YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye bakın nasıl sallamış?
CHP'ye bakın nasıl sallamış?
17 Mayıs 2011 11:13
Süleyman Demirel'in geçmişte CHP'ye yönelik kullandığı ifadeler düzeni koruma konusundaki tutumunu gözler önüne seriyor.

Seçimler yaklaşırken, siyasetteki son tartışma konularından birisi, Süleyman Demirel-CHP yakınlaşması. “Örtülü statüko koalisyonu” olarak nitelenen bu işbirliği, kimilerine göre zaten hep vardı ve şimdi ortaya çıktı, başta Demirel ve CHP yöneticileri olmak üzere, kimileri ise bu iddiaları reddediyor.

Oysa Süleyman Demirel’in geçmişte yaptığı bazı açıklamalar, düzeni koruma konusundaki değişmeyen tutumunu da gözler önüne seriyor.

Demirel 1970’li yıllarda, bugün düzeni koruma adına destek verdiği CHP’yi “düzeni yıkmaya çalışmakla” suçluyor ve Açıkça söylüyorum, biz düzeni yıktırmayacağız.” diyor.
İşte Demirel'in CHP hakkındaki düşünceleri…
 

12 Haziran seçimleri öncesi CHP'ye tam destek veren 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 1970'li yıllarda CHP'ye ve CHP'lilere çok ağır sözlerle yüklendiği ortaya çıktı.
13.07.1975 tarihli Milliyet gazetesinde çıkan habere göre Demirel, CHP ile ilgili şu sözleri söylüyor: “CHP ülkede çıkan kanunsuz olayların baş tertipçisi ve tahrikçisidir. CHP her şeyi berbat ettikten sonra hükümeti bırakıp kaçmıştır. Siyasi istikrarın sağlanmasının tedbiri vatandaşın elindedir. Bütün milliyetçilerin bütünleşmesini istiyoruz.”

“CHP İLE ANARŞİ YAN YANA GELİR”

Bazı köşe yazarları, Demirel'in CHP'yi “Komünizm öcüsü” olarak nitelendirdiğini ve CHP'liler için “Yolda altın bulsanız CHP ile bölüşmeyin” dediğini yazıyor. Haberlere göre 14 Kasım 1976 tarihinde Çayırhan Termik Santrali'nin temel atma törenine katılan Demirel, CHP'ye şu sözlerle yükleniyor: “CHP ile kalkınma yan yana gelemez. CHP ile anarşi yan yana gelir ve birbirine yakışır.”

“CHP İLE KİMSE ANLAŞAMAZ”

Demirel, kendisine sorulan CHP ile koalisyon yapılıp yapılamayacağına ilişkin soruya 25.05.1977 tarihli Milliyet gazetesinde şöyle cevap veriyor: “CHP ile kimsenin anlaşabileceğini sanmıyorum. Çünkü CHP rejim çerçevesi dışındadır. CHP kendisini deklare edebilmiş değildir. Bir takım sancıların içerisindedir. Millet iktidarı kavramını halk iktidarına çevirmek suretiyle ne yapmak istediği bizce meçhul bir takım sıkıntılar içerisindedir.”

“CHP, DÜZEN YIKICIDIR”

Haberlere göre 03.10.1978 tarihli Denizli İl Kongresi'nde CHP'ye yüklenen Demirel, şu ifadeleri kullanıyor: “Türkiye'de rahatsızlık solun CHP'nin himayesine girmesinden sonra başlar. Sol yokken Türkiye rahattı. Sol, fitne ve fesat getirmiştir. Marksist düşünce, düzenin yıkılması, yerine Marksist düzen getirilmesidir. CHP bozuk düzen, yıkılası düzen diye işe girişip açıkça bir düzen yıkıcılığı yapmıştır. Düzen yıkıcılar gemi azıya aldıysa can ve mal emniyeti kalmaz. Açıkça söylüyorum, biz düzeni yıktırmayacağız.”

Yeni Akit

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler