YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiftçilere müjdeli haber
Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan 1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi kapsamında 870 bin dekar arazide sulu tarıma geçildi...
Çiftçilere müjdeli haber
26 Ocak 2012 / 15:34 Güncelleme: 26 Ocak 2012 / 15:36

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan 1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi ile büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçileceği ve böylece verimli tarım arazilerinin, cazibeli sulama sistemiyle sulanacağı kaydedildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü proje kapsamında, 2012 yılında 287 adet projenin yatırım programına alınacağı belirtilen açıklamada, bu projelerle 2012 yılında 444 milyon metreküp su depolanacağı ve 870 bin dekar arazide sulu tarıma geçileceği ifade edildi.

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da büyük önem verdiği proje tamamlandığında ise toplamda 1.6 milyar metreküp su depolanarak ülke genelinde yaklaşık 3 milyon dekar arazinin suya kavuşacağı, yılda 900 milyon lira gelir artışı sağlayacak proje ile 300 bin kişiye iş imkanı temin edilerek göçün de önüne geçileceği belirtildi.

Proje ile ayrıca sulama metotlarının değiştirilmesi neticesinde enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyetinin düşürüleceği, ağaçlandırmanın yaygınlaştırılarak taşkın zararları ve erozyonun önleneceği, mesire yerleri ile rekreasyon alanlarının oluşturulacağı ifade edilen açıklamada, ''Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hız kesmeden devam ettiği proje çerçevesinde inşa edilecek göletler, ihtiyaç duyulduğunda yangın söndürme gayesiyle de kullanılabilecektir'' denildi. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler