YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye anket şoku
Paralel Yapı'nın 17 Aralık girişimi ve montaj ses kayıtları AK Parti'nin yükselişini durduramadı. KONDA'nın ocak ve şubat aylarında yaptığı anketler, AK parti oylarının yüzde 50'ye dayandığını CHP'nin ise oy kaybettiğini ortaya çıkarttı.
CHP'ye anket şoku
07 Mart 2014 / 08:02 Güncelleme: 07 Mart 2014 / 08:02

Seçimler öncesinde yaptığı araştırmalarda gerçek sonuçlara en yakın tespitleri ile bilinen KONDA’'nın 17 Aralık darbe operasyonunun ardından ocak ve şubat aylarında yaptırdığı anketlerde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

30 Mart yerel seçimlerine yönelik Türkiye genelinde yapılan anketin ilk ayağı ocak ayında yapıldı.

Ankette, oyunu AK Parti'’ye vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47.7, CHP'’ye vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 28.5 çıktı. Ankete katılanların yüzde 14.4'’ü MHP’'ye oy vereceğini söylerken BDP’'nin oranı ise yüzde 5.9. 

Şubat'ta oy oranları arttı

KONDA’'nın aynı şekilde şubat ayında yine Türkiye genelinde yaptığı ankette AK Parti’'nin oy oranının artış gösterdiği CHP'’nin ise büyük bir düşüş yaşadığı gözlendi.

Şubat ayında yapılan ankete katılanların yüzde 49.4'’ü oyunu AK Parti’'ye vereceğini söyledi. Her iki seçmenden birisi AK Parti’'ye oy vereceğini belirtirken, AK Parti'nin bir önceki aya göre oy oranını yüzde 1.7 oranında artırdığı görüldü. 

CHP'de büyük düşüş

Şubat ayında ankete katılan seçmenlerin yüzde 21.8’i oylarını CHP’'ye vereceklerini söyledi.

Sonuçlara göre bir aylık süreçte CHP’'nin oylarında yüzde 6.7 oranında düşüş yaşandığı görüldü. Ankette oylarını MHP’'ye vereceklerin oranı yüzde 15.8 olarak çıkarken BDP'’ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı da 8.3’'e yükseldi. 

2011 oy yüzdesini yakaladı

KONDA ankettinde çıkan sonuçlar AK Parti’'nin 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde aldığı oy oranına yaklaştığını ortaya çıkarttı.

AK Parti 12 Haziran 2011 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 49.9 oranında oy almıştı.

KONDA'’nın Şubat ayında yaptığı ankette ise AK Parti'’nin oy oranları yüzde 49.4 çıktı.

Ocak ve şubat ayında yapılan araştırmalarda AK Parti oylarında gözlenen artışın yeni bir rekor getirebileceği, AK Parti'nin oy oranın yüzde 50'yi geçebileceği belirtildi. 

grf.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler