YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA ajanlarını Büyükada'a toplayan Barkey'den itiraf gibi darbe açıklaması
FETÖ'nün darbe girişimini Büyükada'da izleyen 'sabıkalı' Henri Barkey, Wilson Center'daki konferansta ikinci girişimin sinyalini verdi: Pandora'nın Kutusu açıldı artık...
CIA ajanlarını Büyükada'a toplayan Barkey'den itiraf gibi darbe açıklaması
12 Ağustos 2016 / 10:25 Güncelleme: 12 Ağustos 2016 / 10:36

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin olduğu saatlerde Büyükada'da 10 CIA ajanıyla sonucu bekleyen Henri Barkey ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

FETÖ'nün kaybedeceğini anlayınca apar topar Türkiye'den kaçan Barkey, günler sonra ABD'li düşünce kuruluşu Wilson Center'da ortaya çıktı. 

DARBE BİR TEPKİ

Merkezin yöneticisi Jane Harman ve Yeni Girişimler Merkezi'nin Başkan Yardımcısı Aaron David Miller'ın yönettiği konferansa, Barkey'nin yanı sıra bir Türk akademisyen de katıldı.

Wilson Center'ın internet sitesinde de ses kaydının bir kısmı yayınlanan konferansta konuşan Barkey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'gittikçe diktatörleşmek"le suçladı.

Türkiye'nin üç temel sorununun demokrasi, sakülerizm ve AB süreci olduğunu belirten Barkey, bu nedenle insanların tepki gösterebileceğini vurgulayarak darbeye adeta destek verdi. 

FULLER'İ SAVUNDU 

Harman'ın "ABD ilkeleriyle çıkarları arasında sıkıştı. Mısır, Libya ve Suudi Arabistan'daki antidemokratik yönetimlere çıkarları uğruna ses çıkarmadığı" yönündeki sözlerine destek veren Barkey, paralel yapıyı "sosyal, ekonomik, dini bir yapı" olarak niteledi!

Gülen'in ABD'de ikamet edebilmesi için kendisine referans olan eski CIA yöneticisi Graham Fuller'ı da savunan Barkey şöyle konuştu: 

"Bundan sonra darbe gibi şeylerin olup olmaması değil, Türkiye siyasetinin radikal bir şekilde değişeceği gerçeğidir. Türkiye’de siyaset bundan sonra eskisi gibi olmayacaktır. Türk ordusu, siyasete müdahale edebileceğini göstermiştir. Tehlikenin şu an için bile geçmiş olduğunu düşünmüyorum. 

İKİNCİNİN SİNYALİ 

Pandora’nın Kutusu tekrar açılmış durumda. Bence hükümetin bundan sonra yapacağı hareketleri, karşı reaksiyonlar ve tepkiler doğuracaktır. Türkiye yeni bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye siyaseti ve Türkiye’de işlerin nasıl gittiği hakkında kabullerimizi tekrar düşünmek zorundayız.

Şüphesiz Erdoğan, bu fırsatı ülke içindeki gücünü daha konsolide etmek için kullanacaktır. Bürokrasi, diğer devlet kurumları ve hatta kendisinin ve partisinin sevmediği sivil toplumu içine katmadan... Ama bunun sonu gelmeyecektir.

Toplumlar her zaman değişik ve yavaş şekillerde cevap verirler. Sivillere ve parlamentoya saldıran askerler çok dikkatsizdiler.

r1-058.jpg

AKŞAM

 // Mustafa
Yahu arkadaş bu "ajanları " neden dsha türkiyeye alıyorlar? Canları cehenneme....
18 Temmuz 2017 16:24
KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?
 // Kamil Hoca
Çıkmışlar adam gibi konuşuyorlar,yok diktatörmüş, yok şuymuş buymuş.Demokrasi sizin umurunuzda sanki, SİSİ gibi köpeklik yapsın da rejim ne olursa olsun.
Gücünüz yetseydi 15 Temmuzda işi bitirirdiniz. Bundan sonra bu Millet size NAH fırsat verir. Karşınızda 3. Dünya ülkesi yok. Bütün Dünyada at koşturan koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Bütün numaraalarınızı biliyoruz!...
06 Temmuz 2017 Perşembe 16:11
BARKLEY
 // TURKO
yeni türkiye,
Düşmanını oldugu yerde imha et mantıgı gelişti.artık onlar düşünsün bu toprakların sessız savunucu cok bunu bilsinler yeter.hergün medyatık olmaya gerek yok.insanlar beyınlerini kullanarak beyınsızleri bertaraf edebilirler....
06 Temmuz 2017 Perşembe 09:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler