YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin büyük korkusu
CHP'nin büyük korkusu
19 Eylül 2010 10:24
'Rahibeli afiş' skandalında ilginç gelişmeler yaşanıyor. CHP, disiplin kuruluna sevk edilen Mustafa Değirmenci'nin durumunu görüşmedi. Sebebi ise olayın içinde Berhan Şimşek'in olduğu iddiası, ve Değirmenci'nin ihraç durumunda gerçekleri açıklaması...

CHP, disipline sevk ettiği Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci'nin durumunu görüşmedi. Kararı, gelecek ayki toplantıya erteledi.

İddiaya göre bunun sebebi, Avcılar'da asılan başörtüsüne hakaret afişine İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in de onay vermesi. Değirmenci'nin şahitlerinin de olduğu ve ihraç edilmesi durumunda gerçekleri açıklayacağı belirtiliyor.

CHP'de başörtülü kadınlara ve rahibelere hakaret içeren referandum afişi ile ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Afişi astırdığı iddiasıyla kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edilen Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci'nin durumu önceki gün yapılan toplantıda görüşülmedi. Karar, 18 Ekim'de yapılacak toplantıya ertelendi. Değirmenci'nin henüz savunmasını tamamlayamadığı öğrenildi. Fakat iddialara göre gerçek sebep bu değil. Partinin özellikle rahibe afişinin üzerini örtmeye çalıştığı öne sürülüyor. Bunun sebebi de İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in de işin içinde olduğu iddiası. Alınan bilgilere göre Değirmenci'nin afişi asmadan önce Berhan Şimşek'e sunduğuna dair 4 şahit var. Şimşek'i işin dışında tutmak isteyen CHP yönetimi, Değirmenci'nin ceza alması durumunda konuşmasından korkuyor. Kendisine yakın isimlerden alınan bilgilere göre Değirmenci, hakkında ihraç kararı çıkması durumunda afiş olayının perde arkasını anlatacak.

CHP kaynakları, afiş skandalının patladığı günden beri sırra kadem basan Mustafa Değirmenci'nin oldukça rahat olduğunu anlatıyor. Buna göre Avcılar Belediye Başkanı, afişi önce İl Başkanı Şimşek'e sundu. Ondan 'olur' cevabını aldıktan sonra billboardlara astı. Hatta tepki gelme ihtimali de düşünüldü ve tedbir olarak afişe il başkanlığı, ilçe başkanlığı ve belediye başkanlığının künyesi yazdırılmadı. Skandalın basına yansımasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayan Değirmenci'nin bütün bu süreçten bahsettiği ve "Şahitlerim var." dediği aktarılıyor. Bu bilgilere savunmasında da yer vereceği belirtilen Belediye Başkanı'nın, parti kararına kadar konuyla ilgili açıklama yapmama kararı aldığı söyleniyor.

CHP açısından durum nazik bir hal alırken İl Başkanı Berhan Şimşek'in konumu da tartışmalı hale geldi. Özellikle Genel Sekreter Önder Sav, bu göreve kendi getirdiği Berhan Şimşek'in ceza alması halinde parti içindeki prestijini ve İstanbul örgütünü kaybetmekten korkuyor. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'a yakınlığıyla bilinen Değirmenci ile arası iyi olmayan Sav, bu yüzden partiden ihraç edilmesini istediği Başkan'ın cezası konusunda net bir tavır ortaya koyamıyor.

Bilindiği gibi afiş ilk kamuoyuna yansıdığında CHP lideri Kılıçdaroğlu hükümeti suçlamış, komplonun arkasında AK Parti'nin olduğunu ima etmiş ve derhal gereğinin yapılmasını istemişti. Hemen harekete geçen İçişleri Bakanlığı ise afişleri Avcılar Belediye Başkanı'nın astırdığını tespit etmişti. Bunun üzerine Berhan Şimşek, "Bu CHP'yi bağlamaz. Kurumsal bir afiş değildir. Bizim bilgimiz dışında asılmıştır. Gereği yapılacaktır." demişti. Mustafa Değirmenci ise medyaya, Şimşek'in de afişten haberdar olduğunu açıklamıştı.

Bu arada skandal afişin Diyarbakır'da da asıldığına dair iddialar gündeme gelmişti. Afişlerin, CHP Avcılar Belediye Meclis Üyesi Müjdat Değer tarafından CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer'e gönderildiği ileri sürülmüştü. CHP Parti Meclis (PM) Üyesi Mesut Değer, ailesinin tamamının başörtülü olduğunu ifade ederek iddiaları gündeme getirenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Değer, iddiaların kaynağının parti içinden olduğunu da ileri sürdü.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler