YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten Başkanlık Sistemi yorumu
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtlarken, ''Çerçevesinden dışarıya çıkarmadan her konuyu tartışmada fayda var'' dedi.
Çiçek'ten Başkanlık Sistemi yorumu
08 Mayıs 2012 / 16:24 Güncelleme: 08 Mayıs 2012 / 16:24

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, konunun Parlamenter Denetim Sempozyumu'nda gündeme geldiğini hatırlattı.

Başkanlık sistemi konusunun yeni olmadığını anlatan Çiçek, bu konunun 1982 Anayasası yapılırken de tartışıldığını söyledi.

Çiçek, konuyu Turgut Özal'ın çok sık vurguladığını, Süleyman Demirel ile de gündeme geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Yeni bir konuyu tartışmıyoruz. Yeni anayasa yapılırken kim ne düşünüyorsa, düşünceleri neyse, biz bunu herkesten bekledik. Son olarak sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri dahil olmak üzere yeni anayasayı nasıl şekillendirmek istiyorlarsa, beklentileri, kanaatleri neyse, bunu herkesten istedik. Dolayısıyla olup bitenleri bu çerçevede değerlendirmek lazım. 4 siyasi parti nasıl uzlaşacaksa, karar öyle çıkacaktır. Çerçevesinden dışarıya çıkarmadan her konuyu tartışmakta fayda var.''

Kendisinin düşüncesinin sorulması üzerine de çiçek, ''Benim düşüncem şu an bu çalışmayı başarılı bir şekilde sonlandırmaktır'' dedi. (AA)

Sistem değişmek zorunda
 // Süleyman
Eğer yapılan çalışmalarda mevcut yeteriz gelen parlamenter sistem tamamen değiştirilmezse yapılan iş hiçbir anlam ifade etmez. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecekse başkanlık sistemi elbette akla daha yatkın. Birilerinin eski darbeci ve vesayetçi sistemi devam ettirmek için itiraz edeceği besbelli. Ama millete bu elbise artık dar geliyor. Ya sistem komple değişir ya da kumda debelenip durursunuz, sonra da bir avcı gelip sizi avlar kolayca! Ayrıca, eyalet sistemi de b...
08 Mayıs 2012 22:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler