YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten sitem
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa konusunda sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak, 'Herkes yeni bir anayasa istedi, ama futbol maçı seyreder gibi... Kimse katılım yapma niyetinde değil.' dedi.
Çiçek'ten sitem
15 Aralık 2011 / 22:06 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 22:14

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa hazırlama sürecinde sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri dahil toplumun her kesiminden görüş ve öneri beklediklerini belirtirken, ''Yeni bir anayasa sürecine girdik, herkes yeni bir anayasa istedi, ama futbol maçı seyreder gibi... Kimse katılım yapma niyetinde değil'' dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Ankara protokol resepsiyonunda konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tüm olumsuzluklara rağmen 2011 yılının başarılı bir yıl olduğunu düşündüğünü söyledi. Çiçek, 2012 yılının herkes için, Türkiye için ve insanlık için sağlıklı, başarılı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne, aradan geçen 88 yıl içinde Türkiye'nin geldiği bu düzeyde, devletin yaptıklarının yanında özel sektörün, yatırımcıların ve Türk insanının çok önemli katkıları olduğunu da kaydeden Çiçek, YASED mensuplarının şahsında yerli, yabancı ayrımı yapmadan tüm yatırımcılara teşekkür ettiğini bildirdi.

Artık devletin yapacağı işlerin belli ve sınırlı olduğunu, devletin bundan sonra kendi asli görevlerine dönmüş olacağını ifade eden Çiçek, bu nedenle yatırımcılara daha fazla görev ve sorumluluk düştüğünü kaydetti.


-Siyasi istikrarın önemi-


Yatırımcı açısından önemli konulardan birinin siyasi istikrar olduğunu vurgulayan Çiçek, Türkiye'ye bakıldığı zaman, çok partili hayatın kurallarının uygulandığı 1950-2011 arasındaki 61 yılın yarısında istikrar bulunduğunu, yarısında ise bulunmadığını söyledi.

88 yıl üzerinden hesap edildiği zaman, bugüne kadar 61 hükümetin geldiğini anlatan Çiçek, ''88 bölü 61 dersek demek ki çok da istikrarlı bir siyasi yapımız yok. Bunun ne anlamı geldiğini yatırımcı çok daha iyi bilecektir rakamlara bakarak'' dedi.


-Yeni anayasa çalışmaları-


Yabancı yatırımcı için en önemli hususlardan birinin de hukuki istikrar olduğunu kaydeden Çiçek, hukuki istikranın ön şartının ise anayasal istikrar olduğunu bildirdi.

Bugünkü anayasanın 7 Kasım itibariyle 30'uncu yılına girdiğine dikkati çeken Çiçek, anayasanın 30 yılda 17 defa değiştiğini ifade etti. Çiçek, ''Bu binanın temelinde her 12 ayda, her 13 ayda, her 14 ayda bir, hatta bazen bir ay içerisinde olmak üzere 17 değişiklik yapmışsınız. Eğer en temel yasada hukuk istikrarı yoksa, ona dayalı çıkarılan yasalarda da o kadar istikrar olmaz. Onun için Türkiye doğru bir kararla yeni bir anayasa yapım sürecine girmiştir'' dedi.

''Şimdi söyleyeceklerimi sadece kendi adıma değil, Uzlaşma Komisyonundaki 12 arkadaşımız ve onların temsil ettiği partiler adına burada ifade edeceğim'' diyen Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti:

''Yeni bir anayasa yapım sürecine girdik. Herkes yeni bir anayasa istedi, ama futbol maçı seyreder gibi... Kimse katılım yapma niyetinde değil. Bunu ister bir şikayet olarak kabul edin, ister serzeniş olarak kabul edin. YASED olarak sizi de bekliyoruz. TESK Başkanı burada, sayın başkanım sizi de bekliyoruz. Genel kurullarda 'yeni anayasa istiyoruz' dediniz. Yeni anayasa yapım sürecine girdik, kimse bizim hatırımızı sormuyor. Sonra da nezaketen ya sizin bu çalışmalar nasıl gidiyor derseniz, ben şimdi size soruyorum, sizin çalışmalarınız nasıl gidiyor  Yani 30 yıldır bu anayasa çok iyiydi de boş yere mi şikayet ettiniz. Bak şimdi devran değişti, karşılıklı hesaplaşma başladı. Eskiden siz bizden hesap soruyordunuz, ben şimdi sivil toplumdan ve meslek örgütlerinden şikayet ediyorum. Diyorum ki gün bugün, o çatı kuruluşlarından daha bir tanesinden şu ana kadar görüş geldi. Diğerleri 30 yıldır şikayet edilen konuyla ilgili 30 sayfalık bir görüş yok ise o zaman bu anayasa meselesinde biz yanlış şeyler mi söylüyoruz, yanlış işler mi yapıyoruz.''

Şu ana kadar görüş gönderenlere çok teşekkür ettiğini, bundan sonrakilerine de teşekkür etmek istediklerini belirten Çiçek, ''Dinlemek istiyoruz, nasıl bir anayasa istiyorsunuz. Onu sizin ağzınızdan dinlemek istiyoruz'' dedi.


-''2012'nin sonunda bunu bitirmeyi hedefliyoruz''-


Sivil toplum kuruluşlarının topluma karşı sorumlulukları bulunduğunu, bu nedenle onların görüşlerinin de önemli olduğunu dile getiren TBMM Başkanı, ''Ekonomiyle ilgili bölümleri sizi hiç ilgilendirmiyor mu  Yarın ortaya farklı bir kamu yararı koyarsak, yarın oraya özelleştirmeyle ilgili çok yanlış bir kısım hükümler koyarsak, ekonomik hak ve özgürlüklerle ilgili sizi rahatsız edecek hükümler koyarsak, kimden neye şikayet hakkınız var. Bakınız, çok iyi niyetle bar bar bağırıyorum kaç günden beri, hadi gelin bize bir şeyler söyleyin, gayret edin, birlikte olalım'' diye konuştu.

Yeni anayasa konusunda YASED dahil herkesin, en kısa sürede söyleyeceklerini söylemeleri gerektiğini vurgulayan Çiçek, yeni anayasa çalışmalarını 2012'nin sonunda bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Basın mensuplarına da çağrıda bulunan Çiçek, ''Sizler de nasıl belli konularda dikkati çekmek için spot şeyleriniz var, halkın katılımını teşvik edecek sizlerden de bu süreçte katkılarını beklediğimi ifade etmek istiyorum'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler