YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek davasında 11.duruşma
Çiçek davasında 11.duruşma
31 Ağustos 2010 10:11
"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" iddialarıyla ilgili aralarında Albay Dursun Çİçek'in de bulunduğu 7 sanıklı davanın 11.duruşması başladı.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan ve Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın 11. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Albay Çiçek, avukat Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya ve Mehmet Deniz Yıldırım katıldı. Duruşmada, tutuksuz sanık İlhami Ümit Handan da hazır bulundu.

Tutuksuz sanık Özel Yılmaz ile hakkında yakalama kararı bulunan Bedrettin Dalan ise duruşmaya gelmedi.

Yaklaşık 1,5 ay aranın ardından devam edilen duruşmada mahkeme heyetine, Başkan Köksal Şengün'ün yıllık izinde olması nedeniyle üye hakim Hasan Hüseyin Özese başkanlık yapıyor.

Duruşmada savunmasını yapan İlhami Ümit Handan, Bedrettin Dalan'ı 19-20 yıldır tanıdığını belirterek, ''Dalan'ın dışarıdaki işlerine bakarım. İddia edilen örgütü tanımıyorum. Onlar da beni tanımaz. İlişkim sadece Dalan'ın özel işlerini yapmak'' dedi.

Matbaacı olduğunu, Yeditepe Üniversitesinin matbaa işlerini piyasa fiyatlarının altında yaptığını ifade eden Handan, vakıf tarafından üniversitede okuyan emniyet, MİT, subay, savcı, hakim ve şehit ailelerinin çocuklarına verilen burs işleriyle de ilgilendiğini kaydetti.

Handan, burs almak isteyen öğrencilerin ''emniyetten, MİT'tenim dediğini'', kendisinin de bunların doğru olup olmadığını araştırdığını dile getirerek, ''Ben bu konuda yardımcı oluyordum. Çevremin geniş olması nedeniyle emniyet ve MİT'ten insanlar, hakim ve savcılar tanıyordum. Burs işleriyle ilgili yardımcı oluyordum. Ticari işlerimi yaparım. Onun yanında üniversiteye yardımcı olanlardan biriyim'' diyerek savunmasını tamamladı.

Duruşmaya, Handan'ın daha önce alınan ifadelerinin okunmasıyla devam ediliyor.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler