YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'in masasındaki kritik rapor
Çiçek'in masasındaki kritik rapor
15 Mart 2012 08:12
Eğitimde '4+4+4' teklifinin kabul edildiği komisyon kararında son söz Cemil Çiçek'te.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndan kavgalı, gürültülü bir şekilde geçen ‘4+4+4’ kademeli eğitim modelinde gözler TBMM Başkanı Cemil Çiçek’te. CHP ve MHP, görüşmelerin yeniden yapılmasını, AK Parti ise aynen kabul edilmesini istiyor. Bu kritik karar öncesi Çiçek hukukçulara danışarak bir rapor hazırlattı. Raporda, iktidarın da muhalefetin de iddialarını doğrulayan tespitler var.

Meclis’teki keskin uzlaşmazlık karşısında Çiçek, Meclis’in hukukçularına danışarak görüşmelere dair bir rapor hazırlattı. Meclis’in hukukçuları komisyonda kargaşa yaşandığını, belirtirken, iktidarın iddia ettiği gibi söz hakkı verilmeyen milletvekillerinin de ‘sisteme’ kayıt yaptırmadığı için görüşlerini açıklayamadıklarına dikkat çekti. Hukukçuların raporunda Çiçek’in önünde 3 seçenek olduğu da ifade edildi:
Komisyonda yaşanan olaylar teklifin İçtüzüğe aykırı şekilde görüşüldüğü tesbitini doğrulayabilir. Bu kanaat başkan tarafından taşınıyorsa, komisyon raporunun başkanlığa gönderilmesi beklenmeyebilir. Başkan duruma müdahale ederek raporun tesliminden önce komisyonu uyarabilir. İçtüzüğün 43’ncü maddesi hatırlatılarak konunun yeniden görüşülmesini talep edebilir.

Komisyon raporu başkanlığa verildikten sonra da rapor komisyona iade edilebilir.
Komisyonun ısrarı karşısında konuyu yansıtan yazışmalarla birlikte sıra sayısı bastırılabilir. Bu durumda Meclis Genel Kurulu’nda usül tartışması yaşanabilir. Usul tartışmasının ardından komisyon raporunun görüşmelerine devam edilir.

Çiçek’in yetkisi var mı?

Çiçek’in komisyon raporunu iade yetkisi olup olmadığı da tartışma konusu. Meclis İçtüzüğü’nün 14’ncü maddesi Başkan’ın görevlerini, “Komisyonları denetlemek;işlerde birikme olması halinde komisyon başkanı ve üyelerini uyarmak…” şeklinde tanımlıyor. CHP, bunun yetki verdiği, AK Parti ise vermediği görüşünde. Öte yandan Meclis başkanlarının komisyon raporlarını iadesi tartışması ilk kez yaşanmıyor. Daha önce İçtüzüğün 35’nci maddesine aykırı bulunarak 4 rapor iade edildi. Bunlardan ikisi Komisyon Başkanı’nın talebi, ikisi de Komisyon iradesiyle gerçekleşti.

AK Parti
Yetkisi yok

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, yaptığı açıklamada Meclis Başkanı Çiçek’in raporu iade etme yetkisi olmadığını söyledi. “Sayın Başkan’ın raporu iade ihtimali yüzde sıfırdır” diyen Ünal, yasa teklifinin İçtüzük kurallarına uygun şekilde kabul edildiğini savundu. Mahir Ünal, teklif üzerinde değişiklik taleplerinin Meclis Genel Kurulu’nda ele alınabileceğini de söyledi.

CHP
Devlet adamı olmalı

CHP, komisyon raporunu iade etmesi için Meclis Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunmuştu. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de kalabalık milletvekili grubuyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Başbakan’dan emir alma konumunda değilsiniz. Ya devlet adamı ol, ya da AKP’ye Grup Başkanvekili” diyerek Çiçek’ten komisyon raporunu iade etmesini istemişti.

Hukukçuların raporu ne diyor?

Toplantı aşırı izdiham içinde yapıldı. 7 ila 26’ncı maddelerin kabul edildiği görüşmeler 24 dakika içinde tamamlandı.

Salondaki aşırı izdiham, bağrışma ve sloganlar komisyonun normal çalışma düzeni içerisinde görev yapmasını engellemiştir. Ancak Komisyon Başkanı toplantıya ara vermemiş ve durumu Meclis Başkanlığı’na 46’ncı madde uyarınca resmen bildirmemiştir
Tutanaklara göre önceden söz isteyenler toplantıda bulunmadı. Başkaca da söz isteminde bulunulmadı. Gürültülü ortamda söz taleplerinin duyulmaması ve dolayısıyla da tutanağa yansımasının mümkün bulunmadığı da ayrı bir husustur. 21,22,23’üncü maddelerde bir milletvekilinin söz istediği, sisteme girmediği için söz hakkı verilmediği görülüyor.

Görüşmelerde toplam 3 önerge söz isteği olup olmadığı sorulmaksızın ve görüşülmeksizin kabul edildi, bir önerge de görüşülmeden reddedildi. RADİKAL

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler