YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten çok sert açıklamalar
Çiçek'ten çok sert açıklamalar
08 Ağustos 2011 23:05
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, BDP ve terör örgütü PKK'ya yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Bir tarafta alternatif cuma, öbür tarafta rahmet ayında kan dökmek, kin kusmak. Bu alçaklığı da bugün Türkiye'de herkesin görüp safını iyi belirlemesi lazım'' dedi.

MÜSİAD'ın Gazi Kültür Merkezi'nde düzenlediği iftar yemeğinin ardından konuşan Çiçek, Türkiye'nin birçok sorununun olduğunu, bunların bir kısmını hükümetin çözmesi gerektiğini, bir kısım sorunların ise el birliği ile çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kitabı, peygamberi, kıblesi bir olanların cuma namazını aynı yerde, camide kıldığını belirten Çiçek, geçtiğimiz günlerde alternatif cuma namazlarının kılındığını hatırlattı.

Çiçek'in ''Bir tarafta alternatif cuma, öbür tarafta rahmet ayında kan dökmek, kin kusmak. Bu alçaklığı da bugün Türkiye'de herkesin görüp safını iyi belirlemesi lazım'' sözleri salondakilerce uzun süre alkışlandı.

Türkiye'de her gün şehit cenazelerinin geldiğini dile getiren Çiçek, şunları söyledi:

''Bir taraftan da sözüm ona bizden gibi gözüküp alternatif Cuma. Bu iki yüzlülüğün bilinmesi ve herkesin terörün ortadan kaldırılması konusunda yapması gereken iş var. Evvela bu iki yüzlülüğün bilinmesi gerekir, safını herkes iyi seçmeli. Eğer bir ülkede yaşayan insanların devletinden talebi varsa, şikayeti varsa, beklentisi varsa, bunun yolu kan dökmek, kin kusmak, hayır mübarek günde masum insanları hayattan etmek değil, onların ocaklarına ateş düşürmek değil. Demokratik kanallardan ne talep edecekse onu gelecek talep edecek. Meclise gel, 'gelmem'; yemin et, 'etmem' bunu dersen, şunları şunları yapmazsan 'adam öldürürüm, polis öldürürüm, jandarmayı öldürürüm, masum insanların kanına girerim' deniyorsa o zaman bu ülkede ne, nasıl yapılacak  Bu sorunun cevabını birlikte verebiliriz. Bu sorunun cevabını vermek farz-ı kifaye bir iş değil. Herkesin birlikte bu sorunun cevabını bulması, bilmesi ve bunun hayata geçirilmesi noktasında birlik ve beraberlik içinde olması lazım.''

Ramazan'da teneffüs edilen atmosferin hayatın her anında, 12 ay 365 gün gerçekleşmesi durumunda bugünkü sorunların çok önemli bir kısmının ne toplum, ne de bölge olarak yaşanmayacağını vurgulayan Çiçek, terörün sıradan bir olay olmadığını söyledi.


-''HİÇBİR VATANDAŞI TEMSİL ETMİYORLAR''


Terörün bir ülkeye belli istekleri kabul ettirmek, ülkenin huzurunu bozmak, ülkeyi içeriden sıkıntıya sokmak adına uluslararası bir ''manivela'' olduğunu dile getiren Çiçek, bunun iyi görülmesi gerektiğini kaydetti.

Bugün herkesi üzen terör örgütünün arkasında uluslararası güçlerin olduğuna dikkati çeken Çiçek, şunları söyledi:

''Bunu iyi anlayalım. Bu güçler, bunu kullanmak suretiyle Türkiye'de bir kısım sıkıntıları çıkarmaya çalışıyor. Kan dökenler, kin kusanlar, bu ülkenin hiçbir vatandaşını temsil etmiyor. Bu nasıl temsildir ki iki yaşındaki çocuğu katlediyor, bu nasıl temsildir ki hamile kadınları katlediyor, bu nasıl temsildir ki yaşlı, eli öpülesi insanları kurşuna diziyor, bu nasıl temsildir ki bir alışveriş merkezinde, bir pazarda bombanın pimini çekiyor, masum bir sürü insanın kanına giriyor  Sonra da bunun önüne 'barış, demokrasi' diyor. Bununla da zannediyor ki 'bu işin üstünü kapatacağım'. Bunları el birliği ile ortaya çıkarmak ve bunların aramızda meydana getirmek istediği ayrıya gayrıya, fitneye fesada imkan vermemek gerekir. Cenab-ı Hak'tan bunu niyaz ediyorum. İnşallah akan bu kanlar son kan olur, çektiğimiz bu sıkıntılar son sıkıntı olur. İnşallah huzur içinde bayrama ulaşırız.''

Salondakilerin ramazan ayını da kutlayan Çiçek, ''Heyecanımı bağışlayın. Ben siyaset adamıyım ama yaptığım konuşma siyasi bir konuşma değil. Ben maalesef, 'inşallahlı, maşallahlı' konuşma yapamıyorum'' diye konuştu.

 Bu ay sorumlulukların teker teker hatırlanması gerektiğini belirten TBMM Başkanı Çiçek, salondakilerden şehitler ve gaziler için Fatiha duasını okumalarını istedi. Çiçek, ''Ne yapmamız gerekiyordu, neyi yapamadık '' konusunda vicdan muhasebesi yapılması gerektiğini de belirterek, o zaman iftarların daha hayırlı olacağını sözlerine ekledi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler