YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'yi halka hizmet etmekten alıkoyan mı vardı?
Varoşlarla iletişim kurabilen tek gücün muhafazakarlar olduğunu söyleyen Kurtuluş Tayiz, 1 Mayıs'ı sıradışı bir perspektiften değerlendirdi.
CHP'yi halka hizmet etmekten alıkoyan mı vardı?
02 Mayıs 2014 / 08:32 Güncelleme: 02 Mayıs 2014 / 08:36

Betül Soysal Bozdoğan, TRT Türk’te yayınlanan Manşetten programında gazeteci yazar Kurtuluş Tayiz'le  1 Mayıs'la ilgili zihinlerde oluşan sorulara yanıt aradı.

Kurtuluş Tayiz: Varoşlarla İletişim Kurabilen Tek Güç Muhafazakârlar Oldu

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı Taksim'de kutlamakta ısrar eden sendikaları 'illegal örgüt' olarak niteleyen Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz'e göre sol kesim halkın derdine derman olma konusunda başarısızken varoşlarla iletişim kurabilen tek güç muhafazakârlar oldu.

Sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim'de kutlama ısrarı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da gerginliklerin yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz yıllarda Taksim’i gösteri alanı olarak kullanıma açan AK Parti’nin, bu konuda tabuları yıkan taraf olduğunu belirten Kurtuluş Tayiz, iktidarın Taksim Meydanı ile bir problemi olmadığının altını çizdi.

Kurtuluş Tayiz, Gezi süreci akabinde Taksim Meydanı’nın hükümete karşı yürütülen bazı siyasi operasyonların merkezi haline getirilmeye çalışıldığını söyledi.

"Sol hiçbir zaman halkın derdine derman olmadı"

B.S.B: 1 Mayıs’ın kutlanma sebeplerinden biri de, işçilerin taleplerini seslendirebilecekleri bir mecra oluşturma çabası. Taleplerin dillendirilmesi yerine, çatışma ortamı oluşturulmaya çalışılmasını neye bağlıyorsunuz?

K.T: Bu ülkede işçilerin ya da memurların taleplerini güvenle dile getirip müzakere edebilecekleri bir kurum varsa o da Ak Parti  hükümetidir.  İşçilerin sıkıntılarının olduğu bir gerçek. Ancak 1 Mayıs'ı gövde gösterisi yapmak için kullananlar var. Taksim şehrin merkezi olması hasebiyle sürekli olarak bir takım göstericiler tarafından işgal edilmemelidir. Bir vatandaş olarak uzun süredir Taksim’e gitmiyorum. Eylem yapmak anayasal bir haktır ama bunu diğer vatandaşların özgürlüğünü kısıtlayarak gerçekleştiremezsiniz. Bütün hayatını çalışarak geçiren bir işçi, Taksim’e çıkıp da polisle çatışma arzusu taşımıyor.

B.S.B: AK Parti’yi işçiyi anlayabilen parti olarak nitelendirdiniz. Menderes dönemine kadar devletinden korkan bir vatandaş portresi görüyoruz. Daha sonra devlet ile vatandaş uzlaşıyor. Bunu göz önünde bulundurarak muhafazakâr kesim halkı ve işçiyi anlayan bir tavır sergilemiştir diyebilir miyiz?

K.T: Solun, halkın derdine derman olmadığı bir gerçek.  Türkiye’de yoksulların oyunu alan sol  partiler değildir. Varoşlarla ilişki kurabilen tek güç muhafazakârlar oldu. İşçi sınıfının durumunu objektif olarak ortaya koyabilmeliyiz. 1 Mayıs, bu ülkenin çalışan insanlarının hakkıdır. Ancak işçinin söylemiyle sendikalarınkini birbirinden ayırmak gerekir. Bu sendikaların 28 Şubat’ta post modern darbeye bulaşan kurumlar olduğunu biliyoruz. DİSK de bunun içindedir. Eylemlere katılan gençlerin de işçi sınıfına mensup olduklarını düşünmüyorum. Bunlar, marka giysilerle kuşanmış eğlence arayışı içerisindeki gençler.

CHP’yi Halka Hizmet Etmekten Alıkoyan mı Vardı?

B.S.B: Bugün bir CHP milletvekilinin tomanın önüne oturarak eylem yaptığına şahit olduk.  CHP’nin işçi kesimi ile ilgili tutumunu az önce konuştuk. Muhalefet partisinin işçi sınıfından oy alamamasını neye bağlıyorsunuz?

K.T: CHP’nin 27 Mayıs'ta olduğu gibi sokağa inmesi, darbeyi kışkırtma arzusunda olduğunu gösteriyor. Bunların çoğu da sahte kahramanlar, yaptıkları da kışkırtıcı ve sahte. Şimdiye kadar CHP’yi halka hizmet etmekten alıkoyan mı vardı?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler