YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li belediyelere denetim...
CHP'li belediyelere denetim...
20 Ekim 2011 10:58
2012 yılında 534 CHP'li belediye, 6 ayda bir performans denetimine tabi tutulacak.

CHP'li belediyelere performans denetimi geliyor. CHP'li 534 belediyenin çalışmaları, anketlerle vatandaşa sorulacak, belediyeler 6 ayda bir performans denetimine tabi tutulacak.

Alınan bilgiye göre, 4 büyükşehir, 11 il, 176 ilçe, 343 belde olmak üzere toplam 534 CHP'li belediye, gelecek yılın başından itibaren performans denetiminden geçecek.

Bilimsel ölçütlere göre çalışan firmalarla görüşmeleri son aşamaya getiren CHP, bu ölçütler çerçevesinde belediyeleri 6 ayda bir performans denetimine tabi tutacak. Vatandaşların, belediyenin hizmetlerine ilişkin görüşlerini öğrenmek için her 6 ayda bir anket yapılacak.

CHP'nin kazanma ihtimali yüksek olan belediyeler de mercek altına alınacak. Nasıl bir aday gösterileceği anketlerle değerlendirilecek, başarılı olmak için gerekli proje çalışmaları yapılacak.

Yerel Yönetimler Üst Komisyonu

CHP, Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın başkanlığında, ''Yerel Yönetimler Üst Komisyonu'' oluşturdu.

21 kişilik komisyonda Murat Karayalçın, Ercan Karakaş, daha önce yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yapan İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, eski valiler Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Gaziantep milletvekili Ali Serindağ, eski belediye başkanları Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş gibi isimler yer alıyor.

 Komisyonda ayrıca, CHP'li ve diğer belediyeler üzerinde yapılan veya yapılacak soruşturmalar üzerinde çalışma yürütmek ise hukukçu İstanbul Milletvekili Ercan Cengiz ile Muğla Milletvekili Suha Aldan görevlendirildi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Günaydın, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, bu komisyon aracılığıyla yerel yönetimlerle ilgili etkili çalışma yürüteceklerini, AK Parti'nin yürüttüğü yerel yönetim reformu çalışmalarını izleyeceklerini söyledi.

Kendi modellerini ortaya koyacaklarını, kısa süre içinde bir toplantı yapacaklarını ifade eden Günaydın, bölge toplantılarını, belediye başkanları, il özel idareleri, belediye meclisleri düzeyinde yürüteceklerini kaydetti.

Günaydın, ''Çağdaş, bilimsel, uluslararası esaslara göre çalışan bir Genel Merkez yerel yönetim yapısı ve bunlarla eşgüdüm içinde çalışan bir ülke yapısı ortaya çıkaracağız. 2014'e girdiğimizde arkamızda 5 tane ölçüm olacak. Nerede belediyeleri alıyoruz, nerede zorlanıyoruz, belediye başkanlarımızın performansı nedir göreceğiz. AKP tarafından belediyelerimize karşı saldırılara da hem hukuk hem siyaset tarafıyla gerekli cevabı verebilmek için her türlü çabanın içinde olacağız'' diye konuştu.

Günaydın, vatandaşın belediyeye karşı algısını ölçen anket sonuçlarında eksik yanlar varsa bunları düzeltmek için etkin bir projecilik anlayışı yürüteceklerini sözlerine ekledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler