YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin gizli tanıklara açıktan müdahalesi
CHP'li Ersin'in ikna edemediği gizli tanıklar, Cihaner'in adamlarınca Ankara'ya getirildiği iddia edildi. Yüksek yargı mensuplarıyla buluşturulan gizli tanıklar, CHP'li Tınaztepe'yle de görüştü
CHP'nin gizli tanıklara açıktan müdahalesi
07 Mart 2010 / 08:53 Güncelleme: 07 Mart 2010 / 09:10

CHP’li Ersin’in Erzincan’da ikna edemediği gizli tanıklar, Cihaner’in adamlarınca Ankara’ya getirildi. Yüksek yargıç ve gazetecilerle buluşturulan gizli tanıklar CHP’li Tınaztepe’yle de görüştü

CHP’nin Erzincan Ergenekon davasına açıktan müdahalesi artarak devam ediyor. Tutuklu sanık Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve bazı askeri yetkililerle görüştükten sonra gizli tanıklarla Erzincan Eriza Otel’de gizli bir toplantı yapan CHP’li vekiller, şimdi de Ankara’da gizli tanıklarla bir araya geldi. Cihaner’in de içinde olduğu Ergenekon yapılanmasını deşifre eden gizli tanıklar, ‘ifadelerini geri çekmeleri’ için Erzincan’da yapılan baskılarla ikna edilemeyince Ankara’ya getirildi. Ankara’daki tüm girişimler de deşifre edildi ancak, gizli tanıklara CHP’nin açıktan baskı eksilmeden sürüyor.

HSYK DARBE YAPTI JANDARMALAR ALDI

Albay Dursun Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’nı hayata geçirmek isteyen ekibin liderlerinden olduğu için tutuklanan Erzincan Başsavcısı Cihaner’in tutuklandığı sabah HSYK, Erzurum savcılarının özel yetkilerini alarak ilk müdahaleyi yaptı. Savcı Osman Şanal’ın yetkilerinin alındığı saatlerde Gizli Tanık Munzur “Jandarmalar ‘seni kim koruyacak’ diye baskı yapıyor. Benden haber alamazsanız polisi arayın’ dedikten sonra ortadan kayboldu. Munzur ile gizli tanık olan iki akrabasının jandarma tarafından alıkonulduğu ve arabalarının jandarma binasının önünde olduğu ortaya çıktı.

GECE ADLİYEDE GÜNDÜZ CHP’Lİ ERSİN

Gizli Tanık Munzur ve iki akrabası, aynı günün gecesi Erzincan Adliyesi’ne götürülerek “ifadelerimizi geri çekiyoruz” ve “Savcı Şanal’dan şikayetçiyiz” diye ifade vermesi istendi. Erzincan Adliyesi’nden çıkarılarak tekrar jandarmaya götürülen Gizli Tanık Munzur’un, daha sonra Eriza Otel’de CHP Milletvekili Ahmet Ersin ile görüştürüldü ve Ersin’in “İfadelerinizi feri çekin” baskısı yaptığı ortaya çıktı. Ersin, ilk gün bu görüşmeyi reddederken, Ankara’da “evet görüştüm ama boşanma davası varmış onu anlattı” demek zorunda kaldı. Gizli tanıklar Munzur ve Fırat, Erzincan’daki jandarma ve CHP baskısını, Erzurum savcılarına verdikleri ifadede ayrıntılarıyla anlattılar.

GİZLİ TANIKLAR İFADELERİNDE ANLATTI

Gizli Tanık Fırat, “Jandarmalarca Erzincan Adliyesi’ne götürüldük. Pastane sahibi E.E. sürekli yanımızdaydı. Bize ‘Sizi CHP milletvekilleri ile görüştüreceğim. Ankara’da yüksek hakimlerle, başsavcıyla görüştüreceğim. ‘Erzurum’da baskı altında ifade verdik’ diye yeniden ifade vereceksiniz. Millevekilleri sizinle, Uğur Dündar’la birlikte görüşecekler’ dedi” şeklinde ifade verdi. Gizli tanıklar perşembe ve cuma günü Erzincan-Ankara-İstanbul hattında yoğun bir trafik yaşadıkları, 80 bin TL karşılığında ifadelerini değiştirerek Erzurum Savcısı Osman Şanal’ı suçlamalarının istendiği ve kendilerine 50 bin TL ödendiği öne sürülmüştü.

CHP’LİLERDEN MUNZUR’A YAKIN MARKAJ

Star dün, Gizli Tanık Munzur’un Ankara Otogarı’nda İlhan Cihaner’in adamı olarak bilinen Davut K. aracılığıyla bir gazeteci ile görüştürüldüğünü ortaya çıkarmıştı. Munzur ile gazino işleten Davut K. birlikte AŞTİ’ye gelmiş, gazetecinin sorularını alan Davut K., bu soruları Munzur’a iletmiş, aldığı cevapları da gazeteciye aktarmıştı. Munzur’un Ankara’da sadece gazeteci ile değil, CHP Milletvekili Erol Tınaztepe ile de görüştürüldüğü ortaya çıktı. Tınaztepe, “Cihaner’in yakınlarının getirdiği Munzur’la görüştüğünü” kabul etti.

Pastacı deşifre oldu gazinocu devreye girdi

Gizli tanıklara ifadelerini değiştirme baskısı yaptığı ve siyasilerle, yüksek yargıdaki bazı isimler ve gazetecilerle görüştürme vaadinde bulunduğu öne sürülen Erzincan’daki pastane sahibi E.E. ile gazino işletmecisi Davut K.’nın, Ergenekon operasyonunda tutuklanan Başsavcı Cihaner, MİT mensupları ve jandarma istihbarat elemanlarıyla birlikte çalıştığı öne sürüldü.

Erzincan’da CHP’lilerle gizli tanıkları görüştürdüğü ortaya çıkan E.E.’nin deşifre olması nedeniyle, devreye Davut K.’nın sokulduğu öğrenildi.

Gizli tanıklar son durak İstanbul’a mı getirildiler

Gizli tanıklar, savcılığa verdikleri son ifadede, ifadelerini geri çekmeleri için 80 bin TL rüşvet teklif edildiğini anlatmıştı. Gizli tanıkların peşin 50 bin TL ödendikten sonra Ankara’ya getirildikleri, CHP’li vekiller aracılığıyla, bazı YARSAV üyeleri, yüksek yargı mensupları ve bazı gazetecilerle görüştürülmeye çalışıldıkları iddia edilmişti. Gizli tanıkların Ankara’da hangi yüksek yargı mensuplarıyla bir araya getirildikleri ve gizli tanıklara bu kişilerin nasıl telkinlerde bulundukları merak konusu oldu. Gizli tanıkların dün AŞTİ’de yaptıkları görüşmenin ardından gazeteci ve televizyoncularla görüştürülmek için İstanbul’a getirildikleri iddia edildi.

Sabıkalı isim Başsavcı Cihaner’in ‘adamı’

Gizli Tanık Munzur ile iki gizli tanığı Ankara’ya getirerek bazı siyasetçi, yüksek yargı mensubu ve gazetecilerle görüştüren Davut K.’nın Erzincan’da gazinoculuk yaptığı “hırsızlık”, “adam öldürmeye teşebbüs” ve “çıkar amaçlı suçlar”dan sabıkası bulunduğu ortaya çıktı. Radikal gazetesinin haberinde de gizli tanıkları Ankara’ya getiren ve görüşmeler yaptıran kişinin “Cihaner’in yakını” olduğu vurgulandı. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in bu kadar kabarık sabıkası olan, kendi sorumlu olduğu bölgede gazinoculuk yapan birisi ile nasıl bir yakınlığı olduğu ve ne tür bir ilişkileri bulunduğu merak konusu oldu.

‘Gizli tanık olduğu bilinen kişiler!’

CHP’li Tınaztepe, gizli tanıkla görüştüğünü doğrularken,  görüştüğü kişinin Gizli Tanık Munzur olduğunu herkesin bildiğini iddia etmesi şaşkınlık yarattı

Gizli tanıklarla görüşen ikinci CHP’li olan Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe, “Erzincan davasının gizli tanıkları Ankara’da yanıma gelip ‘Baskı altında ifade verdik. İfadelerimizi değiştireceğiz’ dedi” iddiasında bulundu. Radikal gazetesinin haberine göre “Cihaner’in yakını olduğu öne süren bir kişi” tarafından Ankara’ya getirilen gizli tanıklar CHP’li Tınaztepe ile görüştürüldü. Gazeteye görüşmeyi doğrulayan CHP’li Tınaztepe, gizli tanıklar iddianamedeki ifadelerinin ‘zorla alındığını’ ve yeniden ifade vermek istediklerini söylediklerini iddia etti. CHP Tınaztepe “Önceden baskı ile ifadeleri alındığını, yeni ifade vermek istediklerini bildirdiler. Bana gezmeye geldiklerini söylediler. Biraz da gezelim bu konuda görüş alışverişi yapalım diye Ankara’ya gelmişler. Gizli tanıklarla gelen arkadaşla görüştüm. Ancak gelen arkadaşla yaptığım görüşmede gizli tanık olarak bilenen kişiler de vardı. Onlara en iyisi gidin mahkemede ifade verin dedim. İsimlerini bile sormadım” dedi. CHP’li Ahmet Ersin görüşmeyi ‘gizli tanığın boşanma davası sorunu” için yaptığını iddia ederken, Tınaztepe “hemşerileri olduğu için” görüştüğünü iddia etti.

CevabI en merak edİlen soru

Görüşen CHP değil de AK Parti olsaydı

CHP’lilerin, yürüyen bir davanın gizli tanıklarına ‘ifadeni geri çek’ diye açıktan baskı yapması, “Bunu AK Partililer yapmış olsay Yargıtay Başsavcısı’nın tutumu nasıl olurdu” sorusunu gündeme getirdi. CHP’lilerin gizli tanıklarla görüşüp, Ankara’ya getirmelerine sert tepki gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç “CHP’liler sadece gizli tanıklarla değil, en kritik davaların başsavcılarıyla da baş başa, gizli ve özel görüşmeler yapıyor. CHP’li Ahmet Ersin, Erzincan Başsavcısı ile gece yarılarına kadar bilinmeyen bir evde görüşme yapıyor, sonra gizli tanıklarla biraraya geliyor. CHP milletvekilleri duruşmalarda Ergenekon sanıklarının avukatlarıyla aynı sıraları paylaşıyor. CHP şunu bilsin ki, iktidarın yolu yargıya baskı yapmaktan, hakim ve savcıları kuşatma altına almaktan, sanık sıralarına oturmaktan geçmiyor” diye konuştu
 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler