YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten BDP'ye uyarı
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın Meclisteki odasının önünde yapılan eylemle ilgili BDP'li vekilleri uyardı.
Çiçek'ten BDP'ye uyarı
03 Ocak 2012 / 18:28 Güncelleme: 03 Ocak 2012 / 18:38

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Meclisin eylem yeri olmadığını, söylem yeri olduğunu'' belirterek, ''Eğer buralar eylem yeri haline getirilmeye çalışılırsa, Meclis başka türlü tartışmaların merkezi haline gelir'' dedi.

Çiçek, kendilerini ''barış anneleri'' olarak adlandıran grubun Meclis'teki Başbakanlık makamı önünde yaptıkları oturma eylemiyle ilgili soruları yanıtladı.

Vatandaşların düşüncelerini milletvekillerine aktarabileceğini, onların da kürsüden bu talepleri söyleyebileceğini ifade eden Çiçek, ''Meclis eylem yeri değil, söylem yeridir. Herkesin buna dikkat etmesi lazım. Eğer buralar eylem yeri haline getirilmeye çalışılırsa, Meclis başka türlü tartışmaların merkezi haline gelir. Herkesin sorumluluğunun bilinci içinde olmasında fayda var'' dedi.

Cemil Çiçek, ''Milletvekilleri bu işlere yardımcı oluyorsa, evvela herkese sorumluluğunu hatırlatmak isterim. Miting, toplantı yapılabilir, demokratik bir kısım eylem şekilleri ortaya konulabilir ama bunun yeri Meclis değildir'' diye konuştu.

Milletvekillerinin talepleri ve düşüncelerini kürsüden dile getirebileceklerini belirten Çiçek, ''Herkesin biraz daha sorumlu davranmasında fayda var. Tedbir deyince polisiye tedbirler akla gelir. Kimse o tür tedbirlerin gündeme gelmesini arzu etmiyor, etmeyecekse de sorumlu davranması lazım'' dedi.

Eylem yapmanın yolu ve yönteminin yasalarda belli olduğunu kaydeden Çiçek, herkesin bunlara uymak kaydıyla istediği konuyu gündeme getirebileceğini ama yeri ve zamanı bakımından Meclisin bu işlerin mekanı olamayacağını bildirdi. AA

-Başbakan'ın odasının önünde eylem-

Kendilerini 'barış anneleri' olarak adlandıran grup, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Meclisteki odasının önünde oturma eylemi yapmış, BDP'li vekiller de eyleme destek vermişti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler