YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin huzuru kaçtı!
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun CHP ziyareti, partinin huzurunu kaçırdı.
CHP'nin huzuru kaçtı!
15 Nisan 2014 / 16:28 Güncelleme: 15 Nisan 2014 / 16:35

Başkan Atilla Pak, Kılıçdaroğlu'na 'milli menfaatlerde duyarlı olun' deyince görüşme erken bitti. Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, üye dernekleri arayıp tepki gösterdi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; ABD'de ülkemiz adına lobi faaliyetleri yürüten Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) yeni yönetiminin Ankara'daki görüşmeleri sırasında 'milli menfaat' gerginliği yaşandığı ortaya çıktı.

TADF Başkanı Atilla Pak'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, yabancı basın kuruluşlarına verilen demeçlerde hassas davranmasını istemesi görüşmenin tatsız bitmesine neden oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da ABD'deki Türk derneklerini tek tek arayarak, Pak'ı şikayet ettiği öğrenildi.

Herkesle görüştüler

TADF'ın ocak ayında New York Türk Evi'nde gerçekleştirilen genel kurulunda 2014-2016 dönemi Başkanı Atilla Pak oldu. Genel kurula tek aday olarak katılan ve Ali Çınar'dan görevi devralan Pak, geçen hafta Ankara'da temaslarda bulundu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Pak ve beraberindeki İcra Kurulu üyeleri, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüştü.

Duyarlılık istedi ama...

Görüşmeler kapsamında CHP Genel Merkezi de ziyaret edildi. 10 Nisan'da CHP Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Pak, bütün siyasi görüşlere aynı mesafede olduklarını vurguladıktan sonra ABD'de Türkiye'nin çıkarları için mücadele ettiklerini söyledi. Pak'ın, görüşmede CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan yabancı basın kuruluşlarına verilen demeçlerde milli duyarlılık istediği öğrenildi.

Talep görüşmeyi kısalttı

Pak'ın bu talebi nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun yüzünün asıldığı ve görüşmeye katılan diğer CHP'lilerin moralinin bozulduğu öğrenildi. Soğuk rüzgarların esmesine neden olan görüşme 'milli menfaat' tavsiyesinin gölgesi altında erken bitirildi. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkan ve İcra Kurulu üyeleri ile CHP lideri arasındaki görüşmenin gergin sona ermesi, Kılıçdaroğlu'nun Pak'ın bu tavsiyelerinden rahatsız olduğu yorumlarına neden oldu.

Loğoğlu ABD'deki dernekleri aradı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Atilla Pak'ın, Kılıçdaroğlu'ndan böyle bir talepte bulunması en çok CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nu rahatsız etti. Görüşmede hazır bulunan ve bir dönem ABD Büyükelçiliği görevi yürüten Loğoğlu'nun, ziyaretin ardından federasyon çatısı altında bulunan derneklerin başkan ve yönetimlerini arayarak, tepkisini dile getirdiği öğrenildi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler