YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'in avukatlarından yeni dilekçe
Çiçek'in avukatlarından yeni dilekçe
31 Ağustos 2010 15:04
Albay Dursun Çiçek'in avukatları, tensip zaptıyla alınan yakalama emrinin kaldırılmasını istedi...

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'in avukatları tarafından mahkemeye verilen dilekçede, tensip zaptıyla alınan yakalama emrinin kaldırılması istendi.

Tutuklu sanık Çiçek'in avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından hazırlanarak, davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine verilen dilekçede, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) ''yakalama emri ve nedenleri'' başlığını taşıyan 98. maddesinin 3. fıkrasında ''Kovuşturma evresinde kaçak sanık hakkında yakalama emri, re'sen veya cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim veya mahkeme tarafından düzenlenir'' denildiği anımsatıldı.

Dilekçede, bir kişi hakkında kovuşturma aşamasında yakalama kararı verilebilmesi için sanığın kaçak durumda olması gerektiği ifade edilerek, yasa koyucunun kaçak kavramını hakimin takdirine bırakmadığı, hangi hallerde sanığın kaçak durumuna düşeceğini düzenlediği kaydedildi.

Mahkeme tarafından ulaşılamayan kişiye kaçak denildiği belirtilen dilekçede, Çiçek hakkında kaçak kararı verilebilmesi için de o kişinin saklanması, mahkemenin usulüne uygun olarak bir tebligat çıkarması ve zorla getirilme kararının uygulanamıyor olması gerektiği anlatıldı.

Mahkeme tarafından düzenlenen tensip zaptında ise tutuklamaların gerekçeleri yazıldıktan sonra yakalama emri çıkarıldığı belirtilen dilekçede, mahkemenin bu kararla Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer alan ama yeni CMK'da bulunmayan gıyabi tutuklama kararını geri getirdiği kaydedildi.

''Bu tensip zaptıyla alınan kararlar yalnız hukuka aykırı değil, aynı zamanda hukuksal bir gaftır'' ifadelerine yer verilen dilekçede, mahkemenin salt şüphe ile tutuklama kararı verdiği iddia edildi.

Dilekçede, mahkemenin daha önceden 2 ayrı heyet tarafından serbest bırakılan Çiçek hakkında tensip zaptı ile yakalama çıkaramayacağı ve bu yöntemle tutuklama yapamayacağının açık olduğu ifade edilerek, mahkemenin 2 ağır ceza mahkemesinin tahliye kararının ardından, sanıkların tutuklanmasını gerektirecek kanıt durumunda, dosyaya yeni bir belge geldiğinde tutuklama kararı verebileceği belirtildi.

Dilekçede, mahkemenin 29 Nisan 2010 tarihli tensip zaptıyla beraber aldığı yakalama emrinin kaldırılması ve Çiçek'in salıverilmesi istendi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler