YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'lilerin 7.madde seferberliği!
CHP'lilerin 7.madde seferberliği!
01 Şubat 2011 08:37
Kendilerine söz hakkı tanınmadığı gerekçesiyle Meclis Adalet Komisyonu'ndan istifa eden CHP'li vekillerin, 20 saat süren toplantının büyük bir kısmında konuştuğu iddia edildi. Yargıtay'ın daire sayısını belirleyen 7.madde içinse tam 130 önerge vermişler.

Meclis Adalet Komisyonu'ndan istifa eden CHP milletvekillerinin, "Konuşmamıza izin verilmedi." iddiası yalanlandı. Toplantı tutanaklarına göre, 20 saatlik görüşmelerin yüzde 90'ında muhalefet konuştu. Sadece birinci maddenin görüşülmesi 5 saati buldu, tek bir madde için 130 önerge birden verildi.

Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler ekleyen kanun tasarısının kabul edildiği TBMM Adalet Komisyonu, CHP'li milletvekillerinin istifası nedeniyle yeni bir tartışmanın odağında. CHP'li vekiller, geçtiğimiz cumartesi akşamı, kendilerine söz hakkı verilmediği gerekçesiyle istifa etmişti. AK Partili Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya ise muhalefetin görüşmeleri kilitlemek için sık sık söz istediğini ve çok sayıda önerge verdiğini savunmuştu. Rakamlar bunu doğruluyor. Tasarının kabul edildiği görüşmeler iki gün içerisinde toplam 20 saat sürdü. Bu 20 saatin de yüzde 90'ında muhalefet milletvekilleri konuştu. Sadece birinci maddenin görüşülmesi 5 saati buldu. Muhalefet milletvekillerinden aralıksız bir saatten fazla konuşma yapan isimler çıktı. Aynı vekillerin daha sonra tekrar söz alarak konuşma yapması dikkat çekti.

Her maddeye önerge veren muhalefet milletvekilleri, Yargıtay'ın daire sayısını belirleyen 7. maddeye özel olarak yoğunlaştı. Sadece bu maddeye 130 önerge birden verildi. 15 saatlik görüşmelerin ardından muhalefetin engellemesini gören AK Partili vekiller, 'her milletvekilinin 5 dakika konuşması ve her madde üzerinde en fazla bir önerge verebilmesi' yönünde karar aldı. Bunun üzerine CHP'liler komisyon üyeliklerinden istifa etti ve kendilerinin olmadığı komisyonun 'yok hükmünde' olduğunu iddia etti. Ancak teamüller ile Anayasa ve içtüzük hükümleri CHP'nin iddiasını doğrulamadı. Meclis hukukçuları, 'komisyonun çalışmasında bir partinin temsil edilip edilmemesi değil, toplantı yeter sayısının önemli' olduğunu belirtti. Meclis İçtüzüğü'nün 'Komisyon üyeliklerinde boşalma' başlıklı 22. maddesinde, "Bir komisyonun üyeliklerinde boşalma olursa yenisi seçilinceye kadar komisyonun görev ve yetkisi aynen devam eder." hükmü yer alıyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler