YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'lilerden 30 Ağustos tepkisi
30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri tüm yurtta sürüyor. Bir çok ilde törenlerle kutlanıyor. Bu illerden biri de Bolu'ydu ancak Bolu'daki törene ise CHP'lilerin tepkisi damga vurdu...
CHP'lilerden 30 Ağustos tepkisi
30 Ağustos 2012 / 15:20 Güncelleme: 30 Ağustos 2012 / 15:20

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak ve Bolu'da törenlerle kutlandı.

İzmir'deki tören, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun anıta çelenk sunmasıyla başladı.

Törene, CHP İzmir Milletvekilleri Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Kezek, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Adalet Komisyonu Başkanı Akar Karasu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ardından İzmir Valiliği'nde, Vali Kıraç, Orgeneral Atay, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda Vali Kıraç, Orgeneral Atay ve Kocaoğlu törene katılanların ve halkın bayramını kutladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Albay Murat Hakan Erginöz, 30 Ağustos'un Türkün bağrına basılan hançerin sökülüp atıldığı, destanların yazıldığı bir gün olduğunu söyledi.

Büyük Zafer'in her türlü yoksulluk ve imkansızlığına rağmen kadınıyla, erkeğiyle kazanıldığına dikkat çeken Erginöz, bu zaferin başka milletlere de ilham kaynağı olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, geçit resmiyle sona erdi.

Törenin ardından, Vali Kıraç, Orgeneral Atay ve Kocaoğlu'nun da aralarında yer aldığı protokol üyeleri, Kordonboyu'nda bir kafede simit, peynir ve çay ile kahvaltı yaptı.

Protokol üyeleri, tören alanından kahvaltının yapıldığı kafeye yürürken, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök bir süre sohbet etti.


-AYDIN-


Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen törende, Aydın Valisi Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Garnizon Komutanlığı adına Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Bulut, anıta çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Al, Belediye Başkanı Çerçioğlu ve Albay Bulut, valilik binasında kutlamaları kabul etti.

Daha sonra İstasyon Meydanı'nda Aydın Valisi Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut, halkın ve birliklerin bayramını kutladı ve geçit töreni yapıldı.

Törende, Nazilli Belediyesi Mehter Takımı ve efeler de bir gösteri sundu.


-DENİZLİ-


Denizli'deki tören, valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Törende konuşan Piyade Kurmay Yüzbaşı Şenol Ata, Türk ulusunun bağımsızlığını Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılarla yıkılmayacağını belirten Ata, ''Bunu gözleyen düşmanlara asla geçit verilmeyecektir. Bugün Türk milletinin  bağımsızlık mücadelesinin kaderini çizen, tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi'nin 90. yıl dönümünü milletçe büyük bir coşkuyla kutluyoruz'' dedi.

Konuşmanın ardından geçit töreni yapıldı.

Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Bilal Uçar, 11. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


-MANİSA-


Manisa Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören Vali Halil İbrahim Daşöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın ve Belediye Başkanvekili Azmi Açıkdil'in Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Törenin ardından Vali Halil İbrahim Daşöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın ve Belediye Başkanvekili Azmi Açıkdil ile tebrikleri kabul etti.

Tebrik kabulünün ardından kutlama töreni, Valilik binası önünde devam etti.

Vali Daşöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın ve Belediye Başkan vekili Azmi Açıkdil ile birlikte askeri birliklerin, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Zafer Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalya ve hediyeleri, Vali Daşöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, Belediye Başkan Vekili Azmi Açıkdil ile CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel tarafından verildi.

Valilik binası önünde düzenlenen törenin ardından Vali Daşöz ve beraberindeki protokol üyeleri, Garnizon ve Polis Şehitliğini ziyaret etti.


-UŞAK-


Uşak'taki törenler Vali Mehmet Ufuk Erden, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Çelenklerin sunulmasının ardından Vali Mehmet Ufuk Erden, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra kent merkezinde Vali Mehmet Ufuk Erden, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fuat Kömürcü ve Belediye Başkanı Ali Erdoğan halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Uşak İl Jandarma Komutanlığı Merkez İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Umut Üzerdik, yaptığı konuşmada, ''Kurtuluş Savaşı sadece işgal ordusuna karşı değil, aynı zamanda fakirliğe, imkansızlıklara, hastalığa ve açlığa karşı kazanılmıştır. Sürdürülen şanlı mücadele zaferle sonuçlanmıştır'' dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından askeri birliklerin geçit resmi ile sona erdi.


-Bolu-


Bolu'daki ilk tören Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Garnizon ve Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Yaşar Öztürk, Bolu Belediye Başkanı Vekili İsmail Yamantürk'ün, Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı' çelenk sunmasıyla başladı.

Çelenk sunulmasının ardından törene katılamayan AK Parti Bolu milletvekili Ali Ercoşkun'un gönderdiği telgraf okundu. Bu sırada CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve bir grup CHP'li tepki göstermek amacıyla tören alanını terk etti.

Tören, protokolün halkı selamlaması, şiirlerin okunması ve askeri geçişle sona erdi.


-CHP'liler tören alanını terk etti-

CHP Bolu Milletvekili Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Partili milletvekillerinin ve yöneticilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın önemini kavrayamadığını öne sürdü.

Milletvekili ve yöneticilerin törene katılabilecekleri halde katılmadıklarını ileri süren Özcan, ''Bu durumu kabullenemiyoruz ve Bolu Valisi'nin de bu duruma ses çıkarmamasına tepkimiz büyüktür. Bu nedenle bu törene katılmadık ve akşamki resepsiyona da katılmayacağız'' dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise partisinin kongresi için Ankara'da bulunduğunu belirterek, ''Bu nedenle Bolu'daki törenlere katılamadım. Yoğun faaliyetler kapsamında burada çalışmalarımız devam ediyor, bu sebeple katılamadım fakat törende bizi temsil eden arkadaşlarımız bulunuyordu. Ben de bayram kutlama mesajımı gönderdim. Bu büyük zaferin bilincindeyiz ve milletimizle aynı ruhu paylaşmaktayız'' diye konuştu.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü de il dışında hasta olan bir yakınını ziyaret ettiğini ifade ederek, ''Bu tür resmi ve dini bayramlardaki törenlere katılmaya özen gösteriyoruz fakat il dışında olduğumuz için iştirak edemedik. Bir mazeret bildirmek değil, zaten akşam resepsiyonumuz var, oraya katılmak için yetişmeye çalışıyoruz'' dedi.

AK Parti Bolu İl Başkanı Ömer Sayın ise ailesiyle il dışında bulunduğu için törene katılamadığını anlatarak, ''Beni ve partimizi temsil eden il ve ilçe başkanlarımız oradaydı. Benim bulunmadığım zaman onların beni temsil etmesi gibi bir durum var. Bu konuda kutlama mesajımı da yayınladım. Biz 30 Ağustos Zafer Bayramı ruhuna sahip insanlarız ve bu zaferin Türk milleti için önemini ve değerini bilmekteyiz'' ifadelerini kullandı.

Bu arada, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yurt dışı temasları kapsamında Almanya'da bulunduğu öğrenildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler