YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekiller yemin etti
AK Parti ve CHP arasında sağlanan mutabakatla CHP'li vekiller yemin etti.
CHP'li vekiller yemin etti
11 Temmuz 2011 / 16:13 Güncelleme: 11 Temmuz 2011 / 18:13

TBMM Genel Kurulunda, CHP'li milletvekillerinin andiçme işlemleri tamamlandı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, gündemdışı konuşmanın ardından yemin etmeyen milletvekillerini kürsüye çağırdı.

Andiçmek üzere kürsüye ilk gelen CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, CHP ve AK Partili milletvekillerince alkışlarla karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye çıkarken ve yemin sonrasında CHP'li milletvekillerince ayakta alkışlandı; bakanlar ve bazı AK Parti'li milletvekilleri de Kılıçdaroğlu'nu alkışlayanlar arasında yer aldı. Kılıçdaroğlu, kürsüden ayrılıp yerine geçerken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Andiçen milletvekillerinin büyük bölümü, kürsüden yerlerine geçerken ön sırada oturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile tokalaştı.

NOTLAR

CHP Denizli Milletvekilli Adnan Keskin, metni ikinci kez okudu. Yakut, bir kelimeyi yanlış okuduğu uyarısında bulunarak, Keskin'den yeniden yemin etmesini istedi. Keskin, sadece okuyamadığı kelimeyi mi yoksa tamamını mı okuyacağını sordu, Yakut, tamamını okuması gerektiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekil Birgül Güler de metni ikinci kez okumak durumunda kaldı; CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar andı okumaya başladı, ancak hata yapınca, ''Baştan okuyabilir miyim '' diyerek, andı yineledi.

CHP'li milletvekilleri, andı metinden okumayı tercih ederken, ezbere okuyan tek milletvekili CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan oldu.

Birleşimi yöneten Sadık Yakut, İstanbul Milletvekili Sahabat Akkiray'a ise soyadının ''Akkiraz mı, yoksa Akkiray mı '' olduğu sorusunu yönetti ve ''Akkiray'' yanıtını aldı.

Cezaevinde bulunan Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın yanı sıra birleşime katılmayan CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, CHP İstanbul Milletvekilleri Şafak Pavey ve Faik Tunay, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün andiçmeyen milletvekilleri oldu.

Genel Kurulda tutuklu milletvekilleri Balbay ve Haberal'ın isimleri okunmadı. Her iki milletvekilinin isminin CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü tarafından söylenmesi, milletvekillerince alkışlandı.

Andiçen CHP'liler yakalarına, üzerinde ''Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir'' yazılı kokart taktılar. Bazı milletvekillerinin yakınları da andiçme işlemini izleyici locasından izlediler.

Yaklaşık 2,5 saat süren yeminde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurulda yer almadı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sonuna kadar izledi.
 

MUTABAKAT METNİ

AK Parti ve CHP yöneticilerinin toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, yasama faaliyetlerine katılmayan milletvekillerinin yemin ederek, Meclis çalışmalarına iştirak etmelerinin arzu edildiği belirtildi.

AK Parti ve CHP yöneticilerinin, geçen cuma ve bugün yapılan toplantılarından çıkan sonuç ''basın açıklaması'' başlığıyla duyuruldu.

Yazılı açıklamada, toplantılara katılan AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, CHP adına Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın imzası yer aldı.

Açıklamada, TBMM'nin, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Kurtuluş Savaşı'nı yöneten ve olağanüstü koşullarda dahi toplanarak, bugün yaşanılanlarla kıyaslanamayacak, çok daha büyük sorunların üstesinden gelen bir Meclis olduğu vurgulandı.

Halkın egemenliği ve milletin iradesinin, seçilmiş ve vekalet verilmiş milletvekilleri aracılığıyla TBMM'de hayata geçirileceği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM'de olmaları gerektiğine inanıyoruz. 12 Haziran seçimleri sonrasında bazı milletvekillerinin yemin etmeyerek, yasama faaliyetlerine katılmamaları eksikliktir. Son seçimlerle birlikte yüzde 95 seviyelerinde yüksek bir temsil oranını yansıtan TBMM, milletimizin yeni bir anayasa yapılması talebiyle birlikte birleştirilerek değerlendirildiğinde, tüm siyasi partiler için uygun bir uzlaşma zemini oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu tarihi fırsat, toplumsal sözleşme tanımına uygun bir anayasa yapılması hedefi için kullanılmalıdır.

Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM'dir. Siyasi partiler, sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır.

Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz.
Sonuç olarak, Meclisin açılışından bugüne kadar yasama faaliyetlerine katılmamış olan milletvekillerinin yemin ederek, Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz.''

PARTİ YÖNETİCİLERİ BİRARADA

İki heyetin hazırladığı mutabat metnini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu onayladı, AK Parti heyeti metni incelemesi için Başbakan Erdoğan'a götürdü.

TBMM Genel Kurulunda bugün yapılacak Hükümet programı üzerindeki görüşmeler öncesi iki parti yöneticilerinin görüşmesi saat 10.05'de başladı.

Görüşmeye AK Parti'den Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, CHP'den Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın katılıyor.

SON SÖZ LİDERLERDE

AK Parti ve CHP yöneticilerinin, Mecliste yaşanan ''yemin krizi'' konusundaki görüşmeleri sona erdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, görüşmede ele alınan konular çerçevesinde, yaşanan sorunun çözümüne yönelik bir metin hazırlandığını bildirdi. Hamzaçebi, bu metnin genel başkanların onayına sunulacağını ve daha sonra yeniden bir araya geleceklerini söyledi.

AK Parti ve CHP heyeti, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in arabuluculuğunda geçen Cuma akşamı bir araya gelmiş, iki partinin karşılıklı önerileri genel başkanlara iletilmişti.

CHP GRUBU TOPLANDI

CHP Meclis Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Kılıçdaroğlu, yemin krizi konusunda AKP ile varılan mutabakatın ardından Meclis Grubunu basına kapalı olarak topladı. Saat 14.45'te başlayan toplantıda Kılıçdaroğlu, AKP ile varılan mutabakat ve yemin etme kararı hakkında milletvekillerine bilgi veriyor.

CHP Grup toplantısı nedeniyle TBMM Genel Kurulu, 15 dakika gecikmeli olarak 15.15'te toplanacak. CHP'li 135 milletvekilli, Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler öncesi Genel Kurul'da yemin edecek.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler