YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA ajanından çarpıcı Türkiye iddiası
CIA ajanından çarpıcı Türkiye iddiası
09 Haziran 2014 07:06
İran Başbakanı olan babasını, İranlı ajanlar öldürdü. İntikam için CIA ve Mossad ajanı oldu. Casusluğu bir kitapla itiraf eden Cihanşah Bahtiyar, Türkiye ile ilgili bomba bir iddia ortaya attı...

Vatan'da yer alan habere göre, İran Başbakanı olan babasını, İranlı ajanlar öldürdü. İntikam için CIA ve Mossad ajanı oldu. Casusluğu bir kitapla itiraf eden Cihanşah Bahtiyar, Türkiye ile ilgili bomba bir iddia ortaya attı...

İran’ın en büyük aşiretlerinden olan Bahtiyari’lerin son kuşak temsilcilerinden Cihanşah Bahtiyar, Fransa’da yayınlanan otobiyografisinde, Amerikan ve İsrail istihbarat servisleri için İran’a karşı ajanlık yaptığını iddia etti. İran’da İslam Devrimi’nden önce, Şah Pehlevi rejiminin son başbakanlarından olan Şapur Bahtiyar’ın küçük oğlu olan Cihanşah, “Ben, İranlı, CIA ve Mossad’ın Ajanı” (Moi, Iranian, espion de la CIA et du Mossad) adlı kitabında, 1991’de babasını sürgünde yaşadığı Fransa’da suikast düzenleyerek öldürmekle suçladığı Tahran rejiminden “intikam almak” için 40 yaşından sonra ajan olduğunu belirtiyor.

Cihanşah kitabında sahte kimlikle geçirdiği İran günlerinin fotoğraflarına yer verdi.

CIA irtibat kurdu

Gençlik yılları boyunca İran’dan intikam almanın hayalini kuran Cihanşah, bu hayaline 2004 yılında Bahreyn’deki bir otelde buluştuğu Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) mensubu ajan sayesinde ulaştığını söylüyor. CIA adına, İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik operasyonlarda görev aldığını söyleyen Cihanşah’ın, ajanlık yaptığı yıllar boyunca, İsrail gizli servisi Mossad adına, İranlı nükleer bilimadamlarına suikast düzenleyecek İranlı ajanlar yetiştirdiği iddia ediliyor. Suikastları önceden bildiğini söyleyen Cihanşah bu iddiayı direkt olarak doğrulamaktan kaçınıyor. Ancak Türkiye’de ajan yetiştirdiğini itiraf etmekte bir sakınca görmüyor.

Türkiye’den buldu

Bahreyn’deki İran Elçiliği’nde görevli bir diplomata rüşvet vererek İran pasaportu edinen Cihanşah, yıllar sonra döndüğü ülkesinde kendisini ticaret yapmak isteyen zengin bir işadamı gibi göstererek çevre edinmeye başlamış. Devrim Muhafızları’yla yakın bağlar kurmaya başlayan Cihanşah, bu sırada Türkiye’ye ziyaretler gerçekleştirerek, burada tanıştığı genç İranlıları, Mossad adına çalışmaya ikna ettiğini iddia ediyor. Cihanşah seçtiği gençlerden 6’sının, Mossad tarafından suikastçı olarak yetiştirildiğini ve İran’ın nükleer enerji programında görevli bilimadamlarına yönelik suikastları gerçekleştirdiğini söylüyor.

Mavi Marmara bitirdi

Ölümden korkmadığını vurgulayan ve bundan sonraki hayatını Latin Amerika’da saklanarak geçirmeyi planlayan Cihanşah’ın ajanlık günleri, ABD Başkanı Barack Obama’nın politika değişikliği ve İsrail’in 2010’daki Mavi Marmara baskını nedeniyle sona ermiş.

İsrail basınına göre Mossad’ın İranlı uzmanlara yönelik suikast operasyonlarını sona erdiren Obama yönetimi, Tahran’ın nükleer programını ‘Stuxnet’ tarzı siber sardırılarla engelleme yolunu tercih etti. Suikastların sona ermesinde bir diğer etkenin ise, Mavi Marmara baskını sonrasında Tel Aviv’le ilişkileri kopma noktasına gelen Ankara’nın, İsrail’in Türkiye’deki casusluk operasyonlarını ortaya çıkarması.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler