YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihan muhabiri '- 15' derecede ölüme terk edildi
CİHAN muhabiri, bir komutan tarafından dondurucu soğukta NEDEN helikoptere alınmadı?
Cihan muhabiri    '- 15' derecede ölüme terk edildi
16 Nisan 2009 / 08:19 Güncelleme: 16 Nisan 2009 / 00:00

Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kaza bölgesinde çalışan CİHAN muhabiri, bir komutan tarafından -15 derecede helikoptere alınmadı.

 

Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrası bölgede çalışma yapan CİHAN muhabiri, bir komutan tarafından eksi 15 derecede helikoptere alınmayıp ölüme terk edildi. Gerekçe: Ajansınız akredite değil...

Kahramanmaraş’taki elim helikopter kazası sonrasında enkaz bölgesinde çalışma yapan Cihan Haber Ajansı (CHA) muhabiri Lütfi Aykurt, bir komutan tarafından dağların arasında ölüme terk edildi. Acı haber sonrasında kazanın yaşandığı bölgeye hareket eden Aykurt, olay yerinden görüntü aldı. Ardından meslektaşı Güneş'in cenazesinin indirilişini çekti ve dağdan inmek istedi. Ancak jandarma muhabirin yaya olarak inmesi engellendi.

‘Nasıl geldiysen öyle in’

DHA muhabirinin de helikopterde olduğunu söyleyen güvenlik güçleri, Aykurt'a helikopterle inebileceğini söyledi. Ekiplerinin uyarılarını dikkate alan Aykurt, askerlerle birlikte helikopterin bulunduğu alana yöneldi. Ancak helikopterde bulunan bir komutan, muhabirin çalıştığı kurumun akredite olmadığı gerekçesiyle helikoptere almak istemedi. Aykurt'un DHA muhabirinin de sivil olduğunu nazikçe hatırlatması üzerine, "Nasıl geldiysen öyle in" dediğini belirtti. 4, 5 saatte vardığı dağdan yürüyerek inmek zorunda kalan muhabirin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ

Star Gazetesi Başyazarı Mehmet Altan: Bu düzeyde bir zıtlaşmanın, kamplaşmanın, düşmanlığa varan bir önyargının Türkiye'de var olması Türkiye'nin hangi düzeyde olduğunu gösteriyor, çok üzüntü verici."

OLAY HİÇ DOĞRU DEĞİL

Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar: Herhangi bir gazeteci her ne şartla olursa olsun ayrıma tabi tutulmasını doğru bulmuyorum. Genelkurmay bu durumu değerlendirir herhalde.

SOĞUKTAN ÖLEBİLİRDİ


Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir: Muhabir ölüm tehlikesi geçirebilirdi. Dağda o soğukta bırakılması kesinlikle doğru değil. Akredite olup olmaması hiç önemli değil.

ÖLÜME Mİ TERK EDECEKSİNİZ?

Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak da Lütfi Aykurt'un dağ başında kaderine terk edilmesine tepki gösterdi. Ilıcak, "Doğan Haber Ajansı muhabirini helikoptere alıyor, Cihan Haber Ajansı muhabirini almıyorsa bu çok çirkin. Herhalde bu bilgi Genelkurmay'a ulaşırsa bir soruşturma da açacaktır" diye konuştu. Olayın bir de insani boyutu olduğuna dikkat çeken Ilıcak, "Ne olursa olsun düşmanın dahi olsa, yaralı bir PKK'lı olsa almayacak mısınız? Orda ölüme mi terk edeceksiniz? Bu son derece ayıp, bir olay" dedi.

'HELİKOPTERE BİNMEYİ BEN İSTEMEDİM'


Taraflı muameleye maruz kalarak donma tehlikesi geçiren Aykurt, yaşadığı anları şu cümlelerle anlattı: "Çalıştığım ajansın adını söylediğimde, komutan sivil olduğum gerekçesiyle helikoptere alamayacağını söyledi. Bana ‘Nasıl geldiysen öyle inersin’ dedi ve beni helikoptere almadı. Helikoptere binmeyi ben istemedim. Jandarma ekipleri beni yaya olarak gönderemeyeceklerini söyledi. Ben gazeteciyim ve bu benim görevim. Yine olsa yine o soğuğa rağmen dağa çıkarım."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler