YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin Meclis Başkanı adayı resmen açıklandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Başkanı adayı olması için Deniz Baykal'a teklifte bulunduklarını, onun da kabul ettiğini söyledi.
CHP'nin Meclis Başkanı adayı resmen açıklandı
24 Haziran 2015 / 11:29 Güncelleme: 24 Haziran 2015 / 14:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından TBMM'ye gelerek, geçici Meclis Başkanlığı görevini yürüten partisinin Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile görüştü. 

Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin Meclis Başkan adaylığını hatırlatarak, "hayırlı olsun diyebilir miyiz?" demeleri üzerine, "Tabii bence hiçbir sakıncası yok" karşılığını verdi. 

Meclis Başkanlığı adaylığının oluşabilecek bir koalisyonun habercisi olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır. Bunun koalisyonla bir ilgisi yok" yanıtını verdi. 

Baykal, Kılıçdaroğlu'nun geçici Meclis Başkanlığı görevini sürekli hale dönüştürme konusunda yaptığı öneriyi ve değerlendirmeyi büyük bir kıvançla dinlediğini belirterek, kendisine ve partisine teşekkür etti. 

Gazetecilerin Meclis Başkan adaylığı için başvurunun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu ve Baykal başvurular için Meclis İçtüzüğü'nde belirlenen süreyi hatırlattılar ve bu takvim içinde başvurunun yapılacağını söylediler. 

"Diğer partilerden destek arayışınız olacak mı?" sorusuna da Baykal, "Aday haline dönüşürsem elbette bu adaylığı değerlendirecek bütün kişilere, kuruluşlara anlayışımı aktarmaya, onların sorularına cevap vermeye, onlarla da işbirliği içine girmeye önem vereceğim. O doğrultuda davranacağım" değerlendirmesinde bulundu. 

"Sayın Baykal'ın öne çıktığını görüyoruz"

Baykal'ın Geçici Meclis Başkanı görevini yürütürken CHP Grup toplantısına katılmayacağını söylediğine işaret eden, bunun tarafsızlığın bir göstergesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:   

"Bizim de arzu ettiğimiz bu. Makama seçilecektir ama seçildikten sonra tarafsızlığını, parlamentonun itibarını, saygınlığını koruyacaktır. Parlamentonun sağlıklı çalışmasını arzu edecektir. Devlet sistemi, yapısı içinde yerini, konumunu bilecektir ve o çerçevede hareket edecektir. Dolayısıyla biz bütün bu ayrıntıları düşündük ve parlamentoya baktığımızda da birikim olarak, deneyim olarak Sayın Baykal'ın öne çıktığını hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. O nedenle kendisi lütfedip bizim teklifimizi kabul ettiler." 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler