de herkes için istiyoruz. Bunu sadece milletvekilleriyle ilgili de ele almamak gerekir. Ülkemizde insanlar parasız eğitim istediği için tutuklanıyor, Anayasa tarafından güvence altına alınan düşünceyi açıklama çerçevesinde değerlendirecek faaliyette bulundukları, örgütlenme özgürlüğü çerçevesinde faaliyette bulundukları için insanlar parmaklıklar ardına gönderiliyor. Bu özgürlük, demokrasi sorunudur.''

Kurultay için imza toplandığının anımsatılması üzerine Cihaner, bunların, partinin iç işleyişine dair tartışmalar olduğunu, bunların kameralar önünde, kulaktan kulağa oynar gibi, gazeteciler aracılığıyla tartışma konusu yapılacak şeyler olmadığını belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, tutuklu milletvekillerinin TBMM'ye gelmesinin sağlanması için her türlü demokratik tepkinin konulması gerektiğini söyledi. 

Bir soruyu yanıtlarken Öztürk, kurultayın toplanması için imza vermediğini ancak herkesin demokratik hakkını kullanma yetkisine sahip olduğunu, bu hakkı kullandığı için ayıplanmamaları, kınanmamaları gerektiğini kaydetti.

''CHP SESSİZ KALAMAZ, EYLEMSİZ DURAMAZ''

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de kaydının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'nin yarınki yemin törenine katılıp katılmayacağının sorulması üzerine Gök, ''Türkiye'de demokratik, laik, çağdaş, parlamenter bir demokrasi olduğunu düşünmenin yanılgı olduğunu'' savundu. Gök, ''Türkiye'de hukuk devleti olduğunu düşünmek, Türkiye'yi tanımamazlıktır, Fransız kalmaktır. Türkiye'de, YSK'sından yargıya kadar tümüyle Hükümetin baskısı, Hükümetin talimatlarıyla yürüyen bir devlet sistemi meydana gelmiştir. Şu anda kimlerin vekil olup olmayacağına karar veren merci AKP'dir'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın 10 Nisan'da bir gazeteye verdiği demeçte, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Engin Alan ile ilgili, ''O davadan tutuklular Meclise gelemezler'' dediğini anımsatan Gök, şöyle devam etti:

''Hayati Yazıcı, televizyoncu değil avukat. Yazıcı, Başbakan Erdoğan'ın avukatlığını yapan biri. Yazıcı, bu kişilerin Meclise giremeyeceğini söylüyorsa o zaman Hükümet kanadının bir bildiği var demektir. Hükümet kanadı, demek ki kimlerin Meclise girip girmeyeceğini, millet iradesine bakarak değil, siyaseten Başbakan'ın talimatıyla belirliyor demektir. Bu da bu ülkede, Meclisin yetkisinin, parlamenter demokrasinin kalmadığının göstergesidir. Bu gerçekler ışığında CHP, kanaatim olarak söylüyorum sessiz kalamaz, eylemsiz duramaz, bu olayı sindiremez.''

Yemine katılmamanın gündemde olup olmadığına ilişkin soruya Gök, ''Yarın sanıyorum saat 14.30'da Genel Başkanımız, sizleri bilgilendirecek, gerekçe, eylem, sonuç, her konuda sorunuzu yanıtlayacak. Şu anda o yüzden kimse bir şey söyleyemez'' karşılığını verdi.

Gök, partinin kararı bekleninceye kadar, demokrasi, hukuk devleti dışılığa sert, net, en etkin şeklide tavır koyma zorunluluklarının bulunduğunu ifade ederek, ''Yarın tüm dünya, saat 15.00 itibariyle AKP'nin izinleriyle oluşan, millet iradesini hiçe sayarak, kendi kararıyla oluşturduğu Meclisteki durumunu konuşacak. Atatürk'ün kurduğu Meclis, bunları hak etmiyor'' görüşünü savundu.

''GÖNLÜMÜZ BURUK OLACAK''

Geçirdiği tren kazası sonrası bir kolunu ve bacağını yitiren CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de kaydını yaptırdı, çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.

Engellilerin her zaman sesi olacağını ifade eden Pavey, ''İnsan hakları, ülkemizde iki-üç alanda anlaşılıyor. Ancak dünyada insan hakları, kadın haklarından çocuk haklarına, faili meçhullerden ifade özgürlüğüne, engelli haklarına kadar uzanan çok geniş yelpazededir. Onu insan hakları çatısına tekrar getirip, ayrımcılıkla savaşmaya çalışacağız'' diye konuştu.

 Pavey, CHP'nin yarın yemin törenine katılıp katılmayacağına ilişkin soruyu, ''Gönül isterdi ki bütün seçilen arkadaşlarımızla girebilelim, böyle bir Meclis, yemin töreni görmek isterdim. O yüzden biraz gönlümüz buruk olacak. Ne olursa olsun sorunları Mecliste çözmemiz gerekir'' diye yanıtladı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler