YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye bir tepki de Köşk'ten geldi
CHP'ye bir tepki de Köşk'ten geldi
CHP'ye bir tepki de Köşk'ten geldi
06 Ağustos 2008 / 11:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Çok değil bir yıl önce TSK'yı toz kondurmuyorlardı. Şimdi ise tablo bambaşka... İşte son vaka...


Bu manzara herkesi şaşırtıyor; CHP ile TSK karşı karşıya... Oysa çok değil daha bir yıl önce CHP, orduya toz kondurmazdı... Şimdi ise ağır suçlamalarda bulunuyor, karşılığında da ağır yanıtlar alıyor. İşte son vaka...


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, dün Meclis'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne çok ağır sözlerle sataştı. Bunun nedeni TSK'nın YAŞ'da ihraç kararı almamasıydı.


Kılıçdaroğlu özetle şöyle diyordu; "Laikliğe karşı hiçbir dosyanın YAŞ’a gelmemesi ilginçtir. Bu konuda belli pazarlıklardan söz edilmektedir."


Ordunun damarına basacak bir söz daha ediyordu Kılıçdaroğlu; "Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım" diyordu.


ASKERDEN SERT YANIT


Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine Genelkurmay'dan jet hızıyla sert bir karşılık geldi. Basın sitesinden yapılan açıklamanın doğrudan muhatabı CHP'ydi...


Açıklama özetle şöyle;


-Yüksek Askeri Şura kararlarını asılsız senaryolara bağlayan yorumlar, her türlü insani ve hukuksal bağlamda uygun ve makul olmayan yaklaşımlardır.


-Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temeli olan disiplinden sarfınazar edilmesi veya bunun müzakere konusu yapılması asla söz konusu değildir.


-Bilinmelidir ki, Yüksek Askeri Şura'nın ihraç kararları, bazı kesimleri mutlu veya mutsuz etme amacına yönelik değildir.


-Haklarında tekemmül etmiş, yeterli şekilde delillendirilmiş dosyalar bulunan ve suçlu oldukları şüphe götürmeyen kişilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiklerinin kesilmesi doğaldır ve bunda hiç bir tereddüt yoktur. Ancak, hukuki yeterlilik ve dayanaklar açısından, ayırma kararına esas teşkil eden tutum ve davranışların tespiti ile ilgili inceleme ve araştırmalar çoğunlukla uzun süre alabilmektedir.


-Hiçbir somut bilgiye sahip olmadan, asılsız iddialarla Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Yüksek Askeri Şura'ya mesnetsiz saldırılarda bulunulması, Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden siyasi çıkar elde etme yanılgısının bir tezahürü olarak görülmekte ve üzüntü ile karşılanmaktadır.


ZIRH KORUMALI ARAÇ ALIMI


Öte yandan, bir siyasi parti temsilcisinin, meslek yaşamı boyunca terör örgütlerinin hedefi haline gelen ve dört kez suikast teşebbüsüne maruz kalan Sayın Genelkurmay Başkanı için anormal bir fiyatla araç satın alındığı şeklindeki sözleri, mesnetsiz olduğu kadar ibret teşkil etme özelliği de taşımaktadır.


Sayın Genelkurmay Başkanı'nın emeklilik döneminde korunması amacıyla, zırh korumalı bir araç satın alındığı doğrudur. Ancak, söz konusu araç kişisel bir araç değildir ve devlet malı olması nedeniyle herhangi bir gümrük ödenmeksizin alınmıştır. Satın alma işlemi, tamamen devletin yasal mevzuatı ve yerleşik kurallarına uygun olarak yapılmıştır.


-Ayrıca, aynı siyasi parti temsilcisinin bu tür mesnetsiz yorumlara dayanarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile başka bir siyasi parti arasında yakınlık ilişkisinden bahsetmesi hazin bir iftira ve talihsiz bir değerlendirmedir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler