YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak?
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak?
03 Ocak 2013 08:28
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, isim vermedi ama Köşk için kafasında hem kadın hem de erkek aday olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili, kafasında bazı adaylar olduğunu belirterek, ''Kabul ederse kadın aday çıkarmayı uygun görüyorum'' dedi.

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK televizyonunda canlı yayınlanan, ''Aykırı Sorular'' programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesi hatırlatılarak, ''Bu yasama döneminde yeni bir anayasa yapma olasılığı ortadan kalktı mı '' sorusunu yanıtlarken, anayasanın cumhuriyet tarihinin en çok tartışılan yasalarından olduğunu belirtti. En özgürlükçü anayasanın 1960 Anayasası olduğunu, 1980 Anayasası'nın ise 70-80 maddesinin değiştirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, seçim meydanlarında daha özgürlükçü, daha demokratik bir anayasayı taahhüt ettiklerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''Daha özgür, daha demokratik bir anayasayı yapalım, hukukun üstünlüğünü egemen kılalım bu coğrafyada. Biz, kendi ülkemizde hukuku başka yerde aramayalım, adaleti kendi ülkemizde anayasal güvence altına alalım, bunu söyledik'' diye konuştu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda en yetkin partilileri görevlendirdiklerine değinen Kılıçdaroğlu, yeni anayasa sürecine her türlü katkıyı verdiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yeni anayasa çalışmaları kapsamında liderleri ziyaret ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, anayasanın 50-60 maddesinin görüşüldüğünü ifade etti. Önemli bazı maddelerde görüş birliğinin sağlandığına işaret eden Kılıçdaroğlu, ikinci tur başladığı zaman bu maddelerin 50-60 maddeye çıkabileceğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''(Yeni anayasa) yapılabilir. İyi niyetle yola çıkarsanız, gerçekten de özgürlükçü bir anayasa istiyorsanız, gerçekten de sivil bir anayasa istiyorsanız, gerçekten de üniversitelerin özerk, medyanın özerk, yargı bağımsızlığının güvence altına alındığı bir anayasa istiyorsanız yaparsınız'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''Anayasadaki değiştirilmez maddeler değiştirilmez midir '' sorusuna, ''Ruhu değiştirilmez. Yoksa bir virgülün yeri mi değişir ya da cümle şöyle mi olsun, böyle mi olsun. Ruhu değiştirilemez. Neden  O, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş iradesini gösteriyor. Ayrıca değiştirilmesine gerek olmayan maddeler. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'dır. Nesini değiştireceksiniz, başkent Ankara'dır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir. Neyini değiştireceksiniz'' yanıtını verdi.


-Cumhurbaşkanlığı seçimi-


Cumhurbaşkanlığı için adayları olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, adaylarının olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, bu adayları kimsenin bilip bilmediğinin sorulmasına karşılık ise kafasında bazı isimler olduğunu ifade etti.

Adayın kadın mı erkek mi olacağı sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, aklında kadın adayın da erkek adayın da olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Gönlünüz kadından yana mı '' sorusunu ise ''Kabul ederse kadın aday çıkarmayı uygun görüyorum'' diye yanıtladı.

Önceliğin kadın adayda bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylarının saygınlığı olan, iyi eğitimli, çağdaş Türkiye'yi temsil edecek, birikimli, toplumun bildiği, kendisini tanıtınca güven veren bir insan olacağını ifade etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler