YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Kart'tan yeni iddia
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, yeni bir yolsuzluk iddiasında bulundu...
CHP'li Kart'tan yeni iddia
14 Nisan 2011 / 14:13 Güncelleme: 14 Nisan 2011 / 14:13

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ordu Aybastı'da yolsuzluk yapıldığına dair ellerinde bazı kaset ve belgeler bulunduğunu, bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Kart, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ordu'da Batum ve Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ile parti çalışması yaptıkları sırada yolsuzluk iddiasına ilişkin kaset ve belgelerin ellerine geçtiğini söyledi.

Söyleyeceklerinin basın toplantısına katılmayan Yalçınkaya'nın da görüş ve düşüncelerini içerdiğini kaydeden Kart, ellerindeki kasette Aybastı'da ''milletvekili, belediye başkanı ve işadamı'' arasında para alışverişi içeren görüntülerin yer aldığını belirtti.

Ordu'da yerel basında dolaylı olarak dillendirilen olayın üzerine hiç kimsenin gitmediğini, idari ve adli mercilerin harekete geçmediğini kaydeden Kart, AK Parti Ordu milletvekillerinin tümünü hedef almadıklarını, ancak bu milletvekillerinin olaydan haberdar olduklarının anlaşıldığını savundu.

Kart, ''Olayda dahli olmayan AKP milletvekillerinin kendi hukukları adına üstlerine düşen görevi yapmaları gerekir. Bu anlamda olayda dahli olmayan AKP Ordu milletvekillerini göreve davet ediyoruz'' dedi.

Ortaya çıkan bulgulara rağmen 6 aydır, milletvekili, işadamı ve belediye başkanı hakkında idari ve adli sürecin neden başlatılmadığını soran Kart, şöyle devam etti:

''Olay neden sümenaltı edilmektedir  Belediye başkanı neden hala görevde tutulmaktadır  Açığa alma işlemi neden uygulanmamaktadır  Adli süreç neden başlatılmamaktadır  Milletvekili hakkında süreç neden işletilmemektedir  Varsa TOKİ idaresinin olaydaki dahli nedir  Neden araştırılamamaktadır  TOKİ yönetimi bu olayın neresindedir  Mevzuat olarak böylesine ihtilaflı olan bir yaylanın ihalesi nasıl yapılabilmiştir  Doğa harikası bu yayla çıkar ilişkileri uğruna nasıl katledilir  Bu soruların cevaplarının idari ve adli zeminde araştırılması gerekir. Burada hiç kimseyi mahkum etmiyoruz. Biz yargı mercii değiliz, ama şu bulgulara rağmen devlet, hükümet neden seyreder  Devletin idari ve adli mekanizmaları neden işletilmez  Bunu sorguluyoruz.''

Mevcut iktidar ile birlikte ''rant mekanizması ağının'' kurumsal hale geldiğini, bu tür bir iklimin yaratıldığını öne süren Kart, ''Bu tablo AKP yönetim anlayışının kaçınılmaz sonucudur'' görüşünü dile getirdi.

''BAŞBAKAN'A DA ULAŞTIRACAĞIZ"

Kart, bir soru üzerine, Belediye Başkanı ile ilgili İçişleri Bakanlığına, milletvekilini de içerecek şekilde olayın bütünüyle ilgili olarak da Aybastı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Kart, kaset ve kaseti doğrulayan diğer bulguları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ulaştıracaklarını da kaydetti.

Israrlı sorulara karşın milletvekilinin adını açıklamayan Kart, AK Parti'nin mevcut 5 Ordu milletvekilinden 4'ünün listeye giremediğini belirterek, söz konusu milletvekilinin listeye alınmayanlar arasında olduğunu söylemekle yetindi. Kart, olayda dahli olmayan milletvekillerinin de en az kendileri kadar gayret göstermeleri gerektiğini belirtti.

Batum da titiz bir araştırma yaptıklarını, bir alışveriş meselesi olduğuna kanaat getirdiklerini belirterek, ''Amacımız yargısız infaz değil. Belgeleri veriyoruz. Küçük bir araştırmaya bütün gazeteciler bunun belgelerine rahatlıkla ulaşır'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler