YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA'den Hakan Fidan'a tebrik
Dünya devi CIA Başkanı, Hakan Fidan'ı başarılı rehine kurtarma operasyonu nedeni ile tebrik etti.
CIA'den Hakan Fidan'a tebrik
22 Eylül 2014 / 08:36 Güncelleme: 22 Eylül 2014 / 08:42

IŞİD'in elindeki 49 rehinenin çok başarılı bir operasyonla kurtarılmasının ardından CIA Başkanı sıcağı sıcağına Hakan Fidan'ı tebrik etti.

Milliyet Gazetesi Yazarı Serpil Çevikcan'ın haberine göre; kritik ve tehlikeli rehine kurtarma operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından Türkiye’yi ilk tebrik edenler arasında ABD’nin ve dünyanın en önemli istihbarat kuruluşlarından olan CIA Başkanı John Brennan’ın olduğu öğrenildi.

Sıcağı sıcağına telefonda tebrik etti

Suriye’de yaptığı operasyona rağmen vatandaşlarını IŞİD’ten kurtaramayan ve kısa süre önce gazeteci iki vatandaşı IŞİD tarafından infaz edilen ABD, bölgedeki riskleri en iyi bilen ülke.

Yine iyi biliniyor ki ABD’nin IŞİD’e her an yönelecek operasyonunun ana dinamiği de CIA. İşte o CIA’nın Başkanı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı telefon görüşmesinde kutluyor. Bu görüşmede, kuşkusuz kutlama dışı anlamlar da içeriyor.

MİT başka ülkelere de yardım elini uzatıyor

MİT’in kimi kritik süreçlerde bölgeden rehine kurtarma operasyonları çerçevesinde değişik ülkelerden destek talep edilen bir kurum olduğu biliniyor.

Örneğin daha önce Fransız ve İspanyol vatandaşlarının kurtarılmasında rol oynamıştı.
İran ve Lübnan vatandaşlarının çıkarılmasında da MİT’in katkıları olmuştu.

46 Türk vatandaşının kurtarıldığı operasyon, MİT’e, bu belalı coğrafyadan rehine kurtarma operasyonlarında ayrı bir ün kazandıracağa benziyor.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler