YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin temel görevini açıkladı
Başbakan Yardımcısı Arınç'ın açıklamaları ana muhalefeti kızdıracak. Arınç, 'Anamuhalefet partisinin başta gelen görevi, her çıkan kanunu hemen Anayasa Mahkemesi'ne götürmektir.' dedi.
CHP'nin temel görevini açıkladı
16 Mayıs 2011 / 17:19 Güncelleme: 16 Mayıs 2011 / 17:24

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'nin RTÜK Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu hatırlatarak, ''Bu yasal bir haktır, başvurduğu için de eleştirmiyorum zaten. Sayın anamuhalefet partisinin başta gelen görevlerinden birisi bu oldu. Her çıkan kanunu hemen hemen Anayasa Mahkemesine götürüyor'' dedi.

Arınç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yayın yapan yerel radyo ve televizyon kuruluşları temsilcilerine yönelik Ankara'da Rixos Grand Otel'de düzenlenen bilgilendirme panelinin açılışında konuştu.

RTÜK tarafından daha önce İstanbul'da yapılan teknik çalışma toplantılarının Ankara'nın ardından gelecek hafta da Bursa'da yapılacağını ifade eden Arınç, toplantılarda yürürlüğe giren 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile uygulamada görülebilecek aksaklıkların, yeni uygulamaların anlatıldığını belirtti.

Eski kanununda bazı eksikliklerin oluştuğunu, AB yönergelerinin dikkate alınmadığını dile getiren Arınç, bu nedenle yeni bir kanuna ihtiyaç duyulduğunu anımsattı. Bakanlık görevinin önemli bir kısmının RTÜK Kanunu üzerindeki çalışmalarla geçtiğini bildiren Arınç, yeni, çağdaş ve daha önemli bir RTÜK Kanunu'nun yapılması için yaptıkları çalışmalar sonucunda Meclis'te de sıkıntı yaşanmadan, oradaki siyasi partilerin de önerileri dikkate alınarak kanunun yürürlüğe girdiğini söyledi. Kanun kapsamında önemli yönetmeliklerin çıkarıldığını ifade eden Arınç, ''Taslak ve tasarı halinde iken de 'Bu konuda benim de şu fikrim var' diyen herkesin düşüncelerini dinledik, bir kısmını doğru bulduk, bir kısmını doğru bulmadık ama herkesi dinledik, yazılı sözlü önerilerini dikkate aldık'' diye konuştu.

Yayın ilkeleriyle ilgili yönetmeliğin de hazırlandığını belirten Arınç, ''Bu yürürlüğe girdiğinde kanundaki eşitlik tabirinden de özellikle siyasi propagandaların yapıldığı seçim döneminde ne anlamamız gerektiğini belki çok daha açık ifadelerle vurgulamamız gerekecek. Çok sayıda yayın ilkesi var. A'dan başlıyor Z'ye kadar devam ediyor, hatta yetmemiş de olabilir. Biz bunları yeni kanun içerisinde çok daha azaltmayı düşündük ama tartışmalar hepsini önemli kıldı. 'O da bu da olsun' dediler. Bazı kelimeler üzerinde 'bu ne anlam ifade ediyor, bu çok soyut bir kelime'... Bu itirazlar da yapıldı. Genel Kuruldaki tartışmalar sırasında da söylendi'' dedi.

Siyasi çalışmalar için gittiği yerlerde yerel basın, radyo ve televizyonların temsilcileri ile görüştüğünü bildiren Arınç, yerel medya ve televizyonları çok önemli bulduğunu vurguladı. Arınç, ''RTÜK olarak yerel medya bizim konumuz değil ama radyo ve televizyonlar, görsel yayın yapanlar, işitsel yayın yapanlar mutlaka Türkiye'nin kılcal damarları gibi her yerde dikkat çeken her yerde onların söylediklerine itibar edilen bir habercilik taşıyoruz. Dolayısıyla RTÜK'ün asli görevi olan bu konuda yapacağımız önemli çalışmalar olduğuna inanıyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

RTÜK Başkanı Davut Dursun'un konuşmasında, yayın ilkelerine dikkat edilmemesi durumunda caydırıcı ve etkin bir müeyyide sisteminden bahsettiğini anımsatan Arınç, şunları kaydetti:

''Geçmiş kanunda boşluklar vardı, yürümüyordu ve maalesef müeyyide sistemi işlemiyordu. Elbette herkesin bir müeyyideye muhatap olmasını arzu etmeyiz. Ama yayıncılarımızın da özellikle ulusal bazda yayın yapan herkesi her yeri aydınlatabilecek televizyon kanallarımızın, dizilerinden tutun haberlerine, reklamlarına kadar her şeye belli bir ölçü içinde dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer son zamanlarda kanun yürürlüğe girdikten bu yana bu konuda bir hassasiyet gözleniyorsa bu kanun amacına ulaşmış demektir. En azından şimdilik, böyle devam etmesini, hiçbir müeyyideye maruz kalmadan karşılıklı anlayış çerçevesinde kanunumuzun uygulanmasını hepimiz arzu ediyoruz. Bu kanun ne gibi yenilikler getirdi  Eskide ne vardı şimdi ne var  Bunları ben tekrarlamayacağım ama toplantıyı önemsediğim için seçim çalışmalarımı yarıda keserek buraya geldim. İnşallah haftaya Bursa'daki çalışmada da bulunacağım. İstanbul'da radyocu arkadaşlarımızla yaptığımız çalışma çok faydalı olmuştur. RTÜK bölgelerde de toplantılar yaparak sizleri bir araya getirmeli ve karşılıklı görüş alışverişinde her zaman bulunmalı. Tabii ifade özgürlüğü konusunda yeni kanunumuz çok önemli adımlar attı. Bunları kanunun maddelerine baktığınız zaman özümseyeceksiniz.''


-''RTÜK KANUNU İLE İLGİLİ BİR ENDİŞEMİZ VAR''-


CHP'nin RTÜK Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu anımsatan Arınç, ''RTÜK Kanunu ile ilgili bir endişemiz var. O da anamuhalefet partisi CHP, RTÜK Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Bu yasal bir haktır, başvurduğu için de eleştirmiyorum zaten. Sayın ana muhalefet partisinin başta gelen görevlerinden birisi bu oldu. Her çıkan kanuna hemen hemen Anayasa Mahkemesine götürüyor. 'Bir de oradan onay alsın bakalım' düşüncesiyle. Ama RTÜK Kanunu sizi ilgilendiriyorsa, iptali istenen maddelerden birisi de sizi çok yakından ilgilendiriyor'' diye konuştu.

Lisans ve frekans ihalelerinin yapımında mevcut yayıncıları korumak için bir madde koyduklarını dile getiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Doğru mu, yanlış mı olduğu konusu bir tarafa, bunu sizin menfaatiniz için yaptık. Siz istediniz onun için yaptık. Yani bu ihaleler yapıldığı anda en az bir yıldan beri bu yayınları yapıyor olanlara bir ayrıcalık tanıdık. Kanun metnine de bunu koyduk, 'Efendim rekabet şartlarına aykırıdır, yanlıştır, AB duyarsa bunu çok kızar'... Valla kızıp kızmadığı önemli ama arkadaşlarımızın talepleri de önemli. Sizin çıkarlarınız böyle bir maddenin konulmasına bizi mecbur ediyor. Yoksa 'sıfır' derdik, herkes katılabilir anlamında olurdu, o zaman sizin yüksek sermaye ile nasıl baş edeceğinizi ayrıca düşünmeniz gerekirdi. Şimdi böyle bir maddeyi biz sizin menfaatinize koyduk ama iptali istenen maddelerden bir tanesi de bu. Eğer iptal edilirse günah bizde değil, ona göre tedbirinizi alın, ne yapacaksınız, ne edeceksiniz, kime dert yanacaksınız  Hepiniz, 'İptal edilsin kardeşim Anayasa Mahkemesi ne derse başımızın üstünde' derseniz sizden önce biz deriz haberiniz olsun. Biz bu maddeyi yayıncıların isteği üzerine koyduk, bunu hepiniz biliyorsunuz. O zaman sizin isteğinizin dışında bir karar verilebilecekse, bu menfaatlerinize aykırı bir durum olur ama biz bunu uygulamak zorundayız. Dolayısıyla benden size tavsiye kanuna sahip çıkın, kanundan şikayet edecek çok az şey kaldı. Hepsini içerisine yedirmeye, özümsemeye çalıştık. Biz kanunumuzun bu şekliyle yürürlükte olmasını sizin de menfaatleriniz açısından faydalı buluyoruz. Anayasa Mahkemesi ne diyecekse de gerekeni yaparız. Çünkü onun kararları herkesi bağlıyor, yasamayı bile bağlıyor kaldı ki RTÜK'ü bağlamasın. Hemen yeni bir maddeyi değişiklik olarak parlamentoya getiririz ve Anayasa Mahkemesinin istediği şartları hemen hazırlarız. Ben sadece sizi uyarmak amacıyla bu sözümü söyledim.''

Ankara'da gerçekleştirilen panelde, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile 12 Haziran'da yapılacak genel seçimler nedeniyle seçim yasakları, yayın hizmet ilkeleri, müeyyideler ve siyasi reklamlarla ilgili konular görüşülecek. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler