YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekilden skandal soykırım açıklaması
Alman Federal Meclisinin, 'Ermeni soykırımı'nı tanıyan karar tasarısını kabul etmesinin ardından CHP, AK PARTİ ve MHP ile birlikte kararı kınayan ortak metne imza atarken, CHP'li Selina Doğan'dan skandal açıklama geldi.
CHP'li vekilden skandal soykırım açıklaması
03 Haziran 2016 / 20:13 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 20:56

Alman Federal Meclisinin, "Ermeni soykırımı"nı tanıyan karar tasarısını oy kabul etmesinin ardından CHP, AKP ve MHP ile birlikte kararı kınayan ortak metne imza atarken, CHP'li Selina Doğan'dan farklı bir çıkış geldi.

Ermeni asıllı olan CHP milletvekili Selina Doğan, "Soykırım tasarısı" tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye kafasını kuma gömmekten vazgeçmeli" diyerek "Bu tarz kıyımlar, zaten insanlığa karşı işlenen suçlardır" ifadelerini kullandı.

Sputnik'ten Elif Örnek'e konuşan Selina Doğan, "Ailemin her iki tarafında da, bu insanlar yok olmuşlar. Bunun bir açıklaması olmalı. Milyonlarla bahsedilen insanlar bugün on binlerle ifade ediliyorlar. Dolayısıyla her ne olduysa, diğer katliamlarda, tüm kıyımlarda, tüm infial yaratan acı olaylarda davet ettiğimiz gibi bu konuda da Meclis çatısı altında bir komisyon kurulmasını talep ediyoruz ama maalesef buna uygun bir zemin yok. Çünkü şu anda ne böyle bir çoğulculuğu yansıtan bir parlamenter sistem var, ne de ifade özgürlüğü, birbirine tahammül" dedi.

‘MERCEDES KULLANMAYALIM HAMASETİYLE GEÇİŞTİRİLEMEZ'

1915'te yaşananların ‘bir halkın diğerine hakareti' çerçevesine indirgendiğini ancak tartışmaya, konuşmaya açık olunması gerektiğini vurgulayan CHP'li Doğan "Kınayarak, oradan büyükelçileri çağırarak, Mercedes kullanmayalım gibi hamasetlerle geçiştirilebilecek bir konu değil. Almanya'da ki bu tasarının içeriği diğerlerinden farklı. Kendisinin bu anlamdaki sorumluluğunu da içeriyor. O kadar ağır faşizmi yaşamış bir ülke, geçmişle yüzleşme geleneğine uygun olarak bir metin kaleme almış. Almanya'da ciddi bir arşiv var. Nitekim kendisinin bu sorumluluğu kabul ediyor olması, bu arşivlerde yapılan incelemelerin sonucudur" değerlendirmesinde bulundu.

‘KONU HUKUKİYSE TÜRKİYE, ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİNE GİTSİN'

Almanya'nın konuya ilişkin bir arşiv incelemesi yaptığının altını çizen Selina Doğan ‘tarihi tarihçilere bırakalım' söyleminin doğru olmadığını, yaşananların toplumları etkilediğini ve hukuki metinleri de şekillendirdiğini kaydederek şunları söyledi:

"Tehcirin bir insanlık suçu olduğunu zaten pek çok Türk araştırmacı da, hatta sayın (eski Başbakan Ahmet) Davutoğlu da söylemişti. Bu tarz kıyımlar, zaten insanlığa karşı işlenen suçlardır. Ayrıca Ermeniler dünyanın dört bir yanına dağılmışlar. Nitekim bu nedenle Avrupa'nın pek çok ülkesi, soykırımın önlenmesine dair sözleşmelere taraf olmuştur. Parlamentolar da bu sözleşmelerin gereklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Kaldı ki, eğer hukukiyse, Türkiye o zaman Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olsun ya da Lahey'e gidilsin, mahkeme karar versin. O konuda bir adım atılsın. Bunu söylemek de çok manalı değil."

 // Dadaşım
BU ÜLKEDEN YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZ ZEHİR ZIKKIM OLSUN....
04 Haziran 2016 23:03
Kökü soyu bizden olmayanlar
 // vatansever
İçimizde ne çok ermeni, ne çok kripto varmış be arkadaş. Az kaldı sabır....
03 Haziran 2016 21:31
 // Nadirsahin
Siz bu ülkenin ekmegini yiyorsunuz sonra bilgi ve belgelere dayalı olmayan konuşmalar yapıyorsunuz.Ecdadimizin dört cephede savaş vermesine neden olan sömürgeciler ile uğraşırken ermenilerin katliamlarina neden sesiniz çıkmıyor. Bizim vergilerimiz haketmeyenlere helal olmasın....
03 Haziran 2016 20:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler