YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten Kadınlar Günü mesajı
Çiçek'ten Kadınlar Günü mesajı
08 Mart 2013 10:50
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kadınların şiddet mağduru olmalarının kabul edilebilir ve onaylanır bir durum olmadığını belirterek, ''Gelenek, görenek, töre gibi bahaneler de şiddetin mazereti değildir'' dedi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Çiçek, mutlu şekilde birlikte yaşamanın vazgeçilmez şartlarından birinin, hak ve sorumlulukların eşit olduğunu kabul etmek olduğunu ifade etti. 
 
Türk toplumunun kültürü ve inancının da böyle olmasını gerektirdiğini vurgulayan Çiçek, hak ve sorumlulukların yasalarda da eşitlik esasına göre düzenlendiğini anımsattı. Mutlu ve huzurlu toplumların, kadınlarının saygınlığını koruyan toplumlar olduğunun altını çizen Çiçek, ''Çağdaş değerleri benimsemiş, huzurlu bir toplum olmamız, yasalarımızda öngörüldüğü şekilde kadınlarımızı layık oldukları saygın yere taşımamızla mümkündür'' ifadesini kullandı. 
 
Kadınların günümüzde sahip oldukları haklara uzun mücadeleler sonunda kavuştuğunu anlatan Çiçek, şunları kaydetti: 
 
''Onların mücadelelerinin en temel dayanağı hayatta söz sahibi olabilmektir. Ülkemiz bu konuda önemli mesafeler kat etmiştir. Onların, sosyal ve siyasal alanda elde ettikleri haklar, ülkemizin tarihsel gelişimine paralel olmuştur. Siyasal haklarına 1934 yılında kavuşan kadınlarımız, bu alanda dünya kadınlarına da örnek olmuşlardır. Ancak, süreç içinde toplumsal yaşamda daha fazla görünür olma imkanını bulamamışlardır. 
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmaya ve erkek egemenliğini esas alan düzenlemelerden kaynaklı sorunları gidermek için önemli çalışmalar yapılmıştır. Mevzuat düzenlemesi bağlamında yapılan bu çalışmalar kadınların toplumsal yaşamda karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılması için yeterli değildir. Bu konuda toplumsal anlayış ve davranış biçimlerinin de değişmesi gerekmektedir. Bütün dünya ile birlikte, ülkemizde de kadınlarımızın yaşadığı en önemli sorunun başında ''şiddet'' olgusu gelmektedir. Her biri annemiz, kardeşimiz, evladımız, arkadaşımız yerinde olan kadınların şiddet olgusunun mağduru olmaları kabul edilir ve onaylanır bir durum değildir. Gelenek, görenek, töre gibi bahaneler de şiddetin mazereti değildir. 
 
Toplum olarak, kadınlarımızla birlikte mutlu olabilir ve onurlu bir geleceğe sahip olabiliriz. Medeni toplum olmamız ancak bu şekilde mümkündür. Bütün kadınlar, annelerimize gösterdiğimiz saygıyı hak etmektedirler. Bu duygularla, beşikten mezara kadar varlıklarına muhtaç olduğumuz, varlığımızı borçlu olduğumuz kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü yürekten kutluyorum.'' 
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler