YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin yeni 367'si!
Başbakan Yardımcısı Arınç: CHP bugün dahi, 'Aman halka gitmeyelim' diyor
CHP'nin yeni 367'si!
04 Mart 2010 / 14:55 Güncelleme: 04 Mart 2010 / 15:10

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçimle, referandumla arasının çok iyi olmadığını bildirerek, ''60 yıldan bu yana seçimlerden başarıyla çıkmadı. Sayın Baykallı seçimlerin en büyük oy oranı yüzde 20 olmuştur. Onlar için yüzde 20 ve ana muhalefet partisi olabilmek büyük bir başarı olarak kabul ediliyor'' dedi.

Arınç, Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) 2009 ödülleri dağıtım töreninin ardından gazetecilerin, referandumla ilgili yasanın dün Meclis'ten geçtiğini anımsatarak, ''CHP bunu Anayasa Mahkemesi'ne getirecekmiş ve bir yıl içinde referandum yapılamazmış'' sözleri üzerine, mevcut kanunda Anayasa değişikliklerinin referanduma götürülme süreci olan 120 günün 60 güne indirildiğini hatırlattı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun ''Biz 60 gün içinde de referandum yaparız'' demesi üzerine Anayasa Komisyonu ve TBMM Genel Kurulu'nun bunu rahatlıkla kabul ettiğini ifade eden Arınç, ''Bunda kızacak, bunda gücenecek, bunun altından başka anlamlar çıkaracak bir şey yok. Yani bir halk oylamasına gidilecekse artık teknolojinin geliştiği bir çağdayız 120 gün beklemeye gerek yok. Hatta bizim talebimiz 45 gündü, YSK'nin talebiyle 60 güne indi. Buna herkesin sevinmesi gerekir'' dedi.

Bu kanunun çıkmasının çok olağan, çok doğru ve çok makul bir şekilde gerçekleştiğini belirten Arınç, Anayasa'nın hangi şartlar altında referanduma gidilebileceğini öngördüğünü, bununla ilgili yasada ne yapılması gerektiği konusunu da hükme bağladığını söyledi.

Halk oylamasına gitmenin demokratik bir yöntem olduğuna işaret eden Arınç, 2007 yılı Ekim ayında Anayasa'da yapılan değişikliklerin referanduma götürüldüğünü anımsattı ve yüzde 70 ''iştirak'' ve yüzde 67,5 ''evet'' oyuyla kabul edildiğini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin o zaman da referanduma katılmamak, katılınılırsa ''hayır'' oyu kullanmak noktasında propaganda yaptığını, diğer muhalefet partisinin de böyle bir propaganda yaptığını ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

''Ama gördüğünüz gibi halkımız yüzde 70 ile katıldı, yüzde 67,5 ile Meclisin milletvekili seçimi 4 yıla indirilmesi, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusunu kabul etmiş  oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçimle, referandumla arası çok iyi değil. 60 yıldan bu yana seçimlerden başarıyla çıkmadı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin en büyük başarısı 1977'de rahmetli Ecevit'in yönetiminde girdiği, yüzde 40'dan daha fazla oy kazandığı bir seçimdir. Sayın Baykallı seçimlerin en büyük oy oranı yüzde 20 olmuştur. Onlar için yüzde 20 ve ana muhalefet partisi olabilmek büyük bir başarı olarak kabul ediliyor. Seçimlerden ürken, çekinen bir partinin halk oylamalarından çekinmesi ve ürkmesi de mümkündür. İşte 2007 referandumu böyle bir sonucu karşımıza getirmiştir.''

'DÜN İDDİA ETTİKLERİ KONU AYNEN 367 KONUSU GİBİDİR''

Arınç, oysa demokrasilerde hatta Avrupa demokrasilerinde yerel yönetimlerde bile yasa oylamalarında sık sık referandum yoluna gidildiğini belirterek, şunları söyledi:

''Egemenlik milletinse bazı konularda karar vermeyi halka bırakmak fevkalade doğrudur. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusu referandumla kabul edilmesine rağmen Cumhuriyet Halk Partisi bugün dahi, 'Aman halka gitmeyelim, yine TBMM'de Cumhurbaşkanını seçelim' demektedir. Böyle bir fobi içerisinde olduğundan şimdi yeni çıkan yasayı da büyük bir endişeyle iptal ettirmeye çalışıyor. Anayasa Mahkemesi'ne gideceklermiş. Doğrudur, bugüne kadar 50 kanun çıktıysa 49'u için gitmişlerdir. Ama gittikleri zaman neyi ileri sürecekler, hangi gerekçeleri ileriye koyacaklar bunu doğrusu anlamakta zorlanıyoruz.

Dün iddia ettikleri konu aynen 367 konusu gibidir. Kimsenin hukuki bulmadığı ama işe yarayabileceği düşünülen bir argüman maalesef kullanılmıştır ve verdiği karardan dolayı eminim Anayasa Mahkemesi fevkalade yıpranmıştır. Çünkü 367'nin hiçbir hukuki tarafı yoktur. O siyasi bir manivelaydı. TBMM'de Cumhurbaşkanı seçtirmemek için birilerinin bulduğu argümanı Anayasa Mahkemesi de maalesef kabul etmişti.''

AA

CHP NİN SADECE ADI HALKÇI İCRAATI BELLİ !
 // BATUHAN
Sn.Baykalda halka gidecek yüz yokki gitsin tabiki kendisini seçen yargıçlara ve askere gidecek.Hiçbir zaman halkçı olmamıştır hep birilerinin gölgesinde siyaset yapmıştır.Onun için halka değilde AYM'ye koşacaktır çünki işi onlarla,onlar akıl hocası olurlar onlar ne derse oda onu yapar.Hiç faydası yok millete sıkıntısı oldukça çok.Kurtulmamıza azkaldı onu göndereceğiz yerine Sarıgül gelecek....
04 Mart 2010 17:56
Arınç'ın anlayamadığı...
 // ibrahim çelikoğlu
CHP,solcu,laik millet'i benimsemeyenleri Türk uyruğundan saymıyor.
Müslüman kesimi doğrudan suçlu olarak kabul ediyor ve Müslüman'ın devlet işlerinde işi olamaz,seçilemez,seçilirse kapatılmaya mahkumdur."la bölücülüğün istisnasız tam özünü yapmaktadır.(Lenin zamanı din kurumlarının kapatılması gibi)Domokrasi yoksunu,düşmanı olan bu kesim içte daima fesat çıkaracak,kalkınma ve teknelojiyi engellemek için elinden ne gelirse yapacağı bellidir....
04 Mart 2010 15:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler