YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li İnce özür diledi ama...
CHP'lilerden bir özür bekleyenler yine istediğini alamadı. CHP'li İnce'den bir özür geldi gelmesine ama beklenen yere değildi özür. İnce yaparak Mustafa Kemal Atatürk'ten ve Dersim katliamından sorumlu tutulan Mustafa İsmet İnönü'den özür diledi
CHP'li İnce özür diledi ama...
26 Kasım 2011 / 15:47 Güncelleme: 26 Kasım 2011 / 16:01

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Bir CHP milletvekili olarak ben de Atatürk'ten ve İsmet Paşa'dan özür diliyorum. 9 yıldır bunları yenemedik, iktidar olamadık'' dedi.

Türk İş Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun 2. Olağan Genel Kurulu'na katılan Muharrem İnce, burada yaptığı konuşmada, bu ülkenin ''adliyesinin, harbiyesinin, zaptiyesinin'' işgal edildiğini, ''yazamayan bir medya, noterin ötesinde bir Çankaya, konuşmayan bir üniversite, direnmeyen sivil toplum ve korkak bir Türkiye'' olduğunu iddia etti.

Dersim tartışmasına da değinen İnce, şunları söyledi:

''(Alevilerin kanı size helaldir) diye fetva veren Ebu Suud efendiyi öven bir başbakan, Dersim'den özür diliyor. Olacak iş değil. Daha iki gün önce söylediklerini hatırlayalım. Beni dedi, 'Bir mezhebin mensupları mahkum etti' dedi. Bunun bir an için doğru olduğunu düşünelim. Bu doğru bile olsa bir başbakan bunu söyleyemez. Bu bölücülüğün ta kendisidir. Abdullah Öcalan'dan daha tehlikelidir bu görüş.

Bir CHP milletvekili olarak ben de Atatürk'ten ve İsmet Paşa'dan özür diliyorum. 9 yıldır bunları yenemedik, iktidar olamadık.''

Genel kurula katılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan da, ''bugün Türkiye'nin kara bir dönem yaşadığını, Atatürk'ün, Atatürkçü düşüncenin ve cumhuriyetin tüm değerlerinin ayaklar altına alınmak istendiğini'' ileri sürdü.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi ise, bedelli askerlikle ilgili olarak ''Bu tam bir vicdani reddir. Bu tam bir vatan hainliğidir'' dedi. Erçelebi, bu konudaki kanun teklifinin ''vicdani ret kanun teklifi'' olduğunu iddia etti.

Erçelebi, Dersim'de Atatürk ve arkadaşlarının katliam planı ve programı hazırlamış gibi gösterildiğini de savunarak, Dersim'de İngiliz ajanlarınca kışkırtılanların ne zaman açıklanacağını merak ettiğini söyledi.

İP Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu ise Dersim'le ilgili 12 ciltlik kitap olduğunu ifade ederek, partisinin Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu'dan bu kitaplardan birer takımı AK Parti ve CHP'ye hediye etmesini istedi.

Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (Yargı-Sen) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da ''hukuk devletinin yargı organları üzerinden ihlal edildiğini ve kuvvetler ayrılığı olmadığını, kuvvetlerin tek bir elde toplandığını'' öne sürdü.

Genel Kurula CHP'li bazı milletvekilleri de katıldı. (AA)

fetva
 // yılmaz türk
kıyamete kadar da yenemiyeceksiniz...
26 Kasım 2011 16:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler