YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'lilerin 2.adresi Silivri
En çok ziyaret edilenler Mustafa Özbek ve Tuncay Özkan oldu
CHP'lilerin 2.adresi Silivri
27 Aralık 2009 / 08:26 Güncelleme: 27 Aralık 2009 / 08:30

CHP’li milletvekilleri Ergenekon sanıklarını yalnız bırakmıyor. Mahkeme salonunda avukat koltuklarında oturarak, ellerinde CMK kitapçıklarıyla Ergenekon sanıklarına destek veren vekiller, cezaevinden de çıkmıyor.

‘HAKİM İSTEDİ’ BİLE DEDİLER

İkinci Ergenekon davasının duruşmaları başladığı gün, mahkeme başkanı Köksal Şengün’ün yanına giden 12 CHP’li vekil, avukat koltuklarında duruşmayı izlemek istediklerini belirtmiş, başkan Şengün de ‘’Duruşmanın akışını etkilememeleri’’ şartıyla bu isteği kabul etmişti. Ellerinde CMK kitapçıklarıyla duruşmalara katılan vekillerin sanıklarla sohbeti de zaman içinde koyulaştı.

DAVAYA BAKAN HAKİME SUÇLAMA

Duruşmaları takip eden ekipte bulunan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, sanıklarla en fazla görüşen isimler arasında. Ergenekon şikayetlerini soru önergeleriyle Meclis gündemine getiren Gök, daha önce CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve İstanbul Milletvekili Nur Serter’le birlikte Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu’nu icradan ucuza mal almakla bile suçlamıştı. Bazı şikayetlerin CHP’li vekiller tarafından HSYK’ya taşındığı da biliniyor.

EN ÇOK ZİYARET ÖZKAN VE ÖZBEK’E

Gök, “Sanıkların şikayetleri var, sağlık sorunları var. Bunları dinleyip ilgili yerlere gerekli şikayeti yapıyorum” dedi. En fazla ziyaret edilenler arasında ise, Türk Metal İş Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, Tuncay Özkan ve Gürbüz Çapan bulunuyor. star’ın ulaştığı bilgilere göre, en son 4 ve 7 Aralık’ta CHP’li Şinasi Öktem sanıklardan Tuncay Özkan ile Gürbüz Çapan’ı, Malatya milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ise Gürbüz Çapan’ı ziyaret etti.

Yakınlığı heyet de fark etmişti

Ergenekon davasının duruşma savcılarından Mehmet Ali Pekgüzel, geçmiş duruşmalardaki bir mütalaasında ‘’Bir kısım kişilerin TBMM üyesi olduğu görülmüştür. TBMM üyeleri devlete karşı işlenen suçlarda vekil olamazlar. İç Tüzük gereği milletvekilliklerinin düşürülmesi gerekir. Ayrıca bu kişilerin duruşma sırasında bir takım sanık ve müdafilerle ilişki kurduğu gözlemlenmiş’’ demişti. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün de, sanıklara yakın koltuklarda oturan CHP’lilere dönerek, ‘’Orada oturan beyefendiler kim?” diye sormuştu. CHP milletvekili Atilla Kart da CHP milletvekilleri olduklarını söylemişti. Bunun üzerine Şengün de “En azından ayrılalım avukat arkadaşlardan” diye cevap vermişti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler