YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekilden çarpıcı açıklama
CHP'li vekilden çarpıcı açıklama
26 Aralık 2011 16:31
Maraş olaylarını değerlendiren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, birinci derecede suçlunun Kenan Evren olduğunu söyledi.

Kanal A’da yayınlanan Haber Merkezi’nde Maraş katliamını değerlendiren CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özbolat, sağ-sol çatışması gibi gösterilen olaylarda Alevilerin katledilmesi talimatının Ankara’da verildiğini söyledi.

Tarihe Maraş katliamı olarak geçen ve 24 Aralık 1978’de başlayan  bir hafta süren olaylarda resmi rakamlara göre 111 kişi hayatını kaybetti. Maraş olaylarının hemen ardından sıkıyönetim ilan edildi. 12 Eylül’de asker darbe yapıldı, anarşi ve terör bir anda sona erdi.

Haber Merkezi programına katılan CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat, Maraş katliamını değerlendirdi. Özbolat “Sıkıyönetimin ilanı ve 12 Eylül'e giden askeri cuntanın gerekçesi oldu yani ilk defa sıkıyönetim o olaylardan sonra ilan edildi. Ben Maraş katliamının sorumlusu olarak birinci suçlunun Kenan Evren ve silah arkadaşları olduğunu düşünüyorum. O dönemki tetikçiler ikinci derecede suçlu.” Dedi.

“ATATÜRKÇÜLÜĞÜN ARKASINA SINIĞINARAK TÜRKİYE’NİN ANASINI BELLEDİLER”

Özbolat “katliamın talimatı Ankara’da mı verildi” sorusuna “evet” yanıtını verdi. Özbolat “Sorumlu Milli Güvenlik Konseyi adı altında Türkiye'yi yıllarca olağandışı şekilde yönetenlerdir, adına Atatürkçülüğün arkasına sığınarak Türkiye'nin anasını bellediler. Türkiye'yi 30-40 yıl Dünyadan kopardılar hem de suçlu suçsuz yüzlerce binlerce insanın ölümüne sebep oldular.” Dedi.

“KATLİAMI TBMM ARAŞTIRSIN”

CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat, 33 yıl önce yaşananların aydınlatılması için derhal TBMM’nin harekete geçerek bir araştırma komisyonunun kurulması gerektiğini söyledi. “İstihbaratçıların elindeki gizli arşivde ne varsa onları çıkarması lazım” diyen Özbolat Başbakan Erdoğan’a da seslendi. Durdu Özbolat, “bu konuda kararın Başbakan’ın iki dudağının arasında olduğunu biliyorum, talimat verecek çıkarın bu olayların arkasında kim varsa? diyecek Başbakan bunu der mi, der.” Dedi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler