YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'i tahliye eden hakim çok kızmış
Saban, Genç Siviller'in protestosunu ömrü boyunca unutamayacağını söyledi
Çiçek'i tahliye eden hakim çok kızmış
02 Ağustos 2009 / 20:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genç Siviller'in çarpıcı esprilerle süslediği protestonun, Albay Dursun Çiçek'in jet tahliyesinde görev yapan hakimi çok kızdırdığı ortaya çıktı. 


Çiçek'i 18 saatte tahliye eden hâkimlerden Mehmet Faik Saban, tepkisini bir hukuk sitesinde dile getirdi.


Saban, Genç Siviller'in adliye önündeki protestosunu ömrü boyunca unutamayacağını vurguladı. Saban, tepkilerini dile getiren gençleri 'militer kusmuklar saçan bir çapulcu grup' olarak niteledi.


12 Haziran 2009'da Taraf Gazetesi'nde yayınlanan "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesi altında imzası bulunduğu ileri sürülen Kurmay Albay Dursun Çiçek, 30 Haziran'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ifade verdi. Çiçek, İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'silahlı terör örgütü üyesi' olduğu iddiasıyla tutuklandı. Gece yarısı Hasdal Cezaevi'ne gönderilen Çiçek, tutuklanmasının üzerinden 18 saat geçmişken İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıldı. 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine eksik üye olduğu gerekçesiyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Mehmet Faik Saban atandı. Saban'ın tahliye kararı 2'ye karşı 1 oyla alındı. Tahliye isteyen iki hakimden birinin Faik Saban olması tartışmaları artırdı.


İsmi daha sonra HSYK kriziyle de birlikte anılan Saban, ilk tepkisini üyesi olduğu hukuk sitesinde dile getirdi. Saban, 18 yıllık meslek hayatında bir kez bile bakanlık koridorlarında görülmediğini ve aynı süre içinde Yüksek Kurul'la olağan atama dilekçesi vermek dışında hiçbir ilişkisi ve tanışıklığının bulunmadığını savundu. 5 yıl boyunca önce İstanbul 9. Ağır Ceza, sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi olmak üzere örgütlü suçlara bakan mahkemelerde görev yaptığını ifade eden Saban, bu mahkemelere atanmak için herhangi bir talebi olmadığını kaydetti. Kamuoyunun yakından tanıdığı birçok çıkar amaçlı suç örgütü ile ilgili onlarca dosyada, yüzlerce sayfalık kararlarda değerli meslektaşları ile birlikte emeği bulunduğunu söyleyen Saban, "katıldığı, gerekçesi yazılı hukuksal bir karar nedeniyle, bir merkezli yalan haberlerle bezenmiş vahşi bir linç girişimine maruz kaldığını" ileri sürdü.


Saban, kendisini protesto eden Genç Siviller grubuna ise sert tepki gösterdi. "Kendilerine sivil gençler adını takan ancak militer kusmuklar saçan bir çapulcu grup" şeklinde bahsettiği gençlerin, ellerinde "çirkin pankartlar" taşıdığını vurguladı. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler