YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Eryılmaz'a operasyon
CHP'li Eryılmaz'a operasyon
11 Eylül 2012 09:10
CHP'li eski Beldiye Başkanı Eryılmaz'a şok operasyon...

‘Yamyamları doyuramıyorum’ açıklamasıyla gündeme gelen CHP’li Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile, dönemin belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı.

ÇANKAYA ESKİ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ VE EKİBİ GÖZALTINDA

Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile dönem belediye meclisinde bulunan üyelerinin de aralarında bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı. Eryılmaz, CHP’li belediye meclis üyeleri ve partilileri kastederek “Yamyamları doyuramıyorum” demişti. Ankara Mali Polisi’nin düzenlediği operasyonla dün sabah saatlerinde eski Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile dönemin belediye meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 40 kişiyi gözaltına alındı. Şüpheliler arasında halen Cumhuriyet Halk Partisi’nde görevli isimler ile iş adamlarının olduğu öğrenildi.

Operasyonun kapsamının imar yolsuzluğu rüşvet, görevi kötüye kullanma ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırmak ve nitelikli dolandırıcılık olduğu bildirildi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yaklaşık üç yıldır yürütülen soruşturmada 36 ayrı suç dosyası olduğu bildirildi.

‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda belge ile birlikte bilgisayar harddiski ve cd gibi dijital verilere de incelemek üzere el konuldu. Adli Tıp kontrolünden geçirilerek sorgulanmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi. Eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın Çankaya Belediye Başkanlığı dönemde internete düşen bir ses kaydı kamuoyunu derinden sarsmıştı. Belediye meclis üyeleri ve bazı partililere rüşvet vermeden iş yaptıramadığını itiraf eden Eryılmaz “Yamyamları doyuramıyorum” ifadesini kullanmıştı.

ERYILMAZ’A 9 SUÇLAMA

Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın belediyedeki usulsüz işlemleri ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunmuştu. Ölmez, Eryılmaz’ın başkanlığı dönemindeki bazı usulsüzlükleri şöyle sıralamıştı:

1-Sağlık taramaları usulsüz olarak Tetra Grup ve Ayber şirketine verildi. Eryılmaz, Belediye Meclisi’nden aldığı yetkiyi kötüye kullanarak sağlık taraması iki şirkete verildi.

2- 10 bin kursiyerden kişi başı 50 TL alındı.

3-Üniversite öğrencilerine verilen aylık 200 YTL tutarındaki bursların bir kısmı belediye personeline dağıtıldı.

4-Karikatüristler Derneği, Divriğililer Vakfı, Artvinliler Derneği gibi vakıf ve derneklere usulsüz olarak arsa ve bina tahsis edildi.

5-TED Koleji’ne tesisat yenileme ve tablo döşeme işi  CHP’li Nesrin Baytok’un eşine verildi. 6-Kiralama işlemleri şaibeli. Belediyenin 2005 yılında toplam kira gideri 58 bin YTL iken bugün sadece TED’e ayda 500 bin YTL kira ödeniyor.

7-Çiğdem Mahallesi’ndeki sosyal tesislerin içindeki kiracı 450 bin YTL tazminat ödenip çıkarılarak “bir yakın dosta” verildi.

8-Hitit Uyarı  ve Birikim Derhanelerinden satın alınan kurs hizmeti şaibelidir.

9-Ahlatlıbel’de İlkem Koleji’ne tahsis edilen arsa şaibelidir. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat’a ait İlkem Koleji’ne haksız yere tahsis edilen 40 dönüm arazinin ortalama bedeli 40 milyon YTL’dir. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler