YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA ajanlarını Büyükada'a toplayan Barkey'den itiraf gibi darbe açıklaması
FETÖ'nün darbe girişimini Büyükada'da izleyen 'sabıkalı' Henri Barkey, Wilson Center'daki konferansta ikinci girişimin sinyalini verdi: Pandora'nın Kutusu açıldı artık...
CIA ajanlarını Büyükada'a toplayan Barkey'den itiraf gibi darbe açıklaması
12 Ağustos 2016 / 10:25 Güncelleme: 12 Ağustos 2016 / 10:36

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin olduğu saatlerde Büyükada'da 10 CIA ajanıyla sonucu bekleyen Henri Barkey ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

FETÖ'nün kaybedeceğini anlayınca apar topar Türkiye'den kaçan Barkey, günler sonra ABD'li düşünce kuruluşu Wilson Center'da ortaya çıktı. 

DARBE BİR TEPKİ

Merkezin yöneticisi Jane Harman ve Yeni Girişimler Merkezi'nin Başkan Yardımcısı Aaron David Miller'ın yönettiği konferansa, Barkey'nin yanı sıra bir Türk akademisyen de katıldı.

Wilson Center'ın internet sitesinde de ses kaydının bir kısmı yayınlanan konferansta konuşan Barkey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'gittikçe diktatörleşmek"le suçladı.

Türkiye'nin üç temel sorununun demokrasi, sakülerizm ve AB süreci olduğunu belirten Barkey, bu nedenle insanların tepki gösterebileceğini vurgulayarak darbeye adeta destek verdi. 

FULLER'İ SAVUNDU 

Harman'ın "ABD ilkeleriyle çıkarları arasında sıkıştı. Mısır, Libya ve Suudi Arabistan'daki antidemokratik yönetimlere çıkarları uğruna ses çıkarmadığı" yönündeki sözlerine destek veren Barkey, paralel yapıyı "sosyal, ekonomik, dini bir yapı" olarak niteledi!

Gülen'in ABD'de ikamet edebilmesi için kendisine referans olan eski CIA yöneticisi Graham Fuller'ı da savunan Barkey şöyle konuştu: 

"Bundan sonra darbe gibi şeylerin olup olmaması değil, Türkiye siyasetinin radikal bir şekilde değişeceği gerçeğidir. Türkiye’de siyaset bundan sonra eskisi gibi olmayacaktır. Türk ordusu, siyasete müdahale edebileceğini göstermiştir. Tehlikenin şu an için bile geçmiş olduğunu düşünmüyorum. 

İKİNCİNİN SİNYALİ 

Pandora’nın Kutusu tekrar açılmış durumda. Bence hükümetin bundan sonra yapacağı hareketleri, karşı reaksiyonlar ve tepkiler doğuracaktır. Türkiye yeni bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye siyaseti ve Türkiye’de işlerin nasıl gittiği hakkında kabullerimizi tekrar düşünmek zorundayız.

Şüphesiz Erdoğan, bu fırsatı ülke içindeki gücünü daha konsolide etmek için kullanacaktır. Bürokrasi, diğer devlet kurumları ve hatta kendisinin ve partisinin sevmediği sivil toplumu içine katmadan... Ama bunun sonu gelmeyecektir.

Toplumlar her zaman değişik ve yavaş şekillerde cevap verirler. Sivillere ve parlamentoya saldıran askerler çok dikkatsizdiler.

r1-058.jpg

AKŞAM

YANİ ŞİMDİ
 // CEM
Sövsen adın sövdü olacak...
12 Ağustos 2016 Cuma 20:18
100 yıl boyunca bunlara mı biat etmiştik
 // hursit dilaver
bunların DİKTÖRLEŞİYOR demeleri. tayyip beyin bunlara boynunu uzatmaması ve evet efendimci olmaması. adamlar alışkın değiller. hep etmeye alışmışlar. bizi de lozandan beri EDİLGEN görüyorlar. IMF'DE PARA TOPLANTISI SIRASINDA ÖZAL TAKIMI İLE KAPININ DIŞINDA HEYECAN VE KORKU İLE BEKLERDİ PARİSTE. YA ECEVİTİN CLİNTON KARŞISINDAKİ DURUŞU.. bunları tayyip beye yaptıramadılar. onun İçin dik başlı, asi, diktatör diyorlar.bize uyacaksın diyorlar.DOGUYU VERECEKSİN DİYORLAR.işin aslı bu....
12 Ağustos 2016 Cuma 15:07
....
 // Adıyaman'lı Akın
ABD Ajanları geçen 40 yılda neyi başardı,evet Mısır'ı başardılar kalan Irak, Afganistan, Suriye, Tunus gibi ülkelerde evet kaosu başardılar....
12 Ağustos 2016 12:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler