YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin HSYK isyanı...
CHP'nin HSYK isyanı...
14 Aralık 2011 15:09
CHP'li Atilla Kart, görevlerini yapmadıkları gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulundukları savcılarla ilgili, HSYK'nın kendilerine bilgi vermediğinden şikayet etti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 4 yolsuzluk dosyasında görevlerini yapmadıkları ve yetkilerini kötüye kullandıkları gerekçesi ile savcılar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, ''HSYK başvurularımız hakkında 'ne yönde bir işlem yaptığına dair' tarafımıza bilgi vermiyor'' dedi.

Kart, HSYK'ya yaptıkları başvurularla ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Kart, başvurularının üzerinden 10 aya yakın süre geçmesine karşın bir yanıt alamadıklarını ifade ederek, ''AKP döneminde 'organize tesadüflerin' kurumsal hale geldiğini görüyorsunuz. Suç literatürüne yeni kavramlar kazandıran 'yaratıcı iktidar' anlayışının yeni örneklerini görüyorsunuz'' diye konuştu.

Kart, başvuru dosyalarında yer alan isimlerin AK Parti yönetim kadroları ile ya da milletvekilleri ile bağlantılarının söz konusu olduğunu iddia ederek, ''Bu savcıları kim denetleyecek. HSYK denetleyecek... Peki, HSYK ne yapıyor  HSYK'nın ne işlem yaptığını halen bilmiyoruz ve öğrenemiyoruz. Halkın vekili, milletin vekili olarak; anayasal anlamda 'Türk milleti' adına görev yapan HSYK'dan bilgi ve cevap alamıyorsunuz'' ifadesini kullandı.

Kart, sözlerine şöyle devam etti:

''Mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni ortadan kaldıran eylemlerden söz ediyoruz. Haklarında bu yönde ciddi ve somut suçlamalar bulunan Savcılar hakkında işlem yapmayan, onları himaye eden, onlarla ilgili dosyaları sümenaltı ettiği anlaşılan HSYK ve Adalet Bakanlığının, mesleğin şeref ve onuruna sahip çıktığından söz edilebilir mi  Bu militanlık değil midir  Halka karşı saygısızlık değil midir  Bu hükümet; parti devleti ve polis devleti yapılanmasında, Yargıyı kolluk gücü üzerinden ve bazen de doğrudan, nüfuz suistimali yoluyla ve araç olarak kullanmaktadır. Bu sürecin devamı; toplumun kutuplaşmasıdır, ayrışmasıdır, nefret söyleminin hız kazanmasıdır. Adalet Bakanı ve Hükümeti; demagoji ve bilgi kirliliği yaratmadan kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler