YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye 'Mavi Marmara' sitemi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mavi Marmara ile ilgili açıklamalarını kabul edilebilir olmadığını belirtti.
CHP'ye 'Mavi Marmara' sitemi
07 Haziran 2011 / 23:58 Güncelleme: 08 Haziran 2011 / 00:21

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hiçbir Türk hükümetinin vatandaşı ile milletvekili arasında bir fark gözetmeyeceğini söyleyerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mavi Marmara ile ilgili açıklamalarının kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Davutoğlu, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Ereğli'de Kanal A'da yayımlanan Görüş Farkı programına konuk oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bazı milletvekillerinin Mavi Marmara'ya binmekten son anda vazgeçtiği yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun milli hassasiyetleri ve Türkiye'nin çıkarlarını gözardı eden bu açıklamasını yapmaktan kaçınmasını beklerdik'' dedi.

''Hiçbir Türk hükümeti kendi vatandaşı ile vekili arasında bir fark gözetmez'' diyen Davutoğlu, bunu bir Türk hükümetine yakıştırmanın, bir Türk devlet adamının bunu yapacağını iddia etmenin kabul edilebilir olmadığını söyledi. Davutoğlu, bunu kendi konumlarında olsa Kılıçdaroğlu'nun yapacağına da ihtimal vermeyeceğini belirtti.

Davutoğlu, İsrail'in de benzer sorular sorarak Mavi Marmara'nın gidişinde Türk hükümetinin teşvik edici olduğunu kanıtlamaya çalıştığını, Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamaları ile böyle bir argümanın olabileceği gibi bir intiba verdiğini kaydetti. Davutoğlu, geçen yıl TBMM'den bütün partilerin katılımı ile İsrail'e karşı çok güzel bir açıklama çıkardıklarını anımsatarak, ''Ancak şimdi iç politikada hükümeti sıkıştırırım diye bu tür argümanlar getirilmesi ana muhalefet parti liderine yakışmayan talihsiz bir beyan'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun İsrail basınına verdiği demeçte de kendileri iktidar olsalardı Mavi Marmara'nın gitmesine izin vermeyeceklerini söylediğini belirten Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun bu demeçte dile getirdiklerinin de doğru bir tavır olmadığını kaydetti.

Economist dergisinde seçimlerde CHP'ye oy verilmesi yönünde yapılan çağrının hatırlatılmasına karşılık Davutoğlu, ''Bunun bir tür manipülasyon olduğu açık'' dedi. Türkiye ne zaman bir hamle yapacak olsa bunu gölgede bırakacak bir kavramsallaşma üretildiğini, bir karalama kampanyası başlatıldığını ifade eden Davutoğlu, bunlara karşı kendilerinin de daha iyi kavramlar üreterek mücadele ettiklerini bildirdi.

 Davutoğlu, bir başka soru üzerine de, CHP ve MHP'nin kaç kişi olursa olsun Güneydoğu'da yer almasının Türk demokrasisi için çok önemli olduğunu, BDP'nin de bir Türkiye partisi haline dönüşmesinin çok olumlu olacağına işaret etti.

AK Parti olarak hiçbir zaman ''MHP'siz bir meclis istiyoruz'' gibi bir açıklama yapmadıklarını söyleyen Davutoğlu, ancak her partinin mümkün olan en çok oyu doğal olarak kendisinin almayı isteyeceğini belirtti.

Eski cumhurbaşkanlarından Kenan Evren'in 12 Eylül darbesi ile ilgili soruşturmada ifade vermesinden memnun olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, kimsenin yargılanmasından, hele 93 yaşındaki birinin yargılanmasından memnun olamayacağını dile getirdi. Davutoğlu, ancak Evren'in ifade vermesinin ''hangi yaşta olursa olsun, hangi kesimden gelirse gelsin herkesin hesap verebilir durumda olduğunu göstermesi açısından önemli'' olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, ''Herkes hesap verebilir konumdadır, bir kez bu yerleşirse, herkes hukuk dışına çıkmaması gerektiğini görmüş olur ve bir daha benzer bir şeye kalkışmaz. Yoksa kimsenin yargılanmasından, hele 93 yaşında birisinin mahkemelerde çile çekmesinden kimse zevk almaz ama adaletin yaşı da olmaz'' dedi.

Davutoğlu, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili de seçim ortamı geçtikten ve sonuçlar ortaya çıktıktan sonra herkesin demokrasinin erdeminden bahsedeceğine inandığını, kazanmaları durumunda iktidar partisi olarak kendilerinin de vekil sayıları ne olursa olsun, anayasanın toplumsal mutabakatı yansıtması gerektiğini söyledi.

''Anayasayı tek başına yapacak gücümüz de olsa, bütün toplum kesimleri ile herkesin görüşleri alınarak, toplumsal bir mutabakat metninin ortaya çıkması önem taşır'' diyen Davutoğlu, ancak bunda muhalefetin tutumunun da önemli olduğunu bildirdi.

Bakan Davutoğlu, seçim çalışmaları sırasında içinde bulunduğu aracın yola fırlayan küçük bir kız çocuğuna çarpması sırasında hayatının en zor anlarından birini geçirdiğini, kızın yanına gidene ve sağ olduğunu görene kadar geçen birkaç dakikanın ona bir asır kadar uzun geldiğini anlattı.

Seçim çalışmaları sırasında yabancı devlet adamları ve dışişleri bakanları ile temaslarının sürdüğünü de aktaran Davutoğlu, bu çerçevede telefon görüşmelerinin yanı sıra İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt gibi bakanlarla SMS ile de irtibat kurduğunu bildirdi. AA
 

Kalpleri ve beyinleri olmayanlar
 // Fehim Taştekin
İsrailin propaganda makinesi Türkiyede de çalışmaktadır abluka altındaki insanlara en temel ihtiyaç maddeleri götüren yardım gemilerine akdenizin ortasında saldırılmıştır. İsrailin gönüllü propagandistleri ise olayı farklı mecralara çekme gayretindeler. Mavi Marmara vicdanın adıdır. Yemezler beyler....
08 Haziran 2011 13:10
bunların anlayamadıkları...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir köpek ortalıktan kaldırılmak istendiği zaman,köpeği tahrik edip hergün daha çok saldırgan olmasını sağlamaktır."Saldırdı nefsi müdafa".Öldürdüm denebilir.Sinsi Yahudi her dönemde,her kesim tarafından bilinir.Böyle şeyleri en iyi uygulayanlardır.Ak Parti tuzağa düşmüş farkında değildir.Kaldıki;Emperyal güç anlaşmalı görev vermiş olsun.Bilemeyiz..AKP'in beğendiği İHH kuruluşudur.Rant hırsı devletin fendini yenebilirse;Şaşmayalım...Bize saldır...
08 Haziran 2011 10:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler