YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'liler Komisyon Başkanı'na saldırdı
TBMM Yasa Dışı Dinleme Komisyonu'nda gerginlik!
CHP'liler Komisyon Başkanı'na saldırdı
02 Mayıs 2013 / 12:49 Güncelleme: 02 Mayıs 2013 / 12:54

CHP'li bir grup milletvekili, başkanlığını AK Parti'li Zeyid Aslan'ın yürüttüğü TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'na topluca giderek, CHP'li Genç'e yönelik küfürleri nedeniyle Aslan'ın komisyon başkanlığından ayrılmasını istedi.

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, Komisyon Başkanvekili ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer başkanlığında toplandı. Toplantının başlamasından kısa bir süre sonra, bir grup CHP milletvekili salona girdi.

CHP milletvekilleri, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda çıkan tartışmada, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'e yönelik küfürlerine ilişkin söz almak istediklerini belirtti. Bu sırada komisyonda arbede yaşandı. CHP ile AK Parti milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

Komisyon üyelerinden CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Yasadışı Dinleme Komisyonu'nun özel hayatın gizliliği ilkesini savunduğunu, bir ahlak zeminine dayalı çalışma yürütüğünü ancak komisyonun başkanlığını yapan Aslan'ın, Genç'e yönelik sarf ettiği ağır küfürler nedeniyle bu görevi daha fazla yürütmemesi gerektiğini ifade etti. Cihaner, Aslan'ın, başkanlığını yürüttüğü komisyona neden gelmediğini de sordu.

Cihaner konuşmasını sürdürürken, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasındaki tartışmaların büyümesi üzerine Komisyon Başkanvekili Başer, toplantıya ara vermek istedi. CHP milletvekilleri ise bunun İçtüzüğe aykırı olduğunu, söz alan bir milletvekili konuşmasını bitirmeden toplantıya ara verilemeyeceğini dile getirdi. Başer'in toplantıya ara verme konusunda ısrarının ardından tartışma yeniden başladı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AK Parti'li milletvekillerine doğru kalem fırlattı. AK Parti'li milletvekillerinin üzerine yürümek isteyen Akar'ı, yanındaki diğer milletvekilleri sakinleştirmeye çalıştı. Bunun üzerine AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Akar'a yönelik, ''Sen ikinci Kamer Genç'sin. İşin gücün huzursuzluk yaratmak' dedi.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, İçtüzüğe göre, komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin de toplantıda söz alma haklarının bulunduğunu, amaçlarının, Aslan'ın tutumuna ilişkin düşüncelerini ifade etmek olduğunu belirterek, toplantının devam etmesini istedi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Meclis'te bir milletvekiline ''ana avrat küfreden birinin, komisyon başkanlığı görevini yapamayacağını'' söyledi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Aslan'ın sağlık kontrolünden geçmesi ve başkanlıktan ayrılması gerektiğini söyledi. Kesimoğlu, daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile CHP'li Genç arasında TBMM Genel Kurulu'nda geçen diyaloğu ve aynı konuda çıkan tartışmada Aslan'ın Genç'e yönelik küfürlerini anımsatarak, ''Fatma Şahin'in onurunu korumak için Kamer Genç'in annesinin üzerinden mesaj göndermek doğru mu  Genç'in annesi de bir kadın'' dedi.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Aslan'ın Genç'e yönelik ağır küfürlerinin dışarıda yaşanması halinde insanlar arsında bir cinayet nedeni olabileceğini ifade etti. Aksünger, Aslan komisyon başkanlığını yürüttüğü sürece komisyonda görev almayacaklarını söyledi.

Bir süre daha tepkilerini sürdüren CHP milletvekilleri ayrıca söz konusu tartışmaya ilişkin tutanakların Meclis'in internet sitesinden kaldırılmasını da eleştirdi. Aslan'ın komisyon başkanlığından istifa etmesini isteyen milletvekilleri daha sonra salonu terk etti.

Komisyon toplantıya devam etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler