YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'liler soluğu hastanede aldı
CHP'liler soluğu hastanede aldı
25 Temmuz 2011 08:29
Vekil seçilen Ergenekon sanıkları için Meclis'i boykot eden CHP'li vekillerin, vekilliklerinin düşme ihtimaline karşı rapor aldıkları ileri sürüldü.

Yemin krizi sırasında Meclis çalışmalarına mazeretsiz katılmayan milletvekillerinin vekilliğinin düşeceği ve ara seçim olacağı söylentileri üzerine birçok CHP'linin hastaneden sağlık raporu aldıkları ortaya çıktı. Ergenekon'un tutuklu sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ı milletvekili yaparak cezaevinden çıkarmayı planlayan CHP yönetimi, mahkemeden umduğu tahliye kararı çıkmayınca kriz çıkarmıştı.

AK PARTİ REST ÇEKTİ

CHP'nin boykotu uzayıp AK Parti de rest çekince ara seçim gündeme gelmişti.

Kamuoyu Anayasa'nın 84. maddesine göre üst üste mazeretsiz olarak beş kez Genel Kurul birleşimine katılmayan milletvekillerinin vekilliğinin düşürülebileceği ve yok sayılabileceğini konuşmaya başladı.

BÜROKRATLARA DANIŞTILAR

Milletvekilliklerinin düşeceği ve ara seçime gidileceği paniğine kapılan CHP'lilerin önce Meclis Kanunlar Kararlar Dairesi'ndeki bürokratlardan konuya ilişkin detaylı bilgiler aldığı öğrenildi.

Bürokratlardan Anayasa ve TBMM İç Tüzüğü'ne göre böyle uygulama olabileceği bilgisini alan bazı milletvekilleri soluğu hastanelerde aldı.

ENSAR ÖĞÜT DE VAR

Vekiller gerektiğinde mazeret olarak TBMM'ye sunmak üzere sağlık raporu aldılar. Kulislerde konuşulanlara göre rapor alan milletvekilleri arasında CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de yer aldı.

'80 CHP'li Meclis dışında kalabilir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yemin krizi sürerken 'gerekirse dört yıl yemin etmeyiz' diyerek kararlılığını vurgulamış ve erken seçime hazır olduklarını açıklamıştı. Fakat yemin krizinin bir erken seçim değil, ara seçime neden olabileceği ortaya çıkınca CHP'de büyük bir şok yaşanmıştı.

Bu sırada AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın yemin için son tarih olarak 15 Temmuz'u işaret ederek, "Çağrı yapıyorum, 'inadı, direnmeyi bırakın bugün önünüzde fırsat var yemininizi edin ve görevinize başlayın' diyoruz. Ama bunu da yapmazlarsa herhalde 15 Temmuz tarihi son tarih olur. 1 Ekim tarihinde parlamento açılırsa ve o gün itibariyle Başkanlık Divanı bu konuyu değerlendirip karma komisyona gönderirse herhalde iş işten geçmiş olur" demesi CHP'lilerin endişelerini artırdı.

CHP'nin eski lideri Deniz Baykal, ara seçim halinde CHP'li 70-80 milletvekilinin Meclis dışında kalacağını söyledi. CHP'lilerin ara seçim korkusu, AK Parti ile CHP arasında varılın mutabakatla sona erdi. (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler