YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ciddi çalışma yaptırıyoruz"
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili "Yoğun çalışıyoruz, ciddi bir çalışmanın içerisindeyiz" dedi.
"Ciddi çalışma yaptırıyoruz"
02 Haziran 2010 / 10:49 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 12:09

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili olarak, ''Çok yoğun çalışıyoruz. Bu olayın öncesiyle ilgili de çok ciddi çalışma içerisindeyiz'' dedi.

Atalay katıldığı e-pasaport tanıtım toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soru üzerine, Atalay şunları söyledi:

''Son bir kaç gündür çok önemli gündemleri, olayları yaşıyoruz. Hem uluslararası boyutta hem ülke içinde önemli olaylar gündemde. Biz bakanlık olarak, güvenlik birimleri olarak bu konuların içindeyiz. Görüşmeler, toplantılar, çalışmalar oldu. 29-30-31 Mayıs günleri bizim açımızdan önemli ve üzücü olayların meydana geldiği günlerdir. Bunlardan birincisi Gazze'ye insani yardım götüren gemilerle ilgili gelişmeler, bir de İskenderun'daki hain saldırı. Bunların ikisi bir arada yürüyor. Öğleden önce Başbakanımızın başkanlığında, saat 18.00'den sonra yine Başbakanımızın başkanlığında bazı güvenlik birimlerimiz ile yaptığımız toplantıda bu ikisini paralel olarak ele aldık. 'İkisi irtibat içinde diye' ifade etmek istemiyorum. Tabi bu konuların hepsi dikkatli olmayı iyi çalışmayı gerektiriyor ve somutluklar olmadan dikkatsiz açıklamalardan da kaçınmamız gerekiyor. Benim bu konudaki hassasiyetimi biliyorsunuz. Bu konular hassas alanlar hele uluslararası boyutu olunca.''

İskenderun üzerinde çok yoğun çalıştıklarını ifade eden Atalay, bu olayın öncesiyle ilgili de çok ciddi çalışma içerisinde bulunduklarını bildirdi.

Bugün de yine güvenlik toplantısında bunun ele alınacağını bildiren Atalay, şöyle devam etti:

''Sadece orası da değil tabi. Yürüttüğümüz çalışmalar bütün boyutlarıyla ele alınacak. Ben hafta sonu Batman ve Diyarbakırdaydım. Batman'da çok önemli toplantılar yaptım. Batman'daki sivil toplum kuruluşları, gazetecilerin neredeyse yüzde 80'i katıldı. Öğle yemeğinde büyükçe bir toplantı yaptık. Onlara 1 saat kadar çalışmalarımızı anlattık. Türkiye'de biz terörle müceadele stratejsi içerisinde demokratikleşme sürecimizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Orada hiç bir aksama olmayacak. Birileri telaş ediyor. Vatandaşın desteği kalmıyor. Vatandaş artık huzurlu ve özgür siyaset yaparak ve düşüncelerini söyleyerek taleplerini ileterek ama şiddet ve terörün olmadığı ortamda refah içinde huzur içinde yaşamak istiyor ama birileri bundan rahatsız oluyor yine terör ve şiddetle bu konuları güncelleştirmek tekrar kendi varlıklarını ortaya koymak istiyor bu tabi uzun süren bir çalışmadır, mücadeledir.''

Bütün kapsamıyla demokratik ve insani yaklaşımları hep ön planda tutarak ama güvenlik boyutunu da asla ihmal etmeden bu çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Atalay, ''Sürdüreceğiz. Çok iyi analizler içindeyiz, Amanoslar orası. İskenderun olayının öncesiyle ilgili ciddi çalışma yaptırıyoruz. Bunu da ifade edeyim.  Burada değişik bilgilenmeler, istihbarat bilgileri söz konusu. Ayrıca o gün olayın meydana gelişi sırasında alınan önlemler, alınmayanlar ve bunun gibi.. Tabi Silahlı Kuvvetlerimizin kendi alanı. Orada da o çalışmaları yürütüyorlar. Bu konuda bugüne kadar hiç olmadığı şekilde çok boyutlu bilgilenme analiz değerlendirme ve eylem planı geliştirme çalışmaları içindeyiz'' diye konuştu.

ATALAY: HİÇ BİR İSRAİLLİ'YE ZARAR GELMEDİ

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere müdahalesinin ardından Türkiye'de yapılan protesto gösterileri sırasında hiç bir İsrailliye zarar gelmediğini belirterek, İstanbul'da 20 yerde tedbir alındığını bildirdi.

Bakan Atalay, bir gazetecinin Arap dünyasının bu tür olaylarda Türkiye'yi ön plana çıkartmak istediği şeklindeki değerlendirmesi üzerine, ''Türkiye'nin bölgedeki etkinliği gelişiyor. Bunların hepsinin somut sonucu Gazze'ye, Filistin'e doğru gidecektir'' dedi.

Bakan Atalay, ''İsrail'in diplomatlarını geri çağırdığı, bunun bir tavır olup olmadığı'' şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:

''Hiç bir İsrailliye en küçük zarar gelmemiştir, gelmez, gelemez. Buna müsaade etmeyiz. İstanbul'da 20 yerde tedbir aldık. Konut alanları, konsolosluk, ibadethane alanları, en küçük bir zarar getirttirmeyiz. Zaten bu protestolara katılanlarda çok sakin bir tutum var. Yani abartılı zarar verici bir tutumu da görmedim. Dün değil önceki akşam Ankara'da oldu. Sayın büyükelçinin konutunun orada, ama yeni gelmiş bir gruptu. Normal protestoları yapan bir grup değildi. Biraz taşkınlık yaptılar, pet şişe attılar. Büyükelçi ile görüşülüyor. Herhangi bir şey yok. Orada onları rahatsız eden bir şey yok. Dün kendileri ile tekrar irtibat kuruldu. Bahçenin içine güvenlik görevlisi yerleştirdik. Orada en küçük bir şey olmayacak. Göstericiler zaten belli bir mesafede tutuluyor. Taşkınlık verici, zarar verici bir şey istemiyoruz, o konuda çok hassasız.''

Bir başka gazetecinin, Bakan Atalay'ın, İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili olarak söylediği ''çok ciddi bir çalışma yapıyoruz'' şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine, ''Karadeniz'de özel bir yapılanma oluşturduk, Amanoslar'a da öyle bakacağımızı zannediyorum. Ülkemizin içindeki şeyleri çok iyi kontrol altına almamız gerekiyor'' diye konuştu.
AA

"ciddi çalışma yapıyoruz"...
 // ibrahim çelikoğlu
Biz ciddiyetin ne olduğunu unuttuk.İç işleri Bakanı Türkiyede Yabancı Haber Alma güçlerinin nasıl çalıştığını en iyi bilenlerden.
Kendisi "ben büyüğüm ufak şeyleri bilmem" diyebilir.İşbirliği yaptığı müdürleride bilmiyorum diyemez.İş bu kadar basit.Fazla ileriye gidilmesin.OralardakiYabancı güçlerden başlansın.Yoksa sapla samanı karıştırır.Aradıkları Türklerin,aranmasını kimler istiyor?Belediye başkanları dahi bu kesim tarafından belirlenip se...
02 Haziran 2010 16:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler