YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'in fikir babası meğer Tolon Paşa'ymış!
Ergenekon sanığı Tolon'un istekleri 5 yıl sonra nasıl hayata geçti?
Çiçek'in fikir babası meğer Tolon Paşa'ymış!
23 Haziran 2009 / 14:52 Güncelleme: 23 Haziran 2009 / 00:00

Ergenekon sanığı Tolon, 2003’te Psikolojik Harp Dairesi’nden ‘iktidarla mücadele eylem planı’ istedi


Tolon’un önerileri, 5 yıl sonra ‘Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’ ile adeta hayata geçirildi


‘Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’ tartışılırken, 2009’da hazırlanan planın ana çerçevesini oluşturan Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon imzalı 17 Haziran 2003 tarihli 10 sayfalık yeni bir andıç ortaya çıktı. Tolon, TSK’ya yönelik yıpratma kampanyasının iktidar partisi ve çevresi tarafından yapıldığını öne sürüp sistemli biçimde uygulanması için Psikolojik Harp Dairesi tarafından bir ‘Eylem Planı’ hazırlanması gerektiğini anlatıyor.


ANDIÇ ERGENEKON SANIKLARINDA ÇIKTI


Ergenekon savcıları tarafından delil klasörlerinden ayrılarak Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilen dosyada da yer alan andıçtaki Tolon’un önerilenleri dikkat çekti. Ege Ordu Komutanlığı’ndan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderilen ve Genelkurmay Psikolojik Harekat Dairesi adres gösterilen Tolon imzalı andıçta yapılması istenenlerin, Psikolojik Harp Komutanı Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen Eylem Planı’nda ayrıntılarıyla yer aldığı görüldü.


PSİKOLOJİK HARP’TEN PLAN İSTEDİ


Tolon andıçta, Psikolojik Harekat Dairesi’nin iktidar ve toplumla mücadele için Eylem Planı hazırlamasını önerirken, 2009 tarihli ‘Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’nın Psikolojik Harp Dairesi’nin yeni adı olan Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü’nde hazırlandığı iddia ediliyor. Tolon iktidarla mücadele için emekli bürokratlardan, hukukçulardan, politikacılardan, iş adamlarından ve gazetecilerden de istifade edilmesini istiyor. Skandal planda da yardım alınması planlanan kişyiler ‘dost unsurlar’ olarak nitelendiriliyor.


Ordu Komutanı siyaset yapıyor!


Hurşit Tolon’un bir ordu komutanı olarak muhalefet partisi lideri ağzıyla yazdığı andıçtaki AK Parti ve Başbakan Erdoğan için yapılan nitelendirmeler de dikkat çekti. Andıç’ta Başbakan için ‘...İktidardaki parti liderinin geçmişte hiçbir yetkisi olmadığı halde tüccar danışmanıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen ABD Başkanı ve AB ülkelerinin liderleri ile kapalı kapılar ardında içeriği tam olarak açıklanmayan görüşmeler yaptığı da düşündürücü bir gerçektir’ deniliyor.


ULUSALCI MUHALEFET JARGONU


Erdoğan’ın Başbakanlık koltuğuna oturmasının hemen ardından hazırlanan andıçta AK Parti iktidarı için ‘Gerçek niyetleri kesin olarak bilinmemekle beraber, devlet idaresinde dini esasları öne çıkaracak bir yönetim tarzını benimsediği düşünülen (...) kendilerine en büyük desteği verebilecek olan AB’ye üye olmayı en önemli hedef olarak gören mevcut iktidar’ tanımı yapılıyor.


İşte Tolon’un andıcından bazı bölümler


# 3 Kasım seçimleri sonrasında, yurt içi ve dışından bazı kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğünün teminatı konumundaki TSK’ya yönelik sistemli, programlı ve kapsamlı yıpratma faaliyetlerininin bilinçli bir şekilde artırıldığı gözlemlenmektedir.


# Yurt içinde TSK’ya yönelik yıpratma kampanyasının öncülüğü, çoğunluğunu 28 Şubat sürecinde iktidardan ayrılan ve müteakiben de kapıtalın siyasi partinin fiilen üyesi konumunda olanların oluşturduğu, iktidarda bulunan siyasi partinin Hükümet üyeleri ile Parlamentodaki mensupları tarafından yapılmaktadır.


İKTİDARA KARŞI MÜCADELE TEKLİFİ


# Sürdürülen bu yıpratma programına karşı aktif olarak mücadele edilmeden, hattı etkiye tepki verir konumundan çıkılarak, tehdidin tamamıyla etkin hale gelmesine fırsat verilmeden, bertaraf edilmesine yönelik önlemler alınmadığı takdirde; TSK’nin toplum nezdindeki itibarının korunması zorlaşacaktır.


# Bu programlı faaliyetlere mutlaka dur denilmesinin zamanının geldiği, hatta geçmekte olduğu; bu tarzda ve ve aynı ivme ile devam etmesi durumunda, halkın silahlı kuvvetlere olan inancını ve güvenini kaybedeceği hususunun dikkate alınarak ivedi önlemler alınmasının gerektiği kıymetlendirilmektedir.


İŞTE ÖNERİLEN KARŞI TEDBİRLER


# TSK’nin AB’ye ve dine karşı olduğu teması işlenmek suretiyle yürütülen menfi propagandanın halkımız ve TSK mensupları üzerinde yaratabileceği olumsuz sonuçları bertaraf etmek amacıyla; Genelkurmay Psikolojik Harekat Dairesi ve MGK Genel Sekreterliği tarafından karşı tedbirleri içeren bir eylem planı hazırlanarak, sistemli bir şekilde uygulamaya konulmalı.


# Resmi kanallar vasıtasıyla sürdürülecek mücadeleyi destekleyecek şekilde, TSK’nin ve kamuoyunun güvenine mazhar olmuş, adı yolsuzluklara karışmamış, dürüst ve güvenilir kişiliği ile tanınan emekli bürokratlardan, devlet adamlarından, hukukçulardan, politikacılardan, iş adamlarından ve gazetecilerden de istifade edilmeli.Andıç Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hitaben hazırlanmış.
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tolon’un mücadele şekli önerileri Skandal Plan’da da çıktı.


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Albay Çiçek Tolon’a rapor hazırlamış


Ayrıca Org. Tolon ile İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın altında imzası bulunduğu ortaya çıkan Albay Dursun Çiçek arasındaki bağlantıyı gösterir bir belge de ortaya çıktı. Baş tarafında Tolon’un ismi bulunan belgenin altında yine Dursun Çiçek’in ismi var.  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler