YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'in ilk mesajı ne oldu?
TBMM Başkanlığına seçilen AK Parti'li Cemil Çiçek, yaptığı teşekkür konuşmasında sorunların başında yeni anayasa olduğuna dikkat çekerek "Sorunları birlikte çözeceğiz. Meclis'i sorunun kaynağı olmadan çözeceğiz"dedi.
Çiçek'in ilk mesajı ne oldu?
04 Temmuz 2011 / 17:52 Güncelleme: 04 Temmuz 2011 / 18:09

TBMM Başkanlığı'na seçilen AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, görevin kendisi için çok büyük bir mazhariyet ve o derece de mesuliyetli olduğunu belirterek, ''Bütün gücümle güveninize ve teveccühünüze layık olmaya çalışacağım'' dedi.

Seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Çiçek, yeni yasama döneminin başarılarla dolu yeni bir dönem olmasını temenni etti.

Bir siyaset adamı ve bir fani için son derece şerefli bir görev olan yüce Meclis'in başkanlığına kendisini seçmelerinden ötürü milletvekillerine şükranlarını sunan Çiçek, ''Bu benim için çok büyük bir mazhariyettir ve o derece de mesuliyetli bir görevdir. Bütün gücümle güveninize ve teveccühünüze layık olmaya çalışacağım. Allah beni size ve yüce milletimize mahcup etmesin'' ifadesini kullandı.

Çiçek, şöyle devam etti:

''Hepimiz biliyoruz ki bu Meclis büyük bir meclistir. Çünkü, büyük milletimizin meclisidir. Bu Meclis, Gazi Meclis'tir ve bu sıfatı fazlasıyla hak eden dünyadaki tek meclistir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hepsini rahmetle ve şükranla andığımız ilk Meclis'te görev yapanlar bir taraftan istiklal mücadelesini yürütmüş, Polatlı'dan top seslerinin geldiği o sıkıntılı anlarda bile çalışmalarını sürdürmüş, inisiyatifi elden bırakmamış, bir taraftan bize o büyük zaferi armağan etmenin gereklerini yerine getirirken öbür taraftan da milletimizin her türlü meselesini o şartlar altında o yüce Meclis'te konuşmuşlardır. Dolayısıyla, o Meclis'in üyeleri azmin, inancın, kararlılığın en kahramanca örneklerini vermişlerdir. O nedenle bu Meclis kahraman bir meclistir, kahramanların görev yaptığı bir meclistir. En zor günlerde bile milletimizin ümit kaynağı, güç kaynağı olmuştur, bugün de öyle olmalıdır.

Yine bugün de bu Meclis milletimizin iradesinin tecelli ettiği kutsal bir mekan, sorunların çözümü için ümit bağladığı yüce bir kurumdur. Devletimizin teminatı, demokrasinin kalbidir. Şimdi bize düşen en öncelikli görev bu kahramanlara layık olmaktır, Meclis'in itibarını en yukarıda tutmaktır, bu kutsal mekanı çatışmanın merkezi değil çalışmanın ve çözümlerin merkezi yapmaktır, vuruşmanın değil uygarca konuşmanın ve tartışmanın merkezi yapmaktır. Çünkü yapacak çok işimiz var. Kat etmemiz gereken çok mesafe var, çözüme kavuşturmamız gereken çok sorunlarımız var. Faydasız, sonuçsuz tartışmalarla tükettiğimiz zamanın en değerli kayıplarımız olduğunu hiçbirimizin unutmaması gerekir. Çok sayıda sorunumuz var. Bunların başında yeni bir anayasa sorunumuz var. Yaşadığımız her türlü sıkıntının temelinde bu anayasanın olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekir. O nedenle 24. Dönem milletvekilleri olarak milletimize insan hakları ve özgürlükler açısından çağdaş değerler içeren yepyeni anayasayı armağan etmek hem hepimizin taahhüdüdür, hem de bu dönem milletvekilleri olarak milletimize borcumuzdur.''

''BU SORUNLARI ÇÖZMELİYİZ''

Cemil Çiçek, milletvekillerinin, bu sorunu çözmek için Anayasa'nın amir hükümlerini kısa sürede yerine getirerek, Meclis'i tam anlamıyla çalışabilir bir noktaya taşımaları gerektiğini söyledi.

Kürt sorunu ve terör sorununun ülkenin önemli sorunlarından olduğunu belirten Çiçek, siyaset hukukunun bu manada yeniden tanziminin, Meclis'in öncelikli görevleri arasında olduğunu kaydetti.

AB ve Kıbrıs sorunu ile bölgede cereyan eden yıkıcı sorunların herkesin birlikte çalışmasını zaruri kıldığını anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

''Bu sorunları biz çözeceğiz, birlikte çözeceğiz ve çözmeliyiz. Aynen çağdaş ve ileri demokrasilerde uygar toplumlarda olduğu gibi Parlamento'yu sorunun parçası, hatta sorunun kaynağı yapmadan çözümün parçası, çözümün en meşru zemini ve adresi haline getireceğiz. Bu, elimizdedir ve mümkündür.

Sorunları soğuk savaş dönemlerinden kalan bir alışkanlıkla yumruk sıkarak değil, birbirimizin elini sıkarak çözebiliriz. Böyle bir siyaset dönemini başlatabiliriz. Milletimizin beklentisi budur. Adres de burasıdır.''

Çiçek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Meclis'te başkanlık yapmış, üye olarak bulunmuş bütün devlet ve siyaset adamlarının ölenlerine rahmet, hayatta kalanlarına sağlık ve esenlik diledi.

Çiçek, ''Allah milletimizin ve hepimizin yardımcısı olsun'' diyerek konuşmasını tamamladı.

Cemil Çiçek, konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile iktidar ve muhalefet sıralarının ön bölümünde bulunan milletvekillerinin ellerini sıktı.

Konuşmasının ardından Çiçek'i, AK Parti'li milletvekilleri ile CHP ve MHP'li bazı milletvekilleri alkışladı.

TBMM Geçici Başkanı Oktay Ekşi, Lübnan'da görev yapan Türk askerlerinin görev sürelerinin bir yıl daha uzatılması konusunda hükümete yetki veren tezkerenin görüşülmesi için yarın saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

AA

zora bastık...
 // ibrahim çelikoğlu
Bizim inandığımız,Özal bile derin devlet tarafından üstün zat'a fişleme görevi verildiğine inandık.Özal bunun gibi birkaç tane daha fazla edrdi.Milletin dileği hayır aramaktır.Hayırlı uğurlu olsun.Kapının önü kapatılıyorsa çok durmasın......
04 Temmuz 2011 19:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler